Що треба знати, аби не допустити розвиток пневмонії

Симптоми застудних захворювань усім добре відомі. Однак, ми рідко замислюємося над тим, які з них свідчать про типові прояви гострого вірусного ураження дихальних шляхів, а які мають змусити звернути увагу на власне самопочуття і слугувати причиною звернення до лікаря, якщо цього не було зроблено раніше.

Одним з ускладнень гострого вірусного ураження дихальних шляхів, є бронхіт. Так лікарі називають запалення нижніх відділів дихальних шляхів – бронхів.

Чому бронхіт  – це ускладнення, а не звичайний прояв захворювання вірусної інфекції, ми розглянемо в цій статті.

Основні причини розвитку гострого бронхіту

Віруси, що вражають дихальні шляхи вважаються причиною розвитку гострого бронхіту в 85 – 95% випадків. Найпоширеніші  з них: риновіруси, аденовіруси, віруси грипу і парагрипу, респіраторно-синтиціальний вірус і, як нині вже відомо – коронавіруси.

Вірусний бронхіт  це провісник пневмонії?

Бо застудні захворювання супроводжуються запальним процесом у носі («вхідні ворота» для вірусів), а також носо- і ротоглотці. Але швидке розмноження вірусів сприяє їх подальшому поширенню по дихальних шляхах, що призводить до розвитку ускладнень. Іншими словами, вірусне захворювання поступово «спускається» в легені і призводить до розвитку вірусної, а на пізніх термінах – бактеріальної пневмонії. Одним із етапів такого вірусного просування є бронхи, в клітинах яких вірус активно розмножується і викликає запальний процес.

Симптоми ураження бронхів, на які варто звернути особливу увагу

  • Біль у горлі та чхання.
  • Головний біль, біль у м’язах.
  • Підвищення температури тіла до 37,7 – 38 ° C.
  • Під час дихання з’являються хрипи, можлива задишка.
  • Загальна слабкість, відчуття розбитості та втоми.

На тлі цих проявів гострого вірусного ураження респіраторної системи з’являється кашель, який спочатку не супроводжується відходженням мокротиння і дере горло (сухий кашель). Через кілька днів – стає вологим, мокротиння починає відходити. При вірусному захворюванні мокротиння  зазвичай прозоре (слизове), якщо приєднується бактеріальна інфекція – з’являються гнійні прожилки.

Як запобігти розвитку пневмонії?

Якщо у пацієнта з’явилися симптоми бронхіту, кращий спосіб уникнути розвитку ускладнень і формування запалення легенів – це лікувати застуду з моменту появи перших симптомів. Раннє розпізнавання симптомів бронхіту дає змогу своєчасно починати лікування. Пам’ятайте про те, що несвоєчасно, неправильно лікований або недолікований вірусний бронхіт швидко стає бактеріальним, а також сприяє розвитку запалення легенів.

Читайте також: Віруси ГРВІ є тренерами імунної системи людини

Лікуванням вірусного бронхіту при застуді повинен займатися лікар. Тільки він може правильно оцінити стан пацієнта та ймовірність формування ускладнень. Пам’ятайте про те, що вірусна пневмонія розвивається дуже стрімко, тому самолікування із застосуванням симптоматичних засобів для полегшення самопочуття – лише допомога вірусам ГРВІ швидше поширюватися по трахеї і бронхах в легеневу тканину. Лікар може призначити противірусні препарати прямої дії, зокрема сироп Флавовір (оновлений Імунофлазід). Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що пригнічує розмноження ДНК і РНК-вірусів, що викликають гострі вірусні захворювання респіраторної системи та грип, при чому найбільша ефективність припадає на перші 48 годин після появи симптомів захворювання.

Тому, щоб не тільки максимально ефективно впливати на вірус, але і не дозволити йому активно збільшити свою чисельність, лікування потрібно починати якомога раніше. Крім того, Флавовір впливає на уражені вірусом клітини, в яких він активно розмножується, і сприяє їх швидкому усуненню (елімінації). Таким чином, розпочинати лікування захворювання потрібно тоді, коли вірус тільки з’явився в організмі людини і ще не встиг потрапити в бронхи. Але навіть, якщо у хворої людини є прояви бронхіту, це не привід відмовлятися від прийому прямих противірусних препаратів, тому що важливо зменшити ймовірність розвитку пневмонії.

Не варто забувати про те, що часті простудні захворювання стають сприятливим тлом для розвитку багатьох захворювань і загострення хронічних станів. Наприклад, якщо деякі симптоми гострого бронхіту (кашель) зберігаються протягом трьох місяців, то у людини розвивається хронічний бронхіт. При цьому знижується здатність бронхів виконувати свої функції і будь-яка звичайна застуда в майбутньому з більшою ймовірністю обернеться швидким розвитком бактеріального бронхіту та інших ускладнень. Крім того, хронічний бронхіт є одним із станів, які об’єднують в хронічне обструктивне захворювання легенів, і сприяє розвитку бронхіальної астми.

Якщо застуда вже ускладнилася пневмонією

Не займатися самолікуванням і  терміново звертатися до лікаря, якщо до симптомів застуди додалися такі прояви, як зміна мокротиння при кашлі (зелене, жовте або криваве), з’явилися задишка і біль в грудях при диханні, дихання почастішало. Ці та інші симптоми (розбитість, втрата апетиту, сильна пітливість) свідчать про те, що у хворого розвинулася пневмонія.

Бронхіт, як правило, розпочинається поступово, оскільки є проявом гострої вірусної інфекції. Пневмонія частіше має гострий початок, а перебіг – середньої важкості або важкий. Самопочуття хворого значно погіршується і супроводжується вираженою інтоксикацією.

Читайте також: Гомеопатія під час грипу та ГРВІ: безпечно не означає ефективно

Таким чином, вірусний бронхіт при застуді – аж ніяк не безневинний стан, як багато хто вважає. Це сигнал організму про те, що ситуація вже виходить з-під контролю і поява ускладнень станеться досить швидко. Отже, зволікати з візитом до лікаря за правильним лікуванням більше не можна.

Бережіть себе, не займайтеся самолікуванням і будьте здорові!

Бут Галина