Сезон грипу може зміститися і вже не бути таким, як раніше – експерти

Сезон грипу може зміститися і вже не бути таким, як раніше – експерти

Ця зима була виключно спокійною щодо грипу, але вчені не впевнені, що таке затишшя триватиме довго

У той час як коронавірус різко набирав обертів, грип та інші респіраторні віруси зникали. З початку осені близько 800 000 лабораторних проб були протестовані в Сполучених Штатах на грип і передані в CDC, і тільки 1500 дали позитивний результат – всього 0,2%. У минулому році майже в 100 разів більше випадків грипу було виявлено за допомогою майже такої ж кількості тестів.

До середини сезону грипу 2019-2020 років показники позитивних результатів досягли приблизно 25-30%, що відображалося на федеральних картах активності грипу, які заповнювалися переважно червоними і помаранчевими кольорами.

Тепер ці карти залишаються майже повністю зеленими, що вказує на низьку або мінімальну активність грипу, пише The Atlantic

Зникли і інші респіраторні віруси, в тому числі респіраторно-синцитіальний вірус, віруси парагрипу та навіть інші коронавіруси, що викликають застуду. Подібна динаміка спочатку спостерігалася в Південній півкулі.

Менша кількість випадків грипу означає меншу кількість смертей і зайнятих лікарняних ліжок. Але відсутність грипу турбує – кажуть експерти. Без вивчення випадків грипу дослідники будуть обмежені в даних, необхідних для розробки вакцин і прогнозування наступного спалаху.

Затишшя грипу триватиме недовго, впевнені експерти. Коли карантинні заходи ослабнуть, віруси можуть почати поширення з новою силою, і сезон грипу, можливо, зміститься. Грип, який повернеться, не обов’язково буде звичним. Віруси грипу здатні мутувати і змінювати сегменти свого генома з надзвичайно високою швидкістю, що дозволяє їм легко поширюватися серед населення майже щорічно. Наступний грип може бути слабшим чи сильнішим, це можуть бути штами, які знайомі імунній системі, або досить чужорідні і небезпечні.

У звичайні роки ці зміни було легше прогнозувати завдяки роботі мережі центрів епіднагляду за грипом, що розкидані по всьому світу. Але через низьку циркуляцію вірусів грипу у вірусологів і вакцинологів можуть виникнути деякі проблеми.

Флоріан Краммер, вірусолог і експерт з грипу з Медичної школи Ікана на горі Синай, висуває дві можливості того, як штами грипу можуть себе проявити.

«Згідно з одним сценарієм, повна відсутність передачі грипу в цьому році може привести до придушення циркулюючих штамів – можливо, навіть до повного виведення одного з ладу»

Але в якості альтернативи, гілка генеалогічного древа грипу може непомітно розділитися на дві частини, в результаті чого вчені намагатимуться впоратися з його поширенням восени.

За словами Краммер, туманність прогнозу грипу може ускладнити своєчасну розробку вакцини.

Читайте ще: Імунолог розповіла, коли організм дитини найбільш уразливий ГРВІ та потребує підтримки

Кожен пропущений сезон грипу збільшує кількість людей, які ще не були інфіковані, в тому числі маленьких дітей, які, можливо, ніколи не стикалися з цими вірусами. Очікується, що навіть серед дорослих з часом імунітет буде слабшати: без щорічного нагадування деякі органи можуть забути, що означає боротися з грипом, і послабити пильність.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.