Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

Грип у дітей часто має важкий перебіг, а ймовірність розвитку ускладнень у них набагато вища порівняно з дорослими. Для цього є декілька причин, з яких ми виділимо три найбільш важливих.

По-перше, в дитячому віці захисні сили тільки формуються, а це означає, що чим молодша дитина, тим її імунітет менше здатний протистояти вірусному агресору і тим паче боротися з ним на рівних. Особливо уразливими на думку лікарів вважаються діти до 2-річного віку. По-друге, організм дитини з самого початку не знайомий з вірусами грипу, відповідно для нього новими виявляються усі – й сезонні й пандемічні штами, до яких немає сформованої імунної пам’яті. По-третє, вплив на дитячий організм таких факторів, як наприклад, недостатнє харчування або наявність інших захворювань, позначається не тільки на фізичному і психоемоційному розвитку дитини, а й впливають на її противірусний імунітет. Всі перераховані вище обставини з боку дитини пояснюють, чому її організму буває непросто впоратися з вірусним захворюванням.

Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції

А як щодо самого вірусного агресора? Він сам якимось чином впливає на те, як буде перебігати захворювання у дитини і ймовірність розвитку ускладнень? Як з’ясувалося, у нього таких можливостей більш ніж достатньо. Які це можливості і які в зв’язку з цим виникають загрози, а також що потрібно робити, щоб звести їх до мінімуму – розглянемо в статті.

Як вірус грипу впливає на захисні сили дитячого організму і до чого це призводить?

Вірус грипу, який потрапив у дитячий організм, не залежно від того, сезонний (тобто щорічний) або пандемічний (тобто новий для всіх) не просто вступає в протистояння з імунною системою, але ще і пригнічує її. Чим це загрожує для дитини? Насамперед тим, що вірус отримує можливість швидко поширитися не тільки по дихальних шляхах, а й, потрапивши в кров, рознестися по всьому організму і викликати їх ураження. По-друге, зниженням імунітету неодмінно скористаються хвороботворні бактерії, які живуть у верхніх відділах дихальних шляхів дитини, а також ті, що потрапили із зовнішнього середовища. А це вже призведе до появи бактеріальних ускладнень з боку середнього вуха (середній отит), приносових пазух (синусити) і запалення легенів. Недарма кажуть, що грип страшний своїми ускладненнями.

Читайте також: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід

Крім того, в дитячому віці ще недостатньо розвинені системи, які відповідають за регуляцію роботи багатьох внутрішніх органів. А це впливає на те, як дитина буде реагувати на грипозну інфекцію і які симптоми будуть виникати. Наприклад, якщо у дорослого при підвищенні температури тіла до позначки 38 ° С і вище стан значно погіршується, сильно болить голова і хворий проводить весь час в ліжку, то у дитини можуть виникнути судоми, які лікарі називають фебрильними. Те ж саме стосується і поширеності ураження дихальних шляхів: якщо у дорослих це найчастіше трахеїт, який проявляється на початку захворювання першінням у горлі, сухим кашлем і відчуттям дискомфорту або болем за грудниною, то у дітей при грипі в запальний процес зазвичай залучається не тільки трахея, але і гортань, бронхи.

Частим явищем при важкому захворюванні на грип в дитинстві є підвищена кровоточивість, що проявляється наприклад кровотечею з носа. Це пов’язано з підвищенням проникності стінки судин в результаті шкідливої ​​дії вірусу грипу.

Перераховані вище стани та ускладнення, які можуть виникати у дітей при захворюванні на грип, вимагають від батьків уважного ставлення до самопочуття дитини, а при появі перших симптомів гострого респіраторного вірусного захворювання негайного звернення до лікаря. Чому зразу, чи можна почекати кілька днів, а раптом це не грип?

Читайте також: Суперрозповсюджувачі коронавірусу: хто вони і чому небезпечні?

По-перше, визначити який вірус: грипу або інший з численного сімейства вірусів ГРВІ, яких сьогодні тільки відомих медицині налічується близько 200 видів, став причиною розвитку захворювання у дитини, може тільки лікар. По-друге, ускладнення, та само як і супроводжуючі важкий перебіг грипу стани можуть розвиватися стрімко, як наприклад фебрильні судоми, а бактеріальні ускладнення виникають вже на 5–7 день захворювання. Іншими словами, не звернувшись вчасно з дитиною до лікаря, батьки дають зелене світло вірусу грипу, який отримує часовий проміжок для завдавання шкоди дитячому організму і ослаблення його захисних сил, які й без того неміцні. Тому, чим раніше лікар встановить діагноз грипу дитині й призначить необхідне лікування, тим більше шансів уникнути ускладненого перебігу грипу.

Як допомогти дитині впоратися з грипом?

Виходячи з вищесказаного, стає зрозуміло, що грип у дітей вимагає не тільки своєчасного виявлення, а й етіотропного, тобто спрямованого на вірус, лікування, яке призначить лікар. Таке лікування буде спрямоване на пригнічення вірусного розмноження і зменшення числа новостворених копій, що знизить ступінь поширення по респіраторному тракту, можливість потрапляння в кров і викличе порушення в роботі внутрішніх органів. І звичайно ж, це допоможе знизити навантаження на імунну систему.

Як лікування грипу противірусними препаратами дозволяє досягти цих цілей?

Одним із найбільш дієвих способів є блокада вірусних білків, завдяки яким він здатний викликати захворювання у людини. Серед великого числа білків сьогодні медицина може впливати на нейрамінідазу – за допомогою цього білка вірус грипу полегшує собі проникнення до клітин дихальних шляхів минаючи захисні бар’єри і поширення нових копій, і на РНК-полімеразу – білок, який забезпечує виробництво вірусного потомства всередині клітини. Пригнічуючого впливу на ці два білка виявляється достатньо, щоб позбавити можливості агресивного вірусу викликати ураження респіраторного тракту в дитини. У такій ситуації залежність пряма: чим раніше буде лікарем встановлено діагноз грипу та призначено спрямоване на вірус лікування, тим менше у вірусу грипу залишається часу на відтворення багатотисячного потомства і захоплення нових територій в дихальних шляхах.

Читайте також: Грип зачаївся – проте не зник, а вичікує на свій час

З цими завданнями здатний впоратися призначений лікарем  препарат з прямим впливом на вірус грипу – сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.   Флавовір – це дитяча лікарська форма прямого противірусного препарату, призначена для лікування респіраторних вірусних інфекцій та грипу починаючи від народження, з огляду на високу вразливість дітей раннього віку до вірусного агресора. Сироп Флавовір блокує вірусні ферменти РНК-полімеразу і нейрамінідазу, що дозволяє знизити вірусне навантаження на організм дитини і виконати завдання щодо полегшення перебігу грипу та прискорення одужання без розвитку ускладнень.

Таким чином, яким би агресивним не був вірус грипу і які б загрози не виникали при його потраплянні в дитячий організм, своєчасне, а краще одразу після появи перших симптомів нездужання у дитини звернення за медичною допомогою дозволить звести нанівець всі хвороботворні плани вірусу грипу. Тому не варто втрачати час і відкладати візит до лікаря.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика