Грип зачаївся – проте не зник, а вичікує на свій час

Іноді здається, що грип витіснений іншими видами респіраторних вірусів – у новинах нині якщо й пишуть про грип, то у птахів, а не у людей, дітей. Але ні, вірус людського грипу не щез, про це пише MedOboz

З одного боку, дійсно, в останньому кварталі 2020 року госпіталізацій з важкими формами грипу в світі було менше, ніж бувало щороку. З іншого боку, все частіше звучать тривожні думки фахівців про те, що буде при одночасному (або послідовному) зараженні людини двома вірусами – важкої пандемічної ГРВІ та грипу.

Читайте також: Twindemic: світ готується до подвійної пандемії – грипу та коронавірусної інфекції

Наукове дослідження тіл хворих, які померли від респіраторних інфекцій в 2020 році, показало, що вірус SARS-СoV-2 у зразках крові співіснував:

  • У 10% випадків – із вірусом грипу А.
  • У 5% випадків – із вірусом грипу B.

Також патологоанатоми зафіксували співіснування пандемічного вірусу:

  • У крові – з респіраторно-синцитіальним вірусом.
  • У крові – з бактеріями мікоплазмами та хламідіями (з тими родами хламідій, які викликають пневмонію).
  • У мокроті дихальних шляхів – із грибковими культурами.

І хоча відсоток такого співіснування поки невеликий – та й дослідження охопило дуже мале число розтинів – головне не цифри ймовірності мікст-інфекції, а сам факт: вона можлива. І можливість летального результату від неї теж доведена.

Наскільки небезпечна мікст-інфекція?

Ще одне наукове дослідження довело: у інфікованих одночасно вірусом пандемічної ГРВІ та вірусом грипу В хвороба протікає важче, ніж при мікст-інфекції з грипом А.

А сама мікст-інфекція з грипом А, своєю чергою, дає важче протікання хвороби, ніж у середньому в пацієнтів з однією лише пандемічною ГРВІ.

Інше наукове дослідження виявило: у пацієнтів з мікст-інфекцією пандемічної ГРВІ з грипом ризик смерті – у 2,27 разів вищий, ніж при пандемічній ГРВІ без грипу.

Читайте також: Війна на два фронти: поки ми відбиваємо атаку коронавірусу, грип готується завдати удару

Правда, одночасно останнє дослідження виявило, що носії вірусів грипу приєднують до нього інші ГРВІ нечасто – віруси намагаються конкурувати й не пускати один одного на свою «кормову базу». Але все-таки це трапляється.

Отже, існує прогноз, забутий багатьма через пандемію: ми, як і щороку, стоїмо на порозі лютнево-квітневої епідемії грипу.

Однак у сезоні зими-весни 2021 року до цього прогнозу варто дописати декілька наступних уточнень.

Раніше смертність дітей від грипу і навіть його важкі форми у дітей були відносно рідкісним явищем. Але зараз приєднання до грипу пандемічного ГРВІ зробить частими небезпечні для життя дитини ситуації:

  • Грип із вторинною (накладеною) пандемічної інфекцією».
  • Пандемічна інфекція, що наклалася на грип.

Поза тим, навіть якщо грип цієї зими й весни до вас або вашої дитини навідається «окремо», й вірус буде еліміновано (вилучено) з організму повністю – то наступне інфікування тої ж весни пандемічним ГРВІ з великою ймовірністю дасть захворювання з тяжким перебігом. Адже імунна й решта систем організму після грипу ослаблені довший час.

Аналогічною буде історія і при захворюванні на грип незабаром після перенесеної пандемічної ГРВІ.

Щеплення від мікст-інфекції?

Звісно, протиепідемічні та карантинні заходи, що чиняться через пандемію вже рік, із початку 2020 року, ефективні й щодо вірусів грипу. Але всі поверхні щохвилини неможливо дезінфікувати. А головне, дистанцію в два метри ніхто не зможе дотримати багато місяців поспіль. Та й вакцина від нового пандемічного вірусу в Україну надходить повільніше, ніж до нас доходять нові його штами, від яких вакцини ще немає.

Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?

А відтак важливо сьогодні, як ніколи раніше, убезпечити себе щепленням від сезонного грипу. Однак з огляду на, що щеплення від грипу в клініках коштує 500-600 грн – для сімей з декількома дітьми йдеться про дві й більше тисячі гривень. Таке задоволення дозволити собі можуть далеко не всі. Безкоштовної ж вакцинації дітей у державних/комунальних установах освіти та охорони здоров’я немає й не буде. З цієї та інших причин ймовірно, що тисячі дітей так і не встигнуть (або не зможуть) вакцинуватися від грипу до початку можливої ​​лютнево-квітневої епідемії цієї хвороби.

Як захистити дітей?

Експертка з питань імунології, вірусології та радіобіології, д.м.н., професорка, директорка Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ Вікторія Талько розповідає:

«Люди опинилися в ситуації, коли профілактика грипу має відбуватися в умовах відсутності вакцинації. У принципі, жодного сезону вакциною не були охоплені всі поголовно через різні причини, тому досвід профілактики і лікування грипу противірусними препаратами у нас давно сформований. А з урахуванням стану пандемічної небезпеки одночасного зараження двома й більше видами інфекцій і дефіцитом вакцин, противірусна терапія залишається єдиною актуальною зброєю проти вірусів грипу», – впевнена імунологиня.

Також, лікар нагадує, що при появі у дитини перших симптомів гострих респіраторних вірусних інфекцій потрібно залишатися вдома, негайно звернутися до лікаря й дотримуватися його рекомендацій.

«На сьогодні є препарати прямої противірусної дії, наприклад, сироп Флавовір (що містить активну (діючу) речовину –  рідкий екстракт протефлазід). Нам відомо, що і віруси грипу, і вірус пандемічної ГРВІ – це РНК-віруси, які мають загальні механізми реплікації, – а флавоноїди, що входять до складу діючої речовини – рідкого екстракту протефлазід,- пригнічують проникнення у клітини й реплікацію ДНК- і РНК-вірусів шляхом пригнічення вірусспецифічних ферментів», – пояснила вірусологиня.

Такі рослинні препарати особливо ефективні у першу добу після прояву симптомів грипу або ГРВІ. Пригнічуючи розмноження вірусів, вони тримають під контролем вірусне навантаження, даючи можливість імунній системі дитини ефективно протидіяти вірусній атаці. До того ж, такі рослинні  препарати прямої дії на віруси, як сироп Флавовір можуть бути призначені лікарем як етіотропне лікування і задля профілактики грипу, зокрема, викликаного вірусами пандемічних штамів,” – зазначає Вікторія Талько.