Закладеність носа та дере у горлі: що треба знати про гострий назофарингіт у дітей

Закладеність носа та дере у горлі: що треба знати про гострий назофарингіт у дітей

Дитячий організм схильний до атаки безлічі інфекційних агентів, а його несформована імунна система призводить до високої сприйнятливості практично до будь-якого з них. Найбільше йому докучають віруси ГРВІ, які поширені повсюди і циркулюють протягом року. Внаслідок цього дитина легко застуджується і часто хворіє.

Практично завжди застуда починається з появи симптомів вірусного ураження порожнини носа і носоглотки, яке лікарі називають гострим назофарингітом. Саме в цих відділах респіраторного тракту є клітини, в яких віруси ГРВІ можуть розмножуватися і давати життя своєму потомству, тобто викликати захворювання. Потрапити на слизову порожнини носа вони можуть з повітрям, яке містить частинки вірусу, або через брудні руки.

Які діти хворіють гострим назофарингітом найбільш часто?

Лікарі сходяться на думці, що гострий назофарингіт є найчастішим захворюванням в дитячому віці. На нього хворіють всі: і немовлята, і старші діти. Його поширення залежить від того, як часто дитина взаємодіє з іншимиі як довго перебуває в умовах, де контактувати із вірусами ГРВІ найбільш легко. Оскільки малюки, які виховуються вдома, обмежені в контактах з можливими носіями вірусів ГРВІ, то вірусне навантаження на їх незміцнілий організм набагато нижче, ніж у тих, хто відвідує дитячий колектив і щодня по кілька годин занурений в густонаселене вірусами середовище. Однак це не означає, що вдома вона повністю захищена. І тут можна зустрітися з патогеном, варто комусь із членів сім’ї захворіти на ГРВІ.

Читайте також: Війна на два фронти: поки ми відбиваємо атаку коронавірусу, грип готується завдати удару

Це вірусне захворювання – доля дітей дошкільного віку, які відвідують дитячий садок, а також молодших школярів. Оскільки зміна звичного домашнього оточення на насичене патогенами середовище призводить до частіших контактів з вірусами ГРВІ, вірусне навантаження на дитячий організм зростає в рази, і дитина, не взмозі з ними впоратися, починає хворіти.

Які віруси ГРВІ стають причиною розвитку гострого назофарингіту у дитини?

Більшість представників численного сімейства ГРВІ потрапляють в організм людини саме через слизову оболонку носа, і саме клітини цієї порожнини стають тим плацдармом, де інфекційні агенти починають проявляти свою активність. Однак серед них є лідери з частоти ураження дитячого носика – це риновіруси. На їх частку припадає більшість випадків застудних захворювань у дітей.

Основні симптоми гострого назофарингіту у дітей

Основні симптоми цього захворювання батькам добре відомі: це поява нежитю, який поєднується з закладеністю носа, через що дитина змушена дихати ротом. Даний стан, як правило, триває 6-7 днів і супроводжується чханням, яке може передувати нежитю, а також, кашлем, який може зберігатися до 10 днів і довше. Також виникає біль в горлі, відчуття сухості в роті, першіння і садніння, з’являється сухий кашель. Під час ковтання їжі больові відчуття можуть посилюватися. Частими проявами назофарингіту є підвищення температури тіла, головний біль, дитина може бути млявою, погано їсти.

Чиатйте також: Безсимптомна біда: «легка» коронавірусна хвороба у дітей виявилася підступною

У дітей грудного віку на перший план виходить підвищення температури тіла навіть при риновірусній інфекції, вони стають примхливими і неспокійними, а через закладеність носа дитину неможливо нормально погодувати: вона робить перерви між смоктанням грудей, щоб віддихатися, іноді може відмовлятися смоктати. Так само порушення носового дихання у немовлят може призводити до труднощів зі сном.

 Ускладнення гострого назофарингіту

Всупереч поширеній думці про те, що нежить і з лікуванням, і без нього мине за 7 днів, захворювання не таке вже нешкідливе. Це пов’язано з тим, що дитяча імунна система тільки вчиться правильно відповідати на вірусну агресію, а значить, вона спочатку може не впоратися з вірусом, який цього разу її потурбував, тим самим дозволивши йому далі поширюватися вглиб дихальних шляхів і викликати ураження суміжних органів. Найбільш часто в зону вірусної уваги потрапляють ЛОР-органи, внаслідок чого виникають синусити, отити, аденоїдити, тонзиліти. Як правило, вірусне запалення, яке в них виникло,  триває недовго і стає тлом для розвитку бактеріальних захворювань, які вважаються ускладненнями гострого назофарингіту. Вони можуть розвиватися як на тлі гострого назофарингіту, так і через деякий час після поліпшення самопочуття дитини, яка не встигла остаточно одужати. У період одужання дитини, особливо якщо її відразу відправили в дитячий колектив, ослаблений вірусом організм вкрай чутливий до інших вірусів ГРВІ. Неповністю відновлена після вірусної атаки слизова порожнини носа не в змозі протистояти новому вірусному агресору, тому через пару днів симптоми захворювання можуть з’явитися знову. Крім того, вірусна інфекція може виступати в ролі фактора, що запускає розвиток багатьох хронічних захворювань, наприклад, бронхіальної астми.

Читайте також: На порозі нової пандемії? Пташиний грип нагадав про себе

Все вищесказане свідчить про те, що будь-який прояв вірусного ураження у дітей вимагає уваги і своєчасного лікування. Істотною перевагою в цій ситуації є те, що симптоми гострого назофарингіту стають помітними через кілька днів від попадання вірусу на слизову оболонку носової порожнини. Тому те, як далі буде розвиватися вірусна інфекція, багато в чому залежить від настрою батьків дитини: звернутися за медичною допомогою і почати лікування, або чекати, поки виникнуть більш серйозні, на думку мами, прояви і тоді вести дитину до лікаря. Ось і виходить, що багато дітей замість лікування продовжують відвідувати дитячий колектив і заражати інших дітей.

Чому важливо звернутися до лікаря при появі перших симптомів гострого назофарингіту?

Тому що це той етап вірусної інфекції, коли звернення за медичною допомогою вважається своєчасним. Саме тоді, при появі перших ознак хвороби можливо зупинити вірусну пошесть і не дозволити йому вразити інші відділи респіраторного тракту. Однак цей етап захворювання залишається непоміченим батьками дитини. Це дає вірусу можливість продовжувати активно просуватися дихальними шляхами, і через пару днів у дитини до існуючих додаються нові симптоми захворювання.

Як позбавити дитину від вірусного назофарингіту і не допустити погіршення ситуації?

Для цього необхідно звернутися до лікаря, який може призначити дитині лікування, спрямоване безпосередньо на причину захворювання – вірус. Це дозволить відразу взяти під контроль розмноження патогенів і заблокувати їх здатність нарощувати армію своїх копій. Таку здатність має прямий противірусний наприклад, сироп Флавовір. Його дія спрямована на блокування вірусних ферментів, які дозволяють вірусам ГРВІ налагодити в клітині утворення свого потомства, здатного поширюватися дихальними шляхами. Завдяки прийому сиропу Флавовір вірусна армія може бути зупинена, а її хвороботворна активність буде мінімізована. Очевидно, що чим раніше дитині буде призначено таке лікування, тим більше шансів на швидке і повне одужання без наслідків. А це залежить від батьків і від того, як швидко вони помітять перші симптоми захворювання у дитини і звернуться до лікаря.

Таким чином, гострий назофарингіт – це не звичайний стан, з яким ростуть діти, а важливий етап у розвитку гострого респіраторного вірусного захворювання, коли призначене лікарем лікування противірусними препаратами вважається своєчасним, що гарантує позбавлення від вірусу без наслідків для здоров’я організму дитини.

Вікторія Талько, д.м.н, професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ; експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології