На сезонні ГРВІ є ризик хворіти цілий рік: віруси нікуди не зникають

Прийнято вважати, що на гострі респіраторні вірусні інфекції люди хворіють виключно в холодну пору року. Звідси походить зневажливе ставлення до літніх ГРВІ, які часто списуються на алергію. Однак в зв’язку з цим напрошується питання: якщо з приходом тепла в наші широти віруси ГРВІ зникають, то звідки вони беруться з поверненням холодів? На це питання ми постараємося дати відповідь у цій статті.

Насправді, сезонні «зникнення і появи» вірусів ГРВІ – не більше ніж міф. Сьогодні доведеним є той факт, що всі без винятку представники цього великого сімейства протягом року циркулюють в навколишньому середовищі. Тоді чому ми хворіємо не цілий рік, а пік захворюваності припадає на холодний сезон?

Читайте також: Грип небезпечніший, ніж здається: імунолог розповіла про можливі загрози для дітей

Відразу потрібно обмовитися, що хворіють на ГРВІ в сезони тільки люди зі здоровою імунною системою, тоді як, наприклад, у дітей з групи тих, хто часто хворіє, такої сезонності не спостерігається, і вони можуть застуджуватися протягом року. Те саме стосується і людей з хронічними захворюваннями або осіб похилого віку, у яких навіть в теплу пору року гострі респіраторні вірусні інфекції можуть давати бактеріальні ускладнення. Тому поняття сезонності застудних захворювань є досить відносним.

Відповідаючи на питання, чому в захворюваності на ГРВІ спостерігається певна сезонність, серед основних причин необхідно зазначити, що багато в чому це залежить від кількості вірусних часток, які витають навколо нас і здатності імунної системи справлятися з ними. Лікарі давно помітили, що при низькому вірусному навантаженні, коли в організм людини потрапляє мізерна кількість вірусних часток, захворювання не розвивається. Або, якщо імунних сил достатньо для того, щоб впорається з піковим вірусним навантаженням і не допустити появи симптомів хвороби. Звідси стає зрозумілим, чому люди з ослабленими захисними силами, і діти в тому числі, легко застуджуються й поза сезоном.

Які фактори впливають на кількість циркулюючих вірусів?

Це дуже цікаве питання, над яким сьогодні працюють вчені. Є дані, що на розподіл вірусів в залежності від пори року може впливати наявність у них зовнішньої оболонки. Так, віруси без оболонки, до яких відносяться аденовіруси, в більшості випадків циркулюють цілий рік. Тоді як інші представники безоболонкових вірусів – ентеровіруси, переважно викликають захворювання влітку. Вкриті оболонкою віруси по температурним перевагам поділяються на зимові та літні. До зимових відносять віруси грипу А і В, респіраторно-синцитіальний вірус, метапневмовірус людини і респіраторні коронавіруси. А до літніх – віруси парагрипу 1–3 типів, які найбільш активні в літні та осінні місяці. Очевидно, що такий розподіл є досить умовним, і кожним з перерахованих вище вірусів можна заразитися в будь-який час року.

Читайте також: Вчені США підтвердили противірусну активність діючої речовини протефлазід

Відносно вірусів грипу показано, що в повітрі постійно присутня певна кількість їх часток, якої поза сезоном недостатньо, щоб викликати масові захворювання. Однак при зростанні концентрації вірусу, що передається повітрям, різко підвищується ймовірність зараження людини. Звідси стає зрозумілим, чому люди найчастіше заражаються в місцях масового скупчення, в закритих приміщеннях – в такому повітрі концентрація вірусних частинок перевищує нижнє порогове значення, необхідне для розвитку захворювання. Крім цього, важливе значення мають і такі фактори, як час знаходження патогену в повітрі, температура і відносна вологість повітря, рівень ультрафіолетової радіації. Так, низька вологість повітря і недостатня кількість ультрафіолету в зимовий період розглядаються як можливі фактори, що сприяють більш тривалому знаходженню вірусу грипу в повітрі.

Однак щодо впливу ультрафіолету на тривалість перебування інфекційних агентів в атмосфері інформація є досить суперечливою, враховуючи факт, що в тропічному кліматі вірус грипу може викликати захворювання цілий рік з піком в сезон дощів, а кількість сонячних днів в цих широтах набагато більша, в порівнянні з нашими. Тому, вирушаючи на відпочинок в теплі краї, не потрібно думати, що з вірусами грипу не доведеться зустрітися, саме навпаки, така можливість існує. Крім того, не потрібно забувати, що коли в Північній півкулі настає літо, то в Південну приходить зима, де починається сезон респіраторних вірусних інфекцій, а сплеск захворюваності на грип припадає на квітень–вересень. І звідти з легкістю може до нас прилетіти разом з мандрівниками якийсь із вірусів ГРВІ. Про те, що така ситуація цілком реальна, весь світ переконався рік тому, коли новий коронавірус з легкістю долав часові й сезонні бар’єри і буквально за лічені тижні розлетівся по всьому світу.

Читайте також: Суперрозповсюджувачі коронавірусу: хто вони і чому небезпечні?

Роблячи висновок з вищесказаного, знаходимо ще одну причину, чому спалахи респіраторних вірусних інфекцій, зокрема грипу, відбуваються сезонно, а не рівномірно протягом року – це більш часте і тривале перебування взимку в теплих і погано провітрюваних приміщеннях, в тісному контакті з іншими людьми, що підвищує концентрацію патогенів в повітрі та сприяє реалізації декількох шляхів їх поширення. Крім того, люди часто подорожують, особливо в сезон зимових відпусток відправляються на відпочинок в теплі краї, де можуть зустрітися з вірусами ГРВІ. І нарешті, сезонним спалахам сприяють погодні умови: при низьких температурах віруси краще виживають на поверхнях і довше зберігаються в навколишньому середовищі.

Як уберегти дитину від  наслідків застудного захворювання

Для цього необхідно звертатися до лікаря при виникненні у неї найменших проявів нездужання. Що це: ГРВІ, алергія або інше захворювання – розбереться лікар. Якщо причиною погіршеного самопочуття є вірус ГРВІ, лікар може призначити прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення вірусних ферментів розмноження, завдяки чому знижується кількість атакуючих дитячий організм вірусних копій, тобто вірусне навантаження.

В сучасних життєвих реаліях не можна недооцінювати віруси, що викликають ураження дихальних шляхів, і вважати, що раз вони сезонні, то поза сезоном захворіти неможливо. Саме така точка зору часто призводить до того, що позасезонні ГРВІ нерідко закінчуються розвитком ускладнень. А все тому, що їх лікуванню не приділяли належної уваги, вважаючи проявом інших захворювань. Особливо це стосується дітей, у яких несформована імунна система нерідко робить їх сприйнятливими навіть до тієї мізерної кількості вірусів, що витають навколо нас.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр