Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Напередодні літа чергова пандемічна хвиля, згідно з офіційними даними, зменшує оберти. Знижується захворюваність – і багато регіонів нашої країни поступово повертається до меншого рівня карантинних обмежень. Проте досвід минулорічного сезону нагадує, що розслаблятися не варто – коронавірус нікуди не дінеться. Про це пише MеdOboz.

В Україні кампанія вакцинації фактично провалена, відомі випадки повторних захворювань, почалася циркуляція мутованих штамів. З усього цього ясно, що небезпека підхопити цю важку інфекцію залишилася високою і влітку.

Як у цій ситуації краще провести відпустку? Які заходи профілактики потрібні? Як максимально захистити себе і дітей? Про це говорили  з Вікторією Талько, директоркою Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ.

― Вікторіє Василівно, початок літа традиційно асоціюється з періодом відпусток. Чи будуть особливості цього року для відпочинку за кордоном? Чи краще нікуди не їздити?

― Однозначно на це питання відповісти не вийде. Ми втомилися від COVID-19, від одноманітної обстановки. І поїздка на відпочинок за кордон – це як ковток свіжого повітря. Багато країн сьогодні відкриті для наших співвітчизників. Тих, хто поїде відпочивати, буде чимало. У такій ситуації найкращим рішенням буде не відмовляти людей від поїздок – усіх переконати не вийде – а донести до людей інформацію, як берегтися.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?

У традиційно туристичних місцях на міжнародних курортах буде одночасне скупчення людей із різних країн. Значить багаторазово підвищиться ймовірність зустрічі різних штамів вірусів, можливість «обміну» ними.

Тому не забувайте, що саме ви або член вашої родини можете привести з відпочинку  «сувенір» у вигляді нового штаму коронавірусу – який далі поширюватиметься і посадить на черговий локдаун усю країну. Давайте пам’ятати про те, що захворювання на COVID-19 у нашій країні – привізне.

― Наскільки серйозними є шанси захворіти на іншу вірусну інфекцію?

― Багато хто думає, що літом небезпека ГРВІ менша. Насправді багато інфекційних агентів – починаючи з екзотичних і закінчуючи «своїми» – які влітку в наших широтах притихають, у теплих країнах циркулюють цілорічно. Це означає, що ризик «застудитися» залишається цілком актуальним. Ті ж діти, організм яких адаптується до незвичного клімату зі зміною часових поясів, можуть стати сприйнятливими до вірусних захворювань і серйозно захворіти. Якщо врахувати, що територіально люди знаходяться там, де не можуть розраховувати на швидку й ефективну лікарську допомогу – тоді відпочинок для сім’ї стане проблемним.

― Ситуація, коли свій сімейний лікар, своя поліклініка недоступні – дійсно ускладнює справу. Що можна порадити людям, які на відпочинку за кордоном мають справу із хворобою?

Звісно, бажано залишатися на зв’язку зі своїм лікарем, якщо це можливо. Тут важливим є питання не лише визначення самого захворювання – але й призначення лікування: воно може бути проблематичним у тих державах, де багато ліків не відпускаються без лікарського рецепта, за яким необхідно звертатися до місцевого лікаря. Тому в дорожній аптечці мають бути свої лікарські препарати. Їх використання слід попередньо узгодити з сімейним лікарем.

Наприклад, в умовах високої вірусної небезпеки під рукою варто мати противірусні препарати прямої дії – скажімо, краплі Протефлазід для дорослих і сироп Флавовір для дітей, що містять активну діючу речовину протефлазід. Ці препарати дозволені дітям від самого народження. А значить, якщо у подорож вирушила сім’я з маленькою дитиною, тоді і вона, і батьки будуть захищені від вірусної інфекції.

По-друге, ці препарати мають множинний, так званий «полімішеневий» механізм дії – вони блокують ряд вірусних ферментів, і це перешкоджає розмноженню у клітинах різних РНК-вірусів і ДНК-вірусів. Тому такі препарати є універсальними противірусними засобами проти будь-яких вірусів ГРВІ. Навіть якщо імунітет відпочивальників постраждає через акліматизацію – використання цих препаратів дозволить припинити вірусну агресію.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Безумовно, не варто повністю покладатися на себе. Краще заздалегідь обговорити з лікарем і те, які прояви у дитини вкажуть на зароджуване вірусне захворювання; і те, як правильно відміряти дозу препарату, відповідну дитячому вікові.

Якщо у вас декілька діточок, не варто брати велику кількість різних противірусних засобів, враховуючи вікові обмеження у багатьох із них – досить двох лікарських препаратів із діючою речовиною протефлазід. Ними можна забезпечити захист усієї родини протягом відпустки.

― Повернемося до теми коронавірусу в нашій країні. Темпи вакцинопрофілактики просто жалюгідні. А значить, високою є ймовірність того, що восени буде черговий локдаун. Що можна зробити нині, влітку, коли вірус зменшив свою активність?

Ситуація з вакцинацією, дійсно, непевна. Складно сказати, чи вона виправиться, чи залишиться у нинішньому темпі. На це нам важко вплинути.

З іншого боку, цілком реально постаратися вчергове знизити темпи поширення коронавірусу – зокрема, темпи завезення до України його нових штамів.

Читайте також: Зниження весняного імунітету і ризик захворіти на COVID-19

Ми вже говорили про те, що, вирушаючи на відпочинок із дітьми, у дорожню аптечку слід покласти противірусні препарати. Нещодавно Центр наукової медичної інформації МОЗ випустив Інформаційний лист, підготовлений Інститутом епідеміології імені Громашевського НАМНУ та Інститутом молекулярної біології НАНУ, де повідомив медикам нові дані про діючу речовину протефлазід. Згідно з цією інформацією, Ґалвестонська національна лабораторія у США, Саарландський університет і Ґанноверська медична школа у Німеччині, Лабораторія BSL3 CReSA в Іспанії підтвердили специфічний вплив на коронавіруси тих флавоноїдів, які містяться у протефлазіді. І що важливо – це стосується і коронавірусів, які давно циркулювали й викликали захворювання людей, і нового коронавірусу, який спричинює COVID-19.

Головним рецептом повноцінного літнього відпочинку цього року буде: збереження здорового глузду, дотримання протиепідемічних заходів, захист себе і близьких від можливого контакту з коронавірусами, наявність в «аптечці відпочивальника» противірусних лікарських препаратів, здатних пригнічувати збудників ГРВІ. Лише тоді захист організму від сезонних простудних захворювань і нескінченних локдаунів можна вважати ефективним.