ГРВІ та ранній початок етіотропної противірусної терапії

ГРВІ та ранній початок етіотропної противірусної терапії

Серед всіх інфекційних захворювань найбільш поширеними, безсумнівно, є гострі респіраторні вірусні інфекції. Ними по кілька разів на рік може хворіти все населення земної кулі. При цьому завдані даними захворюваннями економічні збитки обчислюються  вражаючими сумами, не кажучи вже про можливі небажані наслідки ГРВІ для здоров’я людини.

Питання лікування вірусних уражень дихальних шляхів є предметом широкої дискусії серед медичної спільноти. Головне питання, яке звучить найчастіше, полягає в тому, чи потрібні при ГРВІ противірусні препарати?

На сьогоднішній день ефективність противірусних препаратів має накопичену багаторічним досвідом їх практичного використання доказову базу, з якою неможливо не рахуватися.

Читайте також: Сучасні підходи у лікуванні  дітей, які часто хворіють на ГРВІ

Не менш важливим є питання своєчасного, тобто раннього призначення противірусного лікування, коли симптоми респіраторної інфекції тільки з’явилися. Оскільки найбільшу кількість інформації сучасна медицина має у своєму розпорядженні про вірус грипу, тому наведені наступні дані будуть стосуватися, насамперед, цього інфекційного агента.

Яке обґрунтування має раннє призначення етіотропної противірусної терапії при ГРВІ та грипі

Це пояснюється передусім високою реплікаційною здатністю вірусів ГРВІ. Інфекційна доза вірусу грипу А для людини при введенні у вигляді аерозолю в середньому становить від 1,95×103 до 3,0×103 вірусних часток. Показано, що 1 вірусна частка через 8 годин дає 103 вірусного потомства, а через добу – 1027. При цьому період внутрішньоклітинної реплікації вірусу грипу становить 6–8 годин. Надалі це число буде тільки зростати, а значить, буде збільшуватися вірусне навантаження на організм.

З огляду на той факт, що інкубаційний період грипу досить короткий і займає від 6–12 годин, що частково збігається з тривалістю однієї стадії його внутрішньоклітинної реплікації, то невеликої кількості «нащадків» патогену цілком достатньо для появи симптомів ураження респіраторного тракту.

Як бачимо, медикаментозне регулювання чисельності вірусних копій є перспективним методом боротьби з вірусним захворюванням, з урахуванням того, що в проведених на сьогоднішній день дослідженнях показано взаємозв’язок між ступенем вірусного навантаження і характером перебігу захворювання, частотою розвитку ускладнень, що потребували госпіталізації в стаціонар і лікування в відділеннях інтенсивної терапії.

Серед противірусних ліків, представлених на фармацевтичному ринку України, лікар може призначити препарат, створений на рослинній основі, до складу якого входить активна (діюча) речовина – рідкий екстракт протефлазід, а його дитяча лікарська форма – сироп Флавовір. Пригнічуюча активність засобу спрямована на ферменти розмноження, які є у всіх вірусів сімейства ГРВІ – це ДНК і РНК-полімерази, а також на нейрамінідазу вірусу грипу. За період з 2000 по 2017 рік проведено більше 230 клінічних досліджень за участю понад 22 тис. пацієнтів.

Читайте також: Рекурентні респіраторні вірусні інфекції та імунодефіцитні стани

З практичної точки зору представляють інтерес результати досліджень активної (діючої) речовини – рідкого екстракту  протефлазід, що містить сироп Флавовір, щодо ефективності в залежності від термінів початку лікування. Показано, що призначення таких препаратів в першу добу захворювання на грип, у більше половини пацієнтів зупиняє інфекційний процес, при цьому спостерігається швидке зниження температури тіла, при збереженні загальної слабкості. Такий абортивний перебіг захворювання грипом при ранньому застосуванні, особливо в перші 12 годин з моменту появи перших симптомів, трактувалося спеціалістами як наслідок пригнічення внутрішньоклітинної вірусної реплікації, що дозволило зменшити кількість вірусних частинок (вірусне навантаження). Крім того, істотно знизився вміст різних токсичних метаболітів в кровоносному руслі, що свідчить про зменшення проявів синдрому ендогенної метаболічної інтоксикації.

У другої половини пацієнтів, які отримували противірусні препарати з  активною (діючою) речовиною – рідкий екстракт протефлазід,  з 1–2 дня появи симптомів захворювання, до кінця першої або на другу добу лікування спостерігалося зменшення вираженості інтоксикаційного синдрому, нормалізувалася температура тіла, поліпшувалося загальне самопочуття. Також знижувалася вираженість таких симптомів грипу, як головні та м’язові болі, поліпшувався апетит, нормалізувався сон. На момент одужання у них були відсутні явища постгрипозної астенії.

Читайте також: Особливості інтерфероногенезу у дітей: ефективність застосування противірусної терапії

Дані ще одного дослідження свідчать про більш легкий перебіг гострої респіраторної вірусної інфекції при ранньому призначенні препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Це позначалося в позитивній динаміці регресу клінічних проявів і швидкості зникнення симптомів ГРВІ, а також зниженні тривалості перебігу захворювання та зменшення ризику розвитку ускладнень. Так, в групі прийому противірусних препаратів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт  протефлазід,  частота випадків гострого бронхіту, середнього отиту і пневмонії була в 4 рази нижчою, а інших ускладнень – в 3,3 раза в порівнянні з контрольною групою. Також знижувалася необхідність в госпіталізації через середньотяжкий і тяжкий перебіг захворювання та розвиток ускладнень.

Таким чином, сьогодні накопичено достатню кількість клінічних досліджень, які при належній систематизації та аналізі можуть стати вагомим аргументом на користь призначення противірусної терапії, з акцентом на ранньому, тобто протягом перших 48 годин з моменту появи початкових симптомів вірусного захворювання, прийому препаратів. Це дозволить не тільки зупинити розвиток інфекційного процесу, а й в більшості випадків попередити розвиток важких ускладнень.

Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика