Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Світ готується до “твіндемії” (twindemic), виникнення подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції. Епідеміологи всього світу припускають, що 2021 рік може бути ускладнений сплеском сезонних випадків грипу або його повноцінної епідемії одночасно з поширенням нових штамів коронавірусу. Про це пише спеціалізований науковий медичний журнал “MedOboz”.

У цій ситуації як ніколи актуальним стає пошук препаратів, що мають полімішеннєву дію на віруси: з механізмами дії, здатними пригнічувати активність розмноження вірусу в організмі. Багаторічна практика (20 років) застосування флавоноїдовмісних препаратів Протефлазід® і Флавовір® у профілактиці і лікуванні грипу та ГРВІ говорить про те, що в умовах твіндемії вони можуть бути ефективними.

Група ризику подвійного захворювання – грип плюс COVID-19

“Головною групою ризику в разі пандемії є діти і молодь”, – упевнений доктор медичних наук Джозеф Даффі, головлікар клініки St. Joseph’s Health Патерсон, штат Нью-Джерсі. Причину доктор називає наступну: здорові діти і молодь хворіють COVID-19 відносно рідко. Але вони ж особливо “успішно” інфікуються грипом.

На тлі грипу імунітет дітей і молодих людей дуже послаблюється, різко підвищуючи їх ризик тяжко захворіти на COVID-19. Як бачимо, цю схему можна вважати як однією з відповідей на досліджуване інфекціоністкою Лізою Марагакіс питання, яка інфекція при твіндемії частіше буде первинною.

Доктор Даффі упевнений, що стартовим у змішаній інфекції буде дитячий грип. Проте, штам коронавірусу VUI-202012/01, що з’явився у Великобританії, згідно з першими місяцями спостережень, інфікує дітей набагато активніше, ніж попередні штами. Однак поки в інших країнах світу поширені саме попередні штами. І якщо у 2021 році розгорнеться епідемія грипу, шанси дитини  захворіти ним будуть вищі, ніж шанси захворіти на COVID-19.

Синергія вірусів: нова гіпотеза епідеміологів США

Восени 2020 року кілька дослідників незалежно один від одного висунули гіпотезу про те, що складні, і в тому числі летальні, випадки COVID-19 були подвійним захворюванням: мікст-інфекцією (коінфекцією) з грипом. Оскільки більшість респіраторних симптомів грипу не відрізняються від симптомів коронавірусу, вірусне навантаження грипу разом із COVID-19, ще не було спеціально відстежено. “Імунній системі важче боротися з коронавірусом і грипом одночасно. Ви ризикуєте отримати серйозне пошкодження легень, більш тривале захворювання, сильні ускладнення і навіть померти”, – коментує гіпотезу Ліза Марагакіс, доктор-інфекціоніст клініки Університету Джона Хопкінса в Балтіморі, штат Меріленд.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Нагадаємо, що під час пандемії грипу 1918 року було відкрито постійну синергію деяких бактерій з вірусом грипу: насамперед особливого виду стрептококів – пневмококів. А саме пневмококи пристосувалися до поділу черговості з вірусами грипу. Вірусна інфекція викликає первинне респіраторне захворювання, і тільки коли уражаються нижні дихальні шляхи, пневмококи отримують живильне середовище і починають масово розмножуватися, викликаючи вторинну бактеріальну пневмонію. Ймовірно, така пневмонія у більшості випадків і запускала механізми летального результату, які фіксувалися як смерті від пандемічного грипу.

Читайте також: Cтатистика практичного застосування препарату Протефлазід для профілактики і лікування СOVID-19: дані НАСОА

Є дослідження, які свідчать про те, що сприяють вірусам, крім пневмококів,  і інші стрептококи – збудники гострого тонзиліту (ангіни), а також стафілококи і туберкульозна мікобактерія. Синергія двох вірусів дихальних шляхів поки недостатньо вивчена. І це не дивно.

Серед інфекціоністів зараз набагато популярніше зворотна гіпотеза: про інтерференції епідемічних респіраторних вірусів, тобто конкурентного витіснення одного вірусу іншим. Проте гіпотеза про синергію коронавірусу SARS-CoV-2 і вірусів грипу зараз почала досліджуватися інфекціоністами США. За твердженням доктора Лізи Марагакіс,  зараз вивчається, яка інфекція у передбачуваній мікст-інфекції може частіше опинятися вторинною, а яка полегшить іншій інфікування організму.

Ліза Марагакіс: “Ми поки не знаємо, чи підвищує COVID-19 шанси заразитися грипом або навпаки. Але ви будете більш уразливі з однією з цих інфекцій перед іншою, вам буде складніше парирувати наступні інфекції”.

Перше ж, що зроблено в рамках підготовки до твіндемії і на Заході, і в Україні: до кінця 2020 року налагоджено випуск тестів “3 в 1”, що реагують і на коронавірус, і на два актуальних у цьому епідсезоні штами вірусу грипу. Як повідомляє FDA (U.S. Food and Drug Administration), навесні 2021 року планують випустити ще більш універсальні тести, вони будуть реагувати  на чотири актуальні штами грипу і на штами коронавірусу, про появу яких заявлено в грудні 2020-го.

На тлі можливої ​​епідемії грипу оптимальним варіантом убезпечити себе і дітей від твіндемії стане прийом з метою профілактики противірусних препаратів прямої дії на віруси (доведена здатність діючої речовини впливати на одну або кілька мішеней вірусу, наприклад на білкові сполуки, які допомагають вірусу розмножуватися).

Серед розроблених і вироблених в Україні препаратів прямої дії для дошкільнят є сироп Флавовір®, для дорослих і школярів – краплі Протефлазід®. Обидва містять активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід, який виділений з природних флавоноїдів і здатний ефективно знижувати вірусне навантаження, блокуючи механізм реплікації (розмноження) різних вірусів – збудників грипу та ГРВІ.

Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди

Флавоноїди, що містяться в активній діючій речовині протефлазід, пригнічують вірусоспецифічні ферменти. У підсумку ці препарати пригнічують реплікацію вірусів ГРВІ і грипу, захищають слизові оболоноки дихальних шляхів, нормалізують показники місцевого імунітету.

Прийом зазначених препаратів найбільш ефективний у перші години після інфікування для зниження  максимального вірусного навантаження на організм людини. Вони знижують швидкість копіювання патогена (в тому числі двох вірусів одночасно), що дає можливість імунній системі напрацювати захисні імуноглобуліни і впоратися із вірусним навантаженням. Адже у всіх вірусів є тільки один з двох вірусних білків розмноження – це ДНК і РНК-полімерази. Саме на них впливають природні флавоноїди, пригнічуючи їх синтез.

Наслідком такої блокади є неактивний вірус, який не здатний відтворити своє потомство. Тому, чим раніше буде розпочато лікування, тим менша кількість вірусних копій встигне утворитися. Оскільки йдеться про безсимптомний період, визначити стан якого важко, під час епідемій і пандемій варто щодня приймати подібні препарати для профілактики.

Склад діючої речовини протефлазід: флавоноїди апігенін, лютеолін і трицин. Мають широкий спектр противірусної активності. Згідно з опублікованими дослідженнями, вони:

  • Пригнічують реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом впливу на ряд “мішеней”– вірусоспецифічних ферментів ДНК-і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази і 3CL-протеази.
  • Перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію.
  • Блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому і цитокінового шторму.

Джерело