Стан імунної системи та впливи на неї: коли варто бити на сполох

Стан імунної системи та впливи на неї: коли варто бити на сполох

Ваш особистий «тілоохоронець» та «кілер» – хто він

Кілери, агенти, антигени, трансформери…

Все вищеперелічене – не дійові особи голлівудського блокбастера, а реальні наукові поняття. І всі вони стосуються імунітету.

До речі, знімки імунної відповіді на сибірку на клітинному рівні, на думку багатьох науковців, подібні до кінокадрів, на яких ніби відзнята боротьба двох кіноперсонажів.

Про імунітет людство вперше дізналося у 1796 році – тоді британський медик Едвард Дженнер з’ясував, що можна виробити у людини імунітет проти натуральної віспи, заразивши її коров’ячою віспою.

Його французький наступник Луї Пастер був гуманнішим і проводив випробування вже на курях: виявив, що після щеплення курей старою холерою в них виробляється стійкість до нової.

Естафету в нього перехопив український вчений Ілля Мечников. Він першим в історії описав фагоцитарну теорію імунітету. В її основі – те, що імунітет буквально на клітинному рівні «вбиває» бактерії та віруси.

Неймовірним і неосяжним здається, що все це відбувається всередині нашого організму постійно, поки ми працюємо, відпочиваємо, взаємодіємо із зовнішнім світом та іншими людьми. А «відчуваємо імунітет» лише в момент, коли він дає збій.

Ви постійно зморені? Різноманітні хвороби безперервно чіпляються до вас? Не полишають проблеми з травленням? Повільно загоюються поранення?…

Якщо у вас присутні більшість перелічених ознак (або й геть усі) – ви з великою ймовірністю маєте проблеми з імунітетом. Всі ці ознаки – тривожні дзвіночки, своєрідна «сигналізація» організму. А значить – потрібно негайно діяти, зміцнювати імунітет, поки не стало занадто пізно.

Невидимий вартовий. Як працює імунна система?

Попри більш ніж 200-річну історію вивчення імунітету досі не винайдено ані харчових дієт, ані комплексу фізичних вправ, які б гарантовано підвищили імунітет і на 100 відсотків захистили вас навіть від захворювання на ГРВІ.

Імунітет людини працює, наче «розумне» озброєння – за принципом «свій-чужий». Специфічний клітинний імунітет пов’язаний із Т-лімфоцитами. Ці клітини носять характерні назви «Т-кілери», «Т-хелпери» та «Т-супресори».

Свої клітини вони оберігають, але щойно розпізнають «чужорідні» (віруси і бактерії) – одразу атакують їх, намагаючись знищити.

Так працює імунітет зазвичай. Але на заваді часто стають такі фактори:

  • імунодефіцит – це коли від народження (через успадковані вади) або із набуттям деяких хвороб (найчастіше через СНІД) порушується стабільність роботи імунітету;
  • алергія – коли певні фактори (відомі як «алергени») провокують посилену імунну відповідь організму;
  • аутоімунні хвороби – коли замість чужорідних імунітет починає атакувати власні клітини.

Саме останній із перелічених варіантів порушення (аутоімунний) має найбільшу кількість різноманітних за характером і способом впливу хвороб: системний червоний вовчак, васкуліти, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, аутоімунний тиреоїдит, виразковий коліт, хворобу Крона, хворобу Бехтерєва (деформуючий остеоартроз) тощо.

Одвічне питання «що робити?»

Попри загальну невизначеність у способах запобігти порушенням імунітету, рекомендації щодо його зміцнення існують і вони доволі очевидні (хоча, при цьому, часто призабуті нами у повсякденні). Власне, основні шляхи до міцного імунітету такі:

  • Здорове та регулярне харчування. Парадокс, але саме від травлення найбільше залежить міць нашого імунітету. А саме – на кишківник, за оцінками імунологів, припадає приблизно 80% проблем імунітету. Відзначається також, що найбідніші верстви населення, які харчуються погано і несистематично – хворіють найчастіше. Звісно ж, важливим фактором здорового харчування є і принцип помірності вживання їжі: переїдання інколи ще більш шкідливі для імунітету, аніж недоїдання.
  • «Здорові стосунки» із алкоголем. Загальновідомо, що келих вина для чоловіка на день та пів келиха для жінки є корисними і, на думку дієтологів, навіть допомагають подовжити життя. Однак часте і надмірне вживання алкоголю ослаблює імунітет та робить організм людини сприйнятливим до вірусів і бактерій. Усі сили організм кидає не на те, щоб виробити міцний імунітет, а виключно на те, щоб упоратися із отруєнням алкоголем. Пияцтво зробить вас не лише благодатною ціллю вірусів та бактерій, а й змусить організм довше боротися з недугою.
  • «Паління шкодить вашому здоров’ю». Ця пересторога хоч і трапляється нам на очі мало не щодня (і не тільки на пачках цигарок), однак дослухатися до неї затяті курці не поспішають. Втім, цигарки отруюють організм і знижують імунітет подібно до алкоголю (хоча й в інший спосіб). Так само, як і при вживанні алкоголю, організм витрачає сили зовсім не на побудову сильного імунітету.
  • У здоровому тілі – «здоровий» імунітет. Регулярні фізичні навантаження беззаперечно є найефективнішим «будівельним матеріалом» міцної імунної системи. Навіть якщо регулярна фізкультура не врятувала вас від зараження ГРВІ чи грипом, симптоми будуть менш вираженими, а переноситиметься хвороба значно легше, – свідчать чисельні спостереження лікарів.
  • Регулярний сон та уникання стресів. Ось ця рекомендація, звісно, найважча для дотримання в наш час. Але відновлення сил організму, регулярний відпочинок та запобігання нервовому перенапруженню є критично важливими для життя людини та її імунної системи. Згадаємо відому обґрунтовану досвідом народну мудрість, що «всі хвороби – від нервів». Сон – це своєрідне перезавантаження систем організму, й бажано, аби тривало воно не менше 7-8 годин на добу. А недавні дослідження доводять, що саме перед пробудженням після тривалого здорового сну найкраще загоюються рани і «лагодяться поломки» організму. Водночас поганий сон і стреси – взаємопов’язані.
  • Корисні вітаміни, елементи та мінерали. Вони необхідні імунітету подібно до того, як усій флорі потрібні кисень, вода і сонце.

Останнє є важливим не лише в момент, коли ви готуєте власну імунну систему до «зустрічі» з вірусами і бактеріями, а й в момент коли ця «битва» вже відбувається у вашому організмі. Крім того, чисельні ГРВІ, штами грипу та COVID-19 постійно циркулюють і виснажують імунітет. Хтозна, чи не зустрінеться організм щойно після одужання від одного з них – з іншим? Чи не перетвориться в такому випадку простенький сезонний вірус на тривалу і затяжну хворобу із обтяжуючими наслідками?

Тож важливо підтримати імунну систему, «озброївши» її необхідними для протидії вірусам елементами.

Природні флавоноїди допомагають відновити і підтримати нормальне функціонування імунної системи, захистити організм – особливо в період поширення сезонних інфекційних захворювань.

Флавоноїди містяться, наприклад, у капсулах ІМУНОФЛАЗІД ПРО та в сиропі ІМУНОФЛАЗІД ЛАЙТ.

Сироп ІМУНОФЛАЗІД ЛАЙТ не є лікарським засобом, а лише – дієтичною добавкою, і може бути рекомендований навіть дітям від 3 років як додаткове джерело біологічно-активних речовин рослинного походження.

Натомість капсули ІМУНОФЛАЗІД ПРО містять майже вдвічі більше природних флавоноїдів і призначаються дорослим та дітям від 12 років по 1 капсулі раз на добу (бажано на ніч) на термін від 2 до 4 тижнів (а в період поширення сезонних захворювань – і до 6 тижнів).

Природні компоненти у їх складі – суміш трав щучки дернистої (Herba Deschampsia Caespitosa L.) та війника наземного (Herba Calamagrostis epigeios L.) – стануть в нагоді для підтримки нормального функціонування та природного захисту організму від впливу таких шкідливих зовнішніх факторів, як всюдисущі віруси.