ТОП-10 основних загроз здоров’ю людства

ТОП-10 основних загроз здоров’ю людства

Повітря, комарі, грип, недовіра та незнання несуть жителям Землі глобальні проблеми зі здоров’ям

До таких загроз відносяться спалахи хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, зростання кількості стійких до лікарських засобів патогенів, наслідки забруднення навколишнього середовища, збільшення поширеності ожиріння, недостатня фізична активність, зміни клімату та гуманітарні катастрофи.

Всесвітня організація охорони здоров’я приступає до виконання свого нового п’ятирічного стратегічного плану. Цей план повинен допомогти вирішити проблеми мільярдів людей. Основними вважаються 10 загроз:

  1. Забруднення повітря і зміна клімату

Тільки один з десяти жителів Землі кожен день дихає чистим повітрям. На думку ВООЗ, в 2019 р забруднення повітря є фактором навколишнього середовища, що представляє найбільший ризик для здоров’я людей. Мікроскопічні частинки, які забруднюють повітря, призводять до порушення роботи легень, серця і головного мозку. За оцінками, щорічно від хвороб, викликаних забрудненням повітря, передчасно помирає 7 мільйонів чоловік.

За прогнозами, в період з 2030 За 2050 р зміна клімату буде приводити до 250 тисяч додаткових випадків смерті в рік (від недоїдання, малярії, діареї та теплового стресу).

  1. Неінфекційні захворювання

Неінфекційні захворювання, такі як діабет, рак і хвороби серця, в сукупності є причиною 41 мільйону  випадків смерті. Ця цифра включає в себе 15 мільйонів випадків передчасної смерті у віці від 30 до 69 років. Більше 85% з цих передчасних смертей припадають на країни з низьким і середнім рівнем доходів.

  1. Глобальна пандемія грипу

Чергова пандемія грипу неминуча. Невідомо коли саме вона вибухне і наскільки серйозним буде її масштаб. Для виявлення штамів з пандемічним потенціалом ВООЗ здійснює постійний моніторинг циркуляції вірусів грипу. Щороку ВООЗ виносить рекомендації про те, які штами повинні бути включені в сезонну вакцину проти грипу. На випадок виникнення пандемічного потенціалу у будь-якого нового штаму ВООЗ налагодила унікальне партнерство з усіма основними суб’єктами з метою забезпечення ефективного і рівноправного доступу до діагностичних засобів, вакцин і противірусних препаратів (лікарських засобів), особливо в країнах, що розвиваються.

  1. Нестабільність і підвищена уразливість

22% світового населення живуть в місцях, де через посуху, голод, конфлікти і слабку організацію медичного обслуговування доступ до базової допомоги відсутній. Нестабільні райони є майже у всіх регіонах світу, і саме в таких місцях залишається невиконаною половина ключових завдань, поставлених в рамках цілей в галузі сталого розвитку, в тому числі пов’язаних зі здоров’ям матерів і дітей.

  1. Стійкість до протимікробних препаратів

Стійкість до протимікробних препаратів (тобто здатність бактерій, паразитів, вірусів і грибків чинити опір дії цих речовин) загрожує повернути нас в часи, коли у людство не могло з легкістю лікувати такі інфекції, як пневмонія, туберкульоз, гонорея та сальмонельоз. Неможливість профілактики інфекцій може серйозним чином ускладнити проведення хірургічних втручань і хіміотерапії.

Лікарська стійкість виникає внаслідок нераціонального використання протимікробних препаратів в медицині й у ветеринарії (особливо в тваринництві), а також в результаті попадання антибіотиків в навколишнє середовище.

  1. Вірус Ебола і інші особливо небезпечні патогени

У Демократичній Республіці Конго в 2018 р відбулися два окремі спалахи Еболи, кожен з яких поширився на міста з населенням понад мільйон чоловік. Одна з зачеплених провінцій є також зоною активного збройного конфлікту.

Це показує, як багато залежить від умов, при яких спалахують епідемії таких небезпечних патогенів, як Ебола, адже досвід боротьби зі спалахами в сільських районах буває непридатний до щільно заселених міських територій і до зон конфліктів.

У підготовленому ВООЗ плані наукових досліджень і розробок представлений список хвороб і патогенів, які можуть спровокувати надзвичайну ситуацію в області суспільної охорони здоров’я, але щодо яких не існує ефективних методів лікування і вакцин. У цей список пріоритетних напрямків наукових досліджень і розробок входять вірус Ебола, ряд інших геморагічних лихоманок, віруси Зіка і Ніпах, коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому, важкий гострий респіраторний синдром, а також «хвороба X», тобто умовний невідомий патоген, здатний викликати серйозну епідемію і до появи якого необхідно готуватися.

      7. Слабкі системи первинної медико-санітарної допомоги

Установи первинної медико-санітарної допомоги зазвичай є першою точкою контакту між населенням і системою охорони здоров’я і, по можливості, повинні надавати комплексну і доступну Однак у багатьох країнах немає належної системи таких установ. У країнах з низьким і середнім рівнем доходів це може бути пов’язано з нестачею ресурсів, але причина може полягати і в тому, що в минулі десятиліття акцент робився на програми боротьби з окремо взятими хворобами.

  1. Недовіра до вакцин

Вакцинація дозволяє запобігти щорічно 2-3 мільйони смертей, а при досягненні глобального охоплення вакцинами можна було б уникнути ще 1,5 мільйона смертей.

Відмова людей від вакцинації пов’язана з цілим комплексом причин: консультативна група з вакцин при ВООЗ називає основними факторами безпечність, недовіру до вакцин і відсутність зручного доступу до послуг з вакцинації. Найавторитетнішими порадниками, що впливають на рішення людей з питання вакцинації, особливо всередині невеликих спільнот, є працівники охорони здоров’я, і ​​ВООЗ допомагає їм надавати перевірену, надійну інформацію про вакцини.

  1. Лихоманка денге

Однією з зростаючих загроз є лихоманка денге. Хвороба переноситься комарами, демонструє грипоподібні симптоми і важка форма захворювання в 20% випадків закінчується смертю. Висока захворюваність відзначається в сезон дощів в таких країнах, як Бангладеш та Індія. Хвороба вже поширюється на країни з менш тропічним і більш помірним кліматом (такі як Непал), в яких її традиційно не спостерігалося.

За оцінками, до ризику лихоманки денге схильне 40% світового населення, і кожен рік нею заражається близько 390 мільйонів людей.

  1. ВІЛ

Успіхи в боротьбі з ВІЛ, величезні: люди проходять діагностику, забезпечуються антиретровірусними препаратами і отримують доступ до профілактичних засобів.

Однак епідемія не спадає, і щороку від ВІЛ/СНІДу помирає близько мільйона осіб. Сьогодні в світі приблизно 37 мільйонів людей живуть з ВІЛ. Велику труднощі представляють спроби охоплення працівників сфери сексуальних послуг, укладених, чоловіків, які практикують секс з чоловіками, і трансгендерних осіб. Ці групи часто позбавлені доступу до медико-санітарних послуг.

За матеріалами: ВООЗ