Лікарка розповіла, що важливо знати про вакцинацію від COVID-19

Сімейний лікар Мар’яна Дмитрук розповіла в прямому ефірі на власній сторінці фейсбук про важливі питання щодо вакцинації та відповіла на запитання підписників. По це повідомляє moniheal.com.

Про лікаря

Дмитрук Мар’яна Ярославівна  сімейний лікар, керівник приватної клініки Well.U/Вел.Ю та член правління  ГО “Батьки за вакцинацію”, пройшла навчання та отримала сертифікат регіонального тренера команд з вакцинації від коронавірусу і тепер  навчає мобільні бригади та пункти щеплень  проведенню вакцинації від Covid 19.

Про вакцину

Розпочала пані Мар’яна розмову  про  ставлення людей до вакцини CoviShield індійського виробника. Лікар зазначила, що страхи у людей є завжди і відносно будь-якої вакцини. Оскільки мало цікавляться офіційною інформацією, а керуються поширеною недостовірною інформацією у ЗМІ. Наприклад, коли на початку кампанії із вакцинації не відомо було вакцину якого виробника завезуть першою в Україну негатив викликала китайська вакцина.

В Україні вакцинація проводиться вакциною CoviShield  – розробка Оксфордського університету AstraZeneca. Це торгова назва серії, яка виробляється на заводі в Індії.  Загалом, виробництво вакцини AstraZeneca було розподілено на три заводи, щоб забезпечити потрібну кількість вакцини. Лікарка зауважила, що склад вакцини не залежить від місця виготовлення. “Вона має сталий склад, формулу, яка не змінюється і нічого туди не додається, оскільки вакцини не є генериками (ред. непатентований лікарський препарат, що є відтворенням оригінального препарату) апріорі. Тому, боятися, коли чуєш іншу країну виробника не слід. Вакцина є оригінальною від розробника”.

Висновок: Отже, Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India) за ліцензією AstraZeneca. Вона схвалена для екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). 

Як відбувається вакцинація

Зараз проходить перший етап вакцинації відповідно дорожньої карти першої черги. Всього потрібно дві дози. Друга доза вводиться із інтервалом від одного до трьох місяців. Це необхідно для того, аби в організмі виробилася достатня кількість антитіл. Як зазначила лікарка, всі вакцини проходять певні фази дослідження. У другій та третій фазі досліджуються процеси вироблення антитіл, скільки необхідно для цього доз та який має бути проміжок між вакцинаціями. Одразу після першої дози вакцини людина ще не має антитіл.

Читайте також: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід

“Коли людина вакцинувалася, то вакцина через спеціальний вектор доноситься у клітину. Клітина виробляє антитіла до такого ж шипа, який знаходиться на зовнішній поверхні віруса. Імунітет розпізнає вірус і виробляє антитіла. Тому, коли людина контактує зі справжнім вірусом, антитіла на нього відреагують. Тож людина може або безсимптомно, або дуже легко перенести COVID19”, – зазначила пані Мар’яна.

Висновок: У вакцинованої людини знижується ризик смертності, важкого перебігу та ускладненнь від захворювання COVID19.

Офіційно про вакцинацію ТУТ

Про власний досвід вакцинації

Сама лікарка вже отримала першу дозу вакцини та поділилася  відчуттями після: “Це була загальна слабкість, невисока температура до 37,6. Полегшила самопочуття за допомогою жарознизуючих препаратів, що рекомендуєть після щеплення”.

Лікарка зазначила, що  найчастіші побічні реакції це підвищена температура, відчуття ознобу/лихоманки, біль чи/та почервоніння у місці введення ін’єкції. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Але усі побічні реакції значно легше перенести, як саме захворювання або ускладнення. Тому варто вакцинуватися.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Найважча реакція організму на вакцину може проявитися протягом перших 30 хвилин після введення – анафілактичний шок. Тому, рекомендовано залишатися у цей проміжок часу у медзакладі, аби, у разі нагальної потреби, отримати вчасну першу медичну допомогу.

Запитання та відповіді від глядачів

Про залишки вакцини

Мар’яна Дмитрук пояснила, що в одному флаконі знаходиться 10 доз вакцини. У випадку, якщо з якихось причин 2 з 10 не змогли з’явитися на щеплення, у тих, хто записався уже в чергу на вакцинацію є можливість отримати першу дозу протягом кількох годин. Оскільки, зберігається відкритий флакон з вакциною лише протягом 6 годин. Тому, варто уже записуватися в чергу.

Коли робити вакцинацію, якщо на цей час хворіє вся сім’я?

Рекомендується провести щеплення через пів року після хвороби. Проте, варто звертати увагу на чергу. Хоча, як зазначила лікарка, вакцина не зашкодить організму незалежно від того, скільки часу минуло від хвороби. Якщо час для вакцинації настав – краще не відмовлятися від дози.

Вакцинація вагітних та годуючих мам

Мар’яна Ярославівна відповіла, що вакцина від коронавірусу є “не живою”. Це означає, що вакцинуватися можна і вагітним жінкам, і тим, хто годує грудьми. Протипоказань до цього немає.

Які вітаміни вживати після захворювання на коронавірус?

Лікарка зазначила, що конкретних вітамінних комплексів немає. Рекомендується виконувати дихальні вправи, мінімальна фізична активність, здорове харчування та відпочинок.

Переглянути ефір ТУТ