У дитини симптоми COVID-19 або грипу: як розпізнати та вберегти

У дитини симптоми COVID-19 або грипу: як розпізнати та вберегти

У сезон захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), коли епідемічний поріг за багатьма з них перевищено, буває непросто визначити, який саме вірус став причиною захворювання у дитини.

Цього року до ГРВІ та грипу додався не менш серйозний конкурент – коронавірус SARS-CoV-2. І скільки б не говорили про те, що діти менше хворіють на COVID-19 порівняно з дорослими, випадки тяжкого захворювання на коронавірусну інфекцію все частіше трапляються у них, і навіть легкий та безсимптомний перебіг не є запорукою відсутності згодом серйозних ускладнень.

Читайте також: Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

За перебігом хвороби коронавірус і грип не можна порівнювати, грип має більш типову картину захворювання схожу на інші ГРВІ, а коронавірусна хвороба може мати зовсім різномий перебіг, але обидва віруси небезпечні можливістю розвитку важких ускладнень.

Як розрізнити захворювання COVID-19 та грипом у дитини

Важливо розуміти, що вірусні інфекції, які вражають дихальні шляхи, мають дуже багато схожих ознак, а їхня вираженість залежить від безлічі факторів, у тому числі від самого вірусу.

Тому одна дитина може легко перенести грип і симптоми будуть легкими, а інша – навпаки, хворітиме важко та з ускладненнями. Те саме стосується і коронавірусної інфекції.

 Типові симптоми грипу у дитини:

  • Головний біль, що локалізується в ділянці надбрівних дуг;
  • Почервоніння очей, сльозотеча та світлобоязнь;
  • Зміни рухової активності дитини: вона мало бігає, більше часу проводить в ліжечку;
  • Температура тіла може підвищуватись до фебрильних цифр;
  • Біль у м’язах може також проявляти себе зниженою рухливістю дитини;
  • Зниження апетиту до його втрати.

Всі ці симптоми можуть виникати і при ГРВІ, але в цьому випадку вони розцінюються як середньотяжкий перебіг захворювання та рідко виникають на самому початку. Тоді як за грипу вони можуть з’являтися вже з перших днів захворювання. При цьому симптоми ГРВІ (до збудників яких належать і коронавіруси), так само як і грипу, багато в чому схожі і розібратися самостійно, який симптом пов’язаний з яким вірусом неможливо.

Симптоми коронавірусної інфекції у дітей

Сьогодні лікарі вважають, що симптомами коронавірусної інфекції у дітей є лихоманка, кашель, задишка, стомлюваність, біль у м’язах та грудній клітині, закладеність та виділення з носа, іноді діарея і блювання. Очевидно, що точно так само проявляють себе й інші вірусні захворювання дихальних шляхів. Отже, діагностувати стан дитини за симптомами не вийде.

Тому батькам не варто самостійно намагатися визначити причину захворювання у дитини, а краще одразу звернутися до лікаря, який проведе необхідне тестування, встановить діагноз та призначить дитині лікування.

Лікування та профілактика грипу і COVID-19

Якщо для лікування грипу, як і його профілактики у дітей існують лікарські засоби та розроблені вакцини, то щодо COVID-19 на сьогоднішній день можливості дуже обмежені. Насамперед це стосується дітей до підліткового віку, вакцинація яким, у нашій країні, поки що не проводиться. Для дітей від 5 до 11 років лише почали проводити вакцинацію в США та Ізраїлі. Куба стала першою країною у світі, де стали щеплювати дітей до 2-х років вакциною свого виробника, в Китаї та ОАЕ схвалили вакцину Sinopharm дітям від 3-х років. В Україні дозволено вакцинацію від коронавірусу дітям поки лише з 12 років препаратом Pfizer\BioNtech. Тому вся надія покладається лише на противірусні препарати, ефективність та безпека яких була перевірена раніше, а нещодавно проведені дослідження показали їхній вплив на коронавірус.

Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

За перших симптомів нездужання, поки не діагностовано ГРВІ це, грип або Covid-19 важливо звернутися до лікаря. Лікар може призначити етіотропне противірусне лікування препаратом із прямою дією на вірус сиропом Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Його противірусна активність поширюється на віруси ГРВІ, грипу, а також новий коронавірус, що став причиною пандемії COVID-19. Окрім впливу на РНК-полімеразу вірусів, що описано давно, наразі встановлено, що Флавовір пригнічує активність 3СL-протеази коронавірусу. Дія на ферменти вірусів дозволяє заблокувати їх проникнення в клітину та внутрішньоклітинне розмноження, тим самим полегшити перебіг захворювання та знизити ймовірність розвитку  ускладнень.

Читайте також: Противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 – глава Союзу споживачів медичної продукції

Таким чином, при появі у дитини симптомів вірусної інфекції або якщо вона побувала у контакті з хворим на COVID-19 важливо не втрачати час на самостійне вирішення проблеми, а звертатися за медичною допомогою. Своєчасна діагностика коронавірусної інфекції у дитини та вчасно призначене противірусне лікування може захистити її від непередбачуваних наслідків цього захворювання.

Ольга Задорожна, педіатриня

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.