Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Перехворіти на COVID-19 –  не завжди означає одужати

Коли пандемія COVID-19 тільки набирала обертів, увага людей в усьому світі зосереджувалась переважно на симптомах захворювання, можливих ускладненнях, а також спробах пояснити, хто найбільше ризикує захворіти і чому. Про це пише MedOboz.

Сьогодні в міру накопичення інформації про саме захворювання виявилося, що наслідки перенесеного COVID-19 можуть становити не меншу небезпеку для здоров’я пацієнта в довгостроковій перспективі. Для цього стану знайшли визначення – постковідний синдром, в англомовній медичній літературі можна зустріти ще синдром тривалого COVID-19, або Long COVID.

Згідно з даними ВООЗ, він виникає у кожного п’ятого пацієнта, який перехворів на COVID-19, а його прояви можуть зберігатися до 12 тижнів, а у 2,3% хворих ще довше. Постковідний синдром внесений до Міжнародної класифікації хвороб як «Post COVID-19 condition».

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Наприкінці 2020 року Національний інститут здоров’я Великобританії (NICE) запропонував класифікацію COVID-19 і постковідних станів. У ній виділено гострий COVID-19, тривалість симптомів при якому становить до 4-х тижнів, якщо симптоми не зникають 4 – 12 тижнів, то це триваючий симптоматичний COVID-19, і постковідний синдром, при якому прояви зберігаються понад 12 тижнів, при цьому вони не пов’язані з наявністю у людини іншого захворювання, можуть зникати і з’являтися знову, впливаючи на системи організму.

Крім того, в якості доповнення до наведених клінічних визначень запропонований термін «тривалий COVID» (англ. «Long COVID»), що включає період симптоматики від 4-х тижнів і довше.

Симптоми постковідного синдрому

  • виражена слабкість
  • задишка
  • апное
  • відчуття тяжкості за грудниною
  • головні болі
  • болі в м’язах і суглобах
  • тривала втрата нюху
  • фантосмія (фантомний запах), тобто нюхові галюцинації, що пов’язують із ураженням нюхового нерва
  • спотворення сприйняття запахів і смакових відчуттів
  • випадіння волосся
  • руйнування зубів
  • на шкірі можливі прояви запального ураження судин (шкірний васкуліт)
  • різкі зміни рівня артеріального тиску і частоти серцевих скорочень (пульсу)
  • перебої у роботі серця (аритмії), почастішання серцебиття (тахікардії), особливо при зміні положення тіла, що супроводжуються запамороченням
  • психічні відхилення за типом втрати пам’яті, дезорієнтація у просторі
  • поява тривоги та панічних атак
  • розлади шлунково-кишкового тракту, діареї
  • тривалий субфебрилітет або знижена температура тіла, або її різкі зміни.

Причини виникнення постковідного синдрому

Вченим тільки належить знайти відповідь на це питання. Однак уже сьогодні для пояснення його формування запропоновано декілька гіпотез. Так, в якості причини розвитку Long COVID розглядається низька імунна відповідь на вірус SARS-CoV-2, тривале запалення, а також повторне інфікування SARS-CoV-2.

Читайте також: Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Крім того, в якості можливого механізму, який може пояснити появу постковідного синдрому, розглядається проникнення вірусу в головний мозок через нюхові нерви і ураження структур головного мозку з розвитком дисбалансу в вегетативній нервовій системі, що призводить до порушень серцевої діяльності, почастішання пульсу, появи тривожних порушень і панічних атак.

Здатність коронавірусу вражати клітини судин і розмножуватися в них вважають причиною розвитку судинного запалення і підвищення схильності до тромбоутворення у венозних судинах. Поява тромбів у внутрішніх органах негативно позначається на їх функції і стає причиною появи відповідних симптомів. Обговорюється можливість розвитку аутоімунних уражень внутрішніх органів, що може провокуватися вірусом SARS-CoV-2.

Хто в групі ризику?

Вважається, що найбільш схильні до постковідному синдрому люди, які входять в групу ризику тяжкого перебігу COVID-19. Йдеться насамперед про осіб похилого віку з супутніми хронічними захворюваннями. Спостереження показали, що у жінок частіше виникає цей синдром, ніж у чоловіків.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Крім того, є дані про те, що постковідний синдром може виникати і у дітей, які перехворіли на COVID-19. Попередні дані свідчать про те, що до 15% дітей після коронавірусної інфекції відчувають порушення пам’яті та уваги, у них можливе тривале збереження проявів з боку дихальної та травної систем.

Як запобігти розвитку постковідного синдрому?

Медицині ще належить розібратися в причинах розвитку цього синдрому. Оскільки постковідний синдром виникає, коли збудник потрапляє в легені, лікарі вважають, що єдиний спосіб уникнути його формування – це профілактика зараження коронавірусом і дотримання заходів соціального дистанціювання, носіння масок і уникнення перебування в людних місцях.

Якщо зараження відбулося і хвороба розвинулася, необхідно пам’ятати про те, що симптоми захворювання можуть не зникнути в відведені терміни, і навіть виписка додому після лікування в стаціонарі не є критерієм одужання. Тому якщо людина помітила у себе перераховані вище симптоми або прояви, що раніше турбували, ніяк не зникають, не варто нехтувати їх існуванням і звертатися за допомогою до лікаря.

Читайте також: Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

У цей період важливо підтримати імунну систему та захистити організм за допомогою препаратів прямої противірусної і широкого спектру дії, які допоможуть боротися з коронавірусом і зменшать негативні наслідки його впливу, а також уберегти від негативного впливу інших сезонних вірусів.

Як повідомляє спеціалізоване видання «Медичний оглядач» з посиланням на дослідження, проведені в Німеччині, Іспанії та США, в такій ситуації ефективними є противірусні препарати на основі природних флавоноїдів. Зокрема, вчені досліджували активну (діючу) речовину протефлазід (її містять краплі Протефлазід (для дорослих) і сироп Флавовір (для дітей). Ці препарати володіють множинним, так званим «полі мішеневим» механізмом дії – блокують ряд вірусних ферментів, що перешкоджає розмноженню РНК – і ДНК-вірусів у клітинах. Такі лікарські препарати є універсальними противірусними засобами проти безлічі вірусів ГРВІ, грипу (в тому числі й пандемічного штамів), а також продемонстрували в лабораторіях специфічну дію на коронавіруси, в тому числі SARS-CoV-2.

Онлайн-консультації  зберігають сили

Схеми і протоколи лікування постковідного синдрому поки не розроблені, тому якщо після COVID-19 залишаються симптоми захворювання або з’являються ускладнення здоров’я, часто необхідна консультація не тільки терапевта, але також профільних лікарів і, можливо, додаткові обстеження. Якщо у пацієнта не виходить самостійно відновитися після коронавірусу, то варто звернутися до фахівця, який розробить індивідуальний реабілітаційний комплекс.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження

Оскільки після перенесеного захворювання багато хто скаржиться на сильну слабкість, стомлюваність і неврологічні розлади, відвідування лікаря і тривале очікування в клініці – це додатковий стрес для ослабленого організму. У цьому випадку на допомогу приходить телемедицина.

Знайти відповідного лікаря, що консультує з приводу постковідного синдрому, або профільного фахівця, можна на медичній онлайн-платформі MoniHeal (МоніХіл). Тут є можливість вибрати час і форму спілкування з лікарем: відеоконсультації або чат. Медархів в кабінеті пацієнта зберігає результати обстежень і аналізів (з можливістю візуалізації окремих показників стану здоров’я в динаміці), поставлені діагнози, призначення і навіть записи відеоконсультацій з лікарем.

Завдяки онлайн-спостереженню за станом здоров’я пацієнтів можна не тільки своєчасно виявляти виникаючі відхилення, показники стану здоров’я людини від їх референтних значень, але і контролювати весь процес профілактики цих відхилень, з метою не допустити розвитку серйозних хронічних захворювань.

Джерело