У терапії будь-якого захворювання виявлення причини його розвитку та її усунення є запорукою повного одужання. З цієї точки зору основою лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, на частку яких припадає найбільша кількість звернень за медичною допомогою, має бути вплив на вірус, який є винуватцем запальних змін в дихальних шляхах та ініціатором багатьох ускладнень, хронічних і відтермінованих патологічних станів, здатних впливати на стан здоров’я та якість життя дитини в майбутньому.
Проте, вплив на вірус як причину ГРВІ – важливий, однак не єдиний напрямок в лікуванні. Не варто відкидати і той факт, що з вірусом також бореться імунна система дитини, яка не тільки не сформована, але і може страждати від вірусної агресії. Тому нерідко вона сама потребує допомоги.
Яка підтримка потрібна несформованим захисним силам дитячого організму?
Відомий той факт, що безліч вірусів для досягнення того, щоб потрапити в тропні клітини й налагодити в них виробництво копій, обрали стратегію, суть якої зводиться до пригнічення будь-якими способами імунних механізмів, які переслідують зворотну мету – не допустити проникнення вірусів в клітини і заблокувати їх внутрішньоклітинну реплікацію.
Однак від початку захисні сили дитячого організму опиняються в нерівних умовах з вірусним агресором, що призводить до розвитку різних імунних порушень і сприяє подальшому прогресуванню респіраторної інфекції. Це пояснює той факт, чому в дітей, особливо раннього віку, ГРВІ частіше перебігає важко з розвитком ускладнень, а патологічний процес може охоплювати не тільки дихальну, а й серцево-судинну, травну, центральну нервову та інші системи дитячого організму.
Читайте також: Як уникнути поліпрагмазії в лікуванні ГРВІ у дітей
На даний час проведені клінічні дослідження, в яких показано, що імунні порушення, які виникають у дітей на початку розвитку вірусного ураження респіраторного тракту, можуть бути охарактеризовані як імунодефіцит з відносною супресією, що полягає в зменшенні циркулюючих Т-хелперів і зниження імунорегуляторного індексу. Тому допомога захисним силам дитячого організму може полягати в їх поверненні на вихідні фізіологічні рівні їх реагування без додаткової стимуляції.
Чи рівноцінні в терапії ГРВІ два підходи – противірусний та імунонормалізуючий?
При уявній на перший погляд однаковій значущості все-таки противірусний є більш важливим. Адже з вірусу в організмі дитини починаються всі запальні процеси та імуноопосередковані органні й системні ушкодження. Без вірусу реалізація багатьох ускладнень і хронічних станів була б неможливою. Тому етіотропна терапія, що передбачає усунення вірусу, повинна бути першочерговою.
Як сьогодні в клінічній практиці при лікуванні ГРВІ можна реалізувати противірусну дію і підтримку природного захисту дитячого організму?
Рішенням цього питання може стати призначення флавоноїдовмісних препаратів, наприклад, сироп Флавовір, до складу якого входить активна (діюча) речовина – рідкий екстракт протефлазід, що володіє доведеною противірусною дією, а також здатністю нормалізувати стан природних захисних сил дитячого організму. Пряма противірусна дія реалізується за рахунок пригнічення вірус-специфічних ферментів – ДНК і РНК-полімерази, а також нейрамінідази вірусу грипу. Це дозволяє знизити число вірусних копій і таким чином зменшити вірусне навантаження на імунну систему дитини, полегшуючи їй боротьбу з причиною захворювання.
Читайте також: Гострі респіраторні вірусні інфекції у дітей: особливості терапії
Вивченню імунотропних властивостей препаратів з діючою речовиною протефлазід присвячено чимало клінічних досліджень. Показано, що вони володіють нормалізуючим впливом на імунітет дитини за рахунок комплексної дії на чинники неспецифічного і специфічної захисту. Їх вплив на імунні механізми реалізується за рахунок впливу на клітини фагоцитарної системи: моноцити/макрофаги і нейтрофіли, що було підтверджено експериментальними дослідженнями. Як відомо, фагоцитарна система відіграє важливу роль в інтерфероногенезі та впливає на параметри клітинного і гуморального імунітету. Взаємодія препаратів з діючою речовиною протефлазід з моноцитами/макрофагами і нейтрофілами призводить до підвищення їх функціональної активності та посилення вироблення цитокінів і стимуляції фагоцитозу.
Важливо відзначити, що індукування продукції цитокінів відбувається тільки при їх початкових низьких або недостатніх рівнях. При від початку підвищених рівнях цитокінів, препарати з діючою речовиною протефлазід не впливають на їх продукцію або навіть дещо знижують її. Те саме спостерігається і при взаємодії з мононуклеарами периферичної крові людини. Препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід посилюють цитотоксичність NK-клітин, але тільки в тих випадках, якщо ця цитотоксичність була від початку зниженою. Важливо підкреслити, що загалом ефекти таких препаратів щодо імунної системи є імуномодулюючими, регулюючими, тобто вони залежать від початкового рівня її функціональної активності.
Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії
Крім описаних вище імунотропних ефектів, Препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід також нормалізують клітинний імунітет, підвищують міграцію і кооперацію Т- і В-лімфоцитів, а також стимулюють процеси клітинного ділення та диференціювання.
Всі описані впливи флавоноїдів рідкого екстракту протефлазід, які входять до складу сиропу Флавовір, можуть стати вагомою підтримкою природному борцю з вірусним агентом – імунній системі, яка в умовах вірусної агресії сама стає об’єктом вірусної атаки з формуванням імуносупресивного стану.
Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди
Таким чином, цінність флавоноїдовмісних препаратів полягає перш за все в здатності пригнічувати ключові ферменти, які забезпечують внутрішньоклітинну реплікацію вірусів ГРВІ – ДНК- і РНК-полімерази, а також антинейрамінідазна активність, яка унеможливлює поширення найбільш агресивного по відношенню до імунної системи вірусу грипу по респіраторному тракту. Однак не менш значущою є і нормалізація природних захисних сил, які можуть знижуватися під впливом вірусів ГРВІ та ставати причиною важкого і ускладненого перебігу захворювання.
Саме сукупність прямої противірусної та імунонормалізуючої дій робить сироп Флавовір дієвим засобом у комплексному лікуванні ГРВІ та грипу у дітей, оскільки дозволяє задіяти проти вірусів зразу два інструменти: пряму противірусну дію активної (діючої) речовини – рідкого екстракту протефлазід, що дає змогу подолати причину захворювання та полегшує боротьбу з вірусом, і підтримку природних захисних сил організму дитини.
Лариса Кузнєцова, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П.Л. Шупика