Розробили новий експрес-тест для виявлення грипу А

Російські вчені заявили, що розробили експрес-тест для визначення вірусу грипу А. Він зможе за кілька хвилин визначати наявність і концентрацію вірусу в організмі

Хіміки МДУ запропонували визначати вірусні захворювання за допомогою спектроскопії гігантського комбінаційного розсіювання (Surface Enhanced Raman Spectroscopy). Аналіз спектру розсіяного світла дозволяє за кілька хвилин зробити висновок про молекулярному будову речовини, повідомляє Тайга інфо

Вчені створили свого роду «бутерброд» для експрес-аналізу. Вони покрили підкладку з оксиду кремнію наноструктурованим сріблом, на яке нанесли аптамери – особливу молекулу, специфічну до вірусу грипу А будь-якого штаму. При зануренні в біологічну рідину (наприклад, виділення з горла чи носа пацієнта) аптамери вибірково зв’язуються з вірусом. Додаткові аптамери з приєднаними молекулами флуоресцентного барвника служить «мішенню». Потім підкладку з аптамерами і вірусами вносять в спектрометр, просвічують і роблять висновок про вміст вірусу в організмі.

«Чутливість нашого методу можна порівняти з уже існуючими методиками – ми визначаємо наявність не менше 10 тис. вірусів в зразку біологічної рідини», – говорить співавтор дослідження, аспірант хімічного факультету МГУ Анастасія Новосельцева. В майбутньому хіміки планують визначати за допомогою нового методу не тільки вірус грипу, А, а й інші віруси.

Читайте ще: У США заявляють про невідповідність вакцини від грипу

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щорічні епідемії грипу викликають 3-5 млн випадків важкої хвороби, а число смертей від респіраторних захворювань досягає 650 тис. Сезонні епідемії викликають віруси грипу А. До цього типу належить, наприклад, різновид H1N1, що став причиною пандемії «іспанки» в 1918 році і спалаху «свинячого грипу» в 2009 році.