Віруси ГРВІ є тренерами імунної системи людини

Віруси ГРВІ є тренерами імунної системи людини

Розвиток імунної системи, яка є потужним закладеним природою природним механізмом протистояння чужорідним факторам, багато в чому визначає, наскільки людина буде стійкою або навпаки сприйнятливою до інфекційних захворювань, а також схильною до розвитку імунодефіцитних, алергічних і аутоімунних хвороб.

У кожного з нас унікальна імунна пам’ять

Дозрівання імунного захисту триває роками, тому що імунна пам’ять не успадковується, а формується, тобто набувається шляхом контакту з антигенами. Можна стверджувати, що кожен із нас має свою унікальну імунну пам’ять, що забезпечує нам індивідуальний протиінфекційний захист. Однак шлях формування імунної пам’яті тривалий та тернистий, і починається він з моменту народження, проходячи навчання антигенами.

Які фактори виступають в ролі тренерів імунної системи

Дитина з’являється на світ зі сформованою, але непрацюючою імунною системою. Частіше це пов’язано з тим, що під час внутрішньоутробного життя вона співіснує з материнським організмом і не повинна реагувати на нього, тобто формувати імунну відповідь. Схожі зміни відбуваються і в організмі вагітної жінки, коли її захисні механізми переключаються в режим фізіологічного спокою, щоб не реагувати на напівчужорідний плід.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Крім того, в момент народження дитина «виходить» зі стерильного простору і потрапляє в наповнене антигенами середовище, на яке вона також не розвиває імунну відповідь, оскільки її імунна система ще пригнічена і нерозвинена. Запорукою виживання для новонародженого, який не має засобів для ефективного захисту, стають материнські антитіла, які дитина отримує до пологів, і грудне вигодовування.

У перші півроку життя вони вибірково захищають дитину, оскільки мама поділилася з нею власною імунної пам’яттю про тих збудників захворювань, з якими вона колись зустрілася та її імунітет запам’ятав їх. Але так може тривати не завжди і вже через півроку мамині антитіла або витрачаються на боротьбу з інфекціями, або руйнуються. Настає момент, коли організм дитини залишається один на один зі збудниками захворювань, з якими тепер доводиться справлятися самостійно і формувати вже свою імунну пам’ять про зустрінутих агресорів.

Спочатку впоратися з цим завданням досить складно, адже при наявності у дитини всіх клітин і структур імунної системи вони працюють ще не достатньо добре, повільно включаючись в боротьбу з інфекційним фактором. Крім того, щоразу доводиться запускати всі механізми, оскільки немає «досвіду» як з яким збудником боротися, а це дуже витратний шлях для організму, відновлення проходить довго і важко. Це призводить до того, що малюк починає часто хворіти, а його імунна система в перші роки життя знаходиться в постійному напруженні, аж до виснаження.

Чому так відбувається?

Стан імунної системи, який трактують як пригнічений, насправді полягає в переважанні Th2-імунної відповіді, що визначає схильність до алергії і розвитку таких захворювань, як атопічний дерматит і бронхіальна астма, порівняно з Th1, що відповідає за протиінфекційний імунітет. Таке змінене співвідношення спостерігається не тільки у плода і дитини в перші місяці життя, а й у вагітної жінки, що пояснює чому майбутні мами високо сприйнятливі до інфекційних факторів і більш важкому перебігу їх захворювань.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Для того, щоб «імунні важелі» у маленької дитини почали врівноважуватися, необхідний антигенний вплив, тобто контакт з інфекційними факторами, який перемикає переважаючу Тh2-відповідь на Тh1, що є типовим для протиінфекційного імунітету в дорослих.

Як «навчання» імунної системи пов’язано з вірусами ГРВІ?

Найбезпосереднішим чином. Вважається, що часті гострі респіраторні вірусні інфекції, якими так часто хворіють діти в ранньому дитинстві, є відображенням не тільки контактів з джерелами вірусів ГРВІ, а й виступають в ролі тригерів зростання та розвитку адаптивного імунітету в ранньому віці, навчаючи формувати імунну відповідь на інфекційний чинник. Крім того, передбачається, що таким чином імунна система в дитячому віці тренується протистояти алергічним реакціям і розвитку аутоімунних захворювань.

Чи можна обійтися без таких тренувань вірусами ОРВІ або замінити їх іншими методами?

На жаль, зробити так, щоб дитина практично не хворіла на гострі респіраторні вірусні інфекції та при цьому виробила повноцінний адаптивний імунітет і сформувала імунну пам’ять щодо всіх відомих й невідомих мікробних, вірусних, грибкових та інших інфекційних захворювань, не вийде. Адже не на порожньому місці була сформована гігієнічна теорія, згідно з якою недостатня стимуляція імунної системи дитини безпосередньо пов’язана з підвищенням ймовірності розвитку алергічних і аутоімунних реакцій.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Незважаючи на внесені в неї корективи, що направило її в бік вивчення значення нормальної мікрофлори у формуванні імунної відповіді, проведені пізніше імунологічні дослідження лише підтвердили засновані на лікарському досвіді погляди. Тому тільки антигенний вплив, а вірусам ГРВІ в цьому відводитися вирішальне значення, дозволяє виробити адекватний протиінфекційний імунітет і стійкість до повторних контактів з інфекційним агентом, яку забезпечує імунна пам’ять.

Однак із самими вірусами ГРВІ все не так просто, а деякі з представників цього сімейства, наприклад, риновіруси і респіраторно-синцитіальний вірус, й самі здатні провокувати формування алергічних реакцій, не кажучи вже про хронічні захворювання і ураження інших органів.

Як допомогти дитячому організму ефективно пройти тренувальні марафони ГРВІ?

Важливо пам’ятати, що формування імунної пам’яті пов’язано з послідовним включенням вроджених і набутих імунних механізмів, що передбачає природний та неускладнений перебіг хвороби. Тому, щоб організм дитини виробив імунну пам’ять до певної інфекції, йому потрібно з нею зустрітися, тобто перехворіти або вакцинуватися.

Читайте також: Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

Щоб хвороба не перейшла в ускладнений перебіг, не дала старт розвитку хронічних захворювань і тим більше, як деякі віруси ГРВІ, не сприяла алергічним захворюванням, необхідно своєчасно з перших днів захворювання респіраторною вірусною інфекцією лікар може призначити етіотропну, спрямовану на причину, терапію препаратами прямої противірусної дії. Наприклад,  сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія спрямована на пригнічення внутрішньоклітинного розмноження вірусів ГРВІ шляхом блокування спеціальних вірусних ферментів – ДНК і РНК-полімераз, і ніяк не втручається в послідовне включення імунних реакцій та формування імунної пам’яті. Таке спрямоване на пригнічення вірусного розмноження лікування дозволяє досягти основної мети навчання імунної системи: зустрівшись з інфекцією сформувати імунну пам’ять.

Таким чином, в задуманих природою етапах формування імунної системи закладений глибокий сенс, а контакт з інфекційними агентами, насамперед вірусами ГРВІ, є необхідною умовою для створення правильного імунного захисту. Потрібно тільки трохи допомогти організму дитини впоратися з ними без ускладнень, але з користю.

Бут Галина