Анемія та її вплив на дитячий імунітет

На даний час анемії вважаються найпоширенішими станами у дітей, що можуть впливати на те, як часто і довго дитина буде хворіти на застудні захворювання. Про те, чому так відбувається і що необхідно знати батькам, якщо дитина часто хворіє на ГРВІ, пише SmartMAMA

Що таке анемія і як вона впливає на захворюваність ГРВІ у дитини

Анемія (раніше її називали недокрів’ям) – це стан, що виникає при різних захворюваннях, підсумком якого є зниження рівня гемоглобіну і/або клітин крові, в яких він міститься – еритроцитів. Найчастіше зустрічається форма анемії – залізодефіцитна, при якій в організмі дитини порушений баланс між надходженням і витратою заліза. І таких ситуацій в дитячому віці виникає досить багато. Насамперед це стосується дітей молодшого віку, високі темпи зростання і розвитку яких обумовлюють підвищену потребу в залізі. Лікарі вважають, що сьогодні кожна друга дитина має прояви недостатнього вмісту цього металу.

Основні причини залізодефіцитних анемій у дітей

Серед основних причин на перше місце можна поставити недостатнє надходження заліза в організм, що може бути пов’язано як зі зниженим його вмістом в продуктах харчування, так і з наявністю у дитини захворювань, що перешкоджають нормальному засвоєнню заліза дитячим організмом. Можливі ситуації, коли залізо, навпаки, надходить в достатній за віком кількості, але це не покриває його надмірні витрати. Іноді зменшення кількості еритроцитів і гемоглобіну пов’язано з порушеннями їх утворення, що є тяжкими захворюваннями. У всіх перерахованих випадках у дитини буде розвиватися анемія.

Як батьки можуть запідозрити наявність залізодефіцитної анемії у дитини?

Визначити анемію, коли вона тільки формується, досить складно. Це пояснюється тим, що вона здатна довгий час перебігати непомітно, стаючи причиною прихованого (латентного) залізодефіциту. І тільки поява певних симптомів дозволяє припустити її наявність.

Сьогодні лікарі говорять про розвиток у дитини декількох патологічних синдромів, прояви яких стануть підказкою батькам про те, що організм дитини можливо відчуває дефіцит в залізі. Йдеться про астено-вегетативний синдром, причиною розвитку якого є тривале кисневе голодування головного мозку. Це призводить до появи у дитини таких симптомів, як знижена фізична активність, підвищена стомлюваність, дратівливість і плаксивість, сонливість, апатія, втрата апетиту і негативізм.

У дітей старшого віку можуть виникати запаморочення і непритомність, шум у вухах. При тривалому існуванні анемії у дітей можливо відставання у фізичному, психомоторному та розумовому розвитку.

Читайте також: Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

При залізодефіцитній анемії у дитини може формуватися «епітеліальний синдром», який включає блідість шкіри, слизових оболонок і вушних раковин, сухість та лущення шкіри, появу огрубілостей на ліктях і колінах, на слизовій в куточках рота виникають тріщини. Характерним для залізодефіцитної анемії симптомом є спотворення нюху (коли дитині подобаються різкі та неприємні запахи: фарби, лаку) або смаку (пристрасть до неїстівних речовин, наприклад, крейди, геофагія).

Ці симптоми вважаються відображенням ураження травного тракту у дитини, яке при анемії призводить до ускладнення ситуації, адже знижує надходження заліза в організм. Також можливі зміни з боку серцево-судинної системи, тоді дитина може скаржитися на болі в серці.

Як взаємопов’язані анемія і частота розвитку гострих респіраторних захворювань у дітей?

Здавалося б, між цими двома захворюваннями немає ніякого взаємозв’язку. Однак це не так, сьогодні доведено негативний вплив зниженого вмісту заліза в крові на перебіг та наслідки у хворої на ГРВІ дитини. При анемії страждає весь організм, оскільки основна робота з доставки кисню органам і тканинам, яку забезпечують еритроцити і гемоглобін, що міститься в них, виконується лише частково. Тому при залізодефіцитній анемії весь організм відчуває кисневе голодування, що негативно впливає на його роботу. Крім того, залізо входить до складу деяких ферментів, що забезпечують важливі для дитячого організму функції. Ці пов’язані із залізодефіцитом зміни зачіпають й імунну систему.

У дитини, яка має залізодефіцитну анемію, відбуваються порушення в клітинній та гуморальній ланках імунітету: знижується число лімфоцитів, зменшується утворення інтерферону і імуноглобулінів класу G. Крім того, дефіцит заліза негативно позначається на стані місцевого імунітету, що підвищує сприйнятливість до інфекційних агентів. Саме тому частота гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей на тлі залізодефіцитної анемії зростає в 2–3 рази. При цьому типі анемії можливий розвиток синдрому вторинного імунодефіциту.

Таким чином, зменшений вміст заліза в організмі дитини є значущим чинником зниження його опірності до вірусних захворювань. До того ж є дані, що виникнення ГРВІ, як й інших інфекційних хвороб, сприяє ще більшому зменшенню концентрації заліза в дитячому організмі. Тому раннє виявлення симптомів застуди, так само як і своєчасне звернення за медичною допомогою, дозволить не тільки прискорити терміни одужання дитини, але й запобігти розвитку залізодефіциту.

У якості етіотропного лікування, тобто прицільного впливу на причину ГРВІ, якої є вірус, лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Дія Флавовіра полягає в блокуванні ферментів, за допомогою яких вірус здійснює копіювання власного потомства всередині уражених клітин. Тому ранній початок лікування прямим противірусним препаратом сиропом Флавовір дозволить знизити вірусне навантаження і ризик можливого розвитку важкої ГРВІ.

Читайте також: Закладеність носа та дере у горлі: що треба знати про гострий назофарингіт у дітей

Таким чином, виникаючі при залізодефіцитній анемії імунні розлади стають причиною підвищення сприйнятливості дитини до вірусних захворювань. Це диктує необхідність своєчасного лікування кожного захворювання на ГРВІ під лікарським контролем і прийому прямого противірусного препарату – сиропу Флавовір.

Вікторія Талько, експерт з питань імунології, вірусології та радіобіології