Зараз найчисленнішою групою вірусів, об’єднаних в одне сімейство, можна впевнено назвати ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції). Їхня кількість досягає 200 типів, і це – не межа.
У дане сімейство об’єднано різні за своєю будовою і характеристиками віруси, такі як віруси грипу і парагрипу, аденовіруси й риновіруси, коронавіруси та респіраторно-синцитіальні віруси, метапневмовіруси і бокавіруси, ентеровіруси й багато інших, для яких основним критерієм включення є тропність до дихальних шляхів, тобто вони націлені на ураження респіраторного тракту людини. Про це пише спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz.
Боротьба з вірусними захворюваннями – пріоритетний напрямок у наукових розробках компанії «Екофарм»
Ось чому виникаючі симптоми при захворюванні ГРВІ дуже схожі: часто буває складно визначити, який саме з 200 вірусів став причиною нездужання. Так, підвищення температури тіла, головний біль, загальна слабість і озноб спостерігаються в більшості випадків захворювання. Однак на цьому їхня подібність закінчується. Різні віруси ГРВІ по-різному вражають дихальні шляхи. Відповідно, в однієї людини при ГРВІ буде закладений ніс і турбуватиме нежить, в іншої – болітиме горло й пропаде голос, а в третьої – виникне біль за грудиною, кашель і задишка. Всі ці симптоми ми найчастіше розцінюємо як те саме захворювання, хоча причиною їхньої появи можуть бути зовсім різні віруси, а виходить, по суті це різні хвороби: риновірусна, парагрипозна й грипозна інфекції.
Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії
Лікарі при встановленні діагнозу більше орієнтуються саме на рівень ураження дихальних шляхів і при констатації ГРВІ будуть указувати, який відділ респіраторного тракту найбільше постраждав від вірусної агресії: гострий риніт, назофарингіт, ларинготрахеїт, бронхіт, бронхіоліт тощо. Існують і вікові особливості ураження різних відділів дихальної системи.
Якщо в дітей старшого віку і дорослих респіраторно-синцитіальний вірус вражає переважно верхні відділи респіраторного тракту, то в малюків до двох років він є однією з головних причин розвитку важкого захворювання – гострого бронхіоліту, а також збереження протягом тривалого часу хрипів
Крім того, віруси ГРВІ можуть викликати важкі ускладнення. Так, риновірус, що провокує розвиток гострого риніту, у дітей раннього віку може вражати й інші відділи повітроносних шляхів аж до бронхів. Невідома багатьом бокавірусна інфекція здатна проявляти себе як бронхіт, синусит, фарингіт, іноді симптоми її схожі на загострення бронхіальної астми, гострий обструктивний ларинготрахеїт зі стенозом гортані й гострий ларинготрахеїт.
Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2
Ще одна маловідома метапневмовірусна інфекція викликає захворювання переважно в дітей першого року життя, а його клінічні прояви схожі на гострий бронхіоліт, збудником якого є респіраторно-синцитіальний вірус, але протікає він швидше й легше. Крім того, якщо дитина в ранньому дитинстві перенесла метапневмовірусну інфекцію, то в старшому віці в неї відзначається високий ризик розвитку бронхіальної астми й рецидивуючого крупу.
Ускладнення, що виникають при парагрипозній інфекції, пов’язані з можливістю розвитку бактеріального бронхіоліту та пневмонії. У дітей на тлі парагрипу може виникати гострий стенуючий ларинготрахеїт (помилковий круп). Потрапляння в дитячий організм аденовірусів може бути причиною розвитку ураження очей (кон’юнктивіту), мигдалин (тонзиліту) і середнього вуха (отиту).
Отримані результати дають підстави зробити попередні висновки про ефективність і безпеку препарату Флавовір® для профілактики гострих вірусних інфекцій у немовлят
Як бачимо, всупереч поширеній думці про те, що гострі респіраторні вірусні інфекції відрізняються легким протіканням і завершуються повним видужанням, це не завжди так. Натомість, їхнє часте виникнення, що є типовою ситуацією для дитячого віку, може підривати захисні сили організму дитини. Все це сприяє розвитку бактеріальних ускладнень, які виникають під час вірусного захворювання, нашаровуючись на нього. Крім того, ослаблення імунного захисту дозволяє вірусам не обмежуватися ураженням тільки одного відділу респіраторного тракту, а безперешкодно поширюватися по дихальних шляхах. Наприклад, риновірусна інфекція в дітей може ускладнюватися розвитком отитів і синуситів (запаленням навколоносових пазух).
Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди
Нерідко виникаючий важкий плин ГРВІ найчастіше пов’язаний з ураженням нижніх відділів дихальних шляхів з можливим розвитком пневмонії. Але це ще не все. Гострі респіраторні вірусні інфекції можуть сприяти розвитку негативних наслідків для організму людини. Наприклад, перенесені в дитинстві часті ГРВІ, обумовлені насамперед риновірусною і респіраторно-синцитіальною інфекціями, можуть загрожувати формуванням бронхіальної астми або хронічних захворювань легенів.
У дітей, які перехворіли у ранньому віці парагрипом, може формуватися гіперреактивність бронхів, а також реструктивні й обструктивні захворювання легенів. Виникаючі на тлі грипу імунні розлади можуть запускати імуноопосередковані ушкодження внутрішніх органів, наприклад серця (міокардит) і нирок (гломерулонефрит).
Стає зрозуміло, що респіраторні віруси не такі вже й нешкідливі, як їх часто сприймають. Зважаючи на те, що вони можуть викликати віддалені наслідки в дорослому віці, необхідно переглянути погляди на лікування цих захворювань і застосовувати етіотропну терапію, тобто спрямовану безпосередньо на причину захворювання, у цьому випадку – на вірус.
Однак тут зразу виникають питання. Чим боротися проти такої безлічі різних вірусів? І як виділити серед 200 вірусів той, котрий став причиною захворювання, якщо врахувати схожість симптомів при ураженні ними дихальних шляхів?
Читайте також: Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження
У таких випадках під рукою завжди потрібно мати лікарські препарати широкого спектру прямої противірусної дії. Їхнє застосування допомагає не допустити максимального вірусного навантаження на організм дитини, а виходить, той буде захищений від будь-яких ускладнень, які викликає цей вірус.
Читайте також: Як уникнути поліпрагмазії в лікуванні ГРВІ у дітей
Компанія «Екофарм» представляє спеціальну дитячу лікарську форму препарату для захисту від гострих респіраторних вірусних інфекцій – сироп Флавовір® на основі діючої речовини протефлазід. Його дія спрямована на виявлені вченими специфічні вірусні ферменти, характерні для всіх збудників ГРВІ, які забезпечують вірусам здатність до внутрішньоклітинного відтворення численної армії свого потомства. Виявлено, що ці ферменти практично не змінюються, тому що їхня стабільна структура забезпечує синтез ідентичних копій генетичного матеріалу вірусів. Мова йде про такі ферменти, як ДНК– або РНК–полімерази, які є абсолютно у всіх вірусів, що викликають ГРВІ, і не тільки в них. Інакше кажучи, який би з 200 вірусів ГРВІ не викликав захворювання, пригнічення ДНК-, РНК–полімерази не дозволить патогену нормально копіюватися, тобто розмножуватися, і викликати ураження дихальних шляхів, відповідно й завдати сильної шкоди організму. А це значно полегшує завдання щодо боротьби з вірусами ГРВІ.
Діюча речовина протефлазід – це природні сполуки флавоноїдів, які пригнічують активність ДНК- і РНК-полімераз, тим самим позбавляють вірус можливості наростити достатню кількість копій і викликати захворювання. Здатність лікарського препарату Флавовір® впливати на фактори, які є не в одного, а у всіх вірусів, що викликають ГРВІ, дозволяє рекомендувати його при наявності ознак респіраторної вірусної інфекції, тобто не витрачати час на діагностику й виявлення конкретного збудника. Цей ефект дуже важливий, оскільки в дітей частою причиною ГРВІ є різні комбінації респіраторних вірусів. Наявність спеціальної лікарської форми у вигляді сиропу дозволяє застосовувати Флавовір® для лікування гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей, починаючи з народження.
Загалом завдання по боротьбі з вірусами, що вражають дихальні шляхи дитини, зовсім непросте. Висока сприйнятливість дитячого організму разом із агресивністю вірусів та їхньою здатністю викликати властиве ранньому віку ураження дихальних шляхів, які мають пролонговані в часі наслідки, змушують переглянути своє ставлення до ГРВІ як до нешкідливих захворювань.
Вікторія Талько, д. м. н., професор, директор Інституту експериментальної радіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМНУ, експерт із питань імунології, вірусології та радіобіології