Зниження весняного імунітету і ризик захворіти на COVID-19

Зниження весняного імунітету і ризик захворіти на COVID-19

Традиційним весняним станом імунітету вважається його зниження. Виснажений величезною кількістю контактів з інфекційними агентами, серед яких ГРВІ залишаються безперечними лідерами, на додаток посилений накопиченими за тривалий зимовий сезон гіповітамінозом, зниженою інсоляцією та іншими об’єктивними причинами призводить до того, що організм ослаблений і сприйнятливий до багатьох вірусних інфекцій. Чи стосується така ситуація нового коронавірусу або до підвищення захворюваності причетні інші чинники – розглянемо в статті.

Наявні на сьогоднішній день дані щодо сприйнятливості до зараження COVID-19 поки що говорять про те, що стан імунітету не впливає на можливість інфікування. Іншими словами, захворюваність COVID-19 значною мірою залежить від частоти контактів з хворими, в тому числі й безсимптомно хворіючими. Додатковим фактором є недотримання заходів безпеки: соціального дистанціювання, носіння масок у громадських місцях, що збільшує ризик передачі від безсимптомно хворіючої людини.

Чому стан імунітету не є значущим чинником при COVID-19 на відміну від вірусів ГРВІ, адже шляхи поширення вірусів (повітряно-крапельний і контактний), як і вхідні ворота для них (дихальні шляхи), збігаються?

Крім перерахованих вище обов’язкових умов мусить бути ще одна, а саме місце для прикріплення вірусу: тропні клітини з так званими рецепторами- «якорями», інакше він пройде транзитом, оскільки йому немає за що зачепитися. І тут криється основна відмінність COVID-19 від ГРВІ: для останніх тропними є клітини всього респіраторного тракту, що містять необхідні рецептори. А для коронавірусу потрібен інший рецептор-«якір» – до ангіотензинперетворюючого ферменту – 2 (АСЕ2), який забезпечує проникнення коронавірусу всередину клітини.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Цей механізм, як виявилося, піддається віковим змінам, і є можливою причиною меншої захворюваності дітей. З іншого боку, цей рецептор міститься в багатьох внутрішніх органах – у великих кількостях представлений в альвеолярних епітеліальних клітинах, ендотелії судин і гладеньких м’язових клітинах легенів (тому при попаданні з повітрям у нижні відділи респіраторного тракту в хворого з’являються симптоми важкої пневмонії), а також в тонкому кишечнику, яєчках, нирках, серці, щитоподібній залозі, жировій тканині. Меншу кількість таких рецепторів виявлено в печінці, товстому кишечнику, сечовому міхурі та надниркових залозах.

Як бачимо, потенційних мішеней для коронавірусу досить багато, як і можливих шляхів проникнення в людський організм. Водночас як для більшості вірусів ГРВІ рецепторів-«якорів» у внутрішніх органах або немає, або кількість їх настільки мізерна, що виключає можливість прямого вірусного пошкодження. Вірус грипу в даному випадку всіх «перехитрив» і винайшов ефективний спосіб обійти це обмеження. Завдяки своїй тропності до клітин судин (ендотеліоцитів) при проникненні в кров вірус грипу вражає стінку судин абсолютно всіх органів і систем нашого організму, викликаючи таким чином порушення їх стану.

Читайте також: Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

Тому абсолютної сприйнятливості людини до COVID-19 немає, але є досить велика група ризику серед дорослих, у яких коронавірусна інфекція з високою ймовірністю буде перебігати важче, а значить хворому може знадобитися стаціонарне лікування у відділенні інтенсивної терапії з проведенням штучної вентиляції легень (ШВЛ). І пов’язано це не з ослабленням імунітету, яке є вторинним, тобто наслідком наявності у людини хронічного захворювання того органу, в якому ще й є вищевказані рецептори-«якорі».

Які це захворювання?

Незалежно від віку підвищений ризик важкого перебігу COVID-19 існує при наявності патології серця і судин: артеріальної гіпертензії, гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця (стенокардія, післяінфарктний стан, серцева недостатність), судинних захворювань мозку. До групи ризику потрапляють люди з онкопатологією, хронічними захворюваннями легень (бронхіальна астма), печінки і нирок, генетичними хворобами (синдром Дауна), а також ті, хто змушений приймати препарати для пригнічення імунної системи (після пересадки органів) та хворі, у яких імунна система пригнічена ВІЛ-інфекцією. Існує ймовірність тяжкого перебігу COVID-19 у пацієнтів, які страждають на ожиріння, цукровий діабет 1 і 2 типів, захворюваннями крові (анемії). Підвищення ризику тяжкого перебігу COVID-19 можливо і у вагітних.

Читайте також: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід

Важкий перебіг COVID-19 у них може бути пов’язаний з неадекватною та дискоординованою імунною відповіддю. Вважається, що імунній системі належить вирішальна роль у контролі COVID-19. Якщо вона не справляється з SARS-CoV-2, то вірусне розмноження призводить до змін у метаболічному шляху ангіотензину, що підсилює запалення, а виникаючий «цитокіновий шторм» посилює пошкодження не тільки легеневої тканини, але й інших органів, що вкрай небезпечно при всіх перерахованих вище захворюваннях, і загрожує несприятливими наслідками.

В процесі одужання імунна система забезпечує формування антитіл у захисних кількостях, які при можливому наступному зараженні коронавірусом вбережуть від тяжкого перебігу захворювання. Якщо такі антитіла не виробилися або їх мало, то людина при зустрічі з носієм вірусу ризикує захворіти повторно.

Таким чином, стан імунітету не впливає на сприйнятливість до COVID-19, але це не означає, що здоровим дорослим і дітям можна розслабитися й нічого не робити. По-перше, ймовірність захворіти COVID-19 існує у всіх, і багато в чому від стану імунної системи залежить як перебігатиме інфекційне захворювання: безсимптомно, легко або важко. З іншого боку, сезонне підвищення захворюваності на ГРВІ, які можуть вражати не тільки верхні, але і нижні дихальні шляхи, а також впливати на імунітет – ніхто не відміняв. Сезонні штами вірусів грипу продовжують циркулювати серед людей, а вони, як відомо, так само здатні вражати легені і викликати пневмонію, симптоми якої мають багато схожого і при грипі, і при коронавірусній інфекції.

Читайте також: Суперрозповсюджувачі коронавірусу: хто вони і чому небезпечні?

Тому профілактичні заходи як з метою утримання зростання захворюваності COVID-19, так і сезонних ГРВІ, на сьогоднішній день є вкрай важливими для життя кожного з нас. Так само як і при появі симптомів вірусного захворювання, не варто займатися самолікуванням, а необхідно звернутися до лікаря, який при підтвердженні діагнозу ГРВІ призначить препарати прямої дії на вірус.Наприклад,  препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, які пригнічують розмноження вірусів, знижують вірусне навантаження на організм і допомагають організму і імунній системі подолати інфекцію. Для захисту організму дитини від вірусів розроблена спеціальна дитяча форма – Флавовір сироп, який згідно  інструкції можна застосовувати від народження.

Таким чином, сьогодні доведеним вважається той факт, що на захворюваність COVID-19 впливає кількість контактів, серед яких основну небезпеку становлять безсимптомні хворі, визнані основними джерелами коронавірусу, особливо ті, які не дотримуються основних протиепідемічних вимог (соціальне дистанціювання і носіння масок). Саме ці фактори вважаються однією з причин того, що коронавірусну інфекцію досі не вдається локалізувати.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.