Сезон гриппа может сместиться и уже не быть таким, как прежде - эксперты

Сезон грипу може зміститися і вже не бути таким, як раніше – експерти

Ця зима була виключно спокійною щодо грипу, але вчені не впевнені, що таке затишшя триватиме довго

У той час як коронавірус різко набирав обертів, грип та інші респіраторні віруси зникали. З початку осені близько 800 000 лабораторних проб були протестовані в Сполучених Штатах на грип і передані в CDC, і тільки 1500 дали позитивний результат – всього 0,2%. У минулому році майже в 100 разів більше випадків грипу було виявлено за допомогою майже такої ж кількості тестів.

До середини сезону грипу 2019-2020 років показники позитивних результатів досягли приблизно 25-30%, що відображалося на федеральних картах активності грипу, які заповнювалися переважно червоними і помаранчевими кольорами.

Тепер ці карти залишаються майже повністю зеленими, що вказує на низьку або мінімальну активність грипу, пише The Atlantic

Зникли і інші респіраторні віруси, в тому числі респіраторно-синцитіальний вірус, віруси парагрипу та навіть інші коронавіруси, що викликають застуду. Подібна динаміка спочатку спостерігалася в Південній півкулі.

Менша кількість випадків грипу означає меншу кількість смертей і зайнятих лікарняних ліжок. Але відсутність грипу турбує – кажуть експерти. Без вивчення випадків грипу дослідники будуть обмежені в даних, необхідних для розробки вакцин і прогнозування наступного спалаху.

Затишшя грипу триватиме недовго, впевнені експерти. Коли карантинні заходи ослабнуть, віруси можуть почати поширення з новою силою, і сезон грипу, можливо, зміститься. Грип, який повернеться, не обов’язково буде звичним. Віруси грипу здатні мутувати і змінювати сегменти свого генома з надзвичайно високою швидкістю, що дозволяє їм легко поширюватися серед населення майже щорічно. Наступний грип може бути слабшим чи сильнішим, це можуть бути штами, які знайомі імунній системі, або досить чужорідні і небезпечні.

У звичайні роки ці зміни було легше прогнозувати завдяки роботі мережі центрів епіднагляду за грипом, що розкидані по всьому світу. Але через низьку циркуляцію вірусів грипу у вірусологів і вакцинологів можуть виникнути деякі проблеми.

Флоріан Краммер, вірусолог і експерт з грипу з Медичної школи Ікана на горі Синай, висуває дві можливості того, як штами грипу можуть себе проявити.

«Згідно з одним сценарієм, повна відсутність передачі грипу в цьому році може привести до придушення циркулюючих штамів – можливо, навіть до повного виведення одного з ладу»

Але в якості альтернативи, гілка генеалогічного древа грипу може непомітно розділитися на дві частини, в результаті чого вчені намагатимуться впоратися з його поширенням восени.

За словами Краммер, туманність прогнозу грипу може ускладнити своєчасну розробку вакцини.

Читайте ще: Імунолог розповіла, коли організм дитини найбільш уразливий ГРВІ та потребує підтримки

Кожен пропущений сезон грипу збільшує кількість людей, які ще не були інфіковані, в тому числі маленьких дітей, які, можливо, ніколи не стикалися з цими вірусами. Очікується, що навіть серед дорослих з часом імунітет буде слабшати: без щорічного нагадування деякі органи можуть забути, що означає боротися з грипом, і послабити пильність.