Часті застуди здатні вносити значні корективи в наш життєвий ритм. Починаючись невчасно, вони супроводжуються малоприємними симптомами, які кожного змушують почувати себе некомфортно. На робочому місці серед колег або на важливій зустрічі так не хочеться показувати своє нездужання. Особливі незручності ГРВІ завдають працюючим батькам. Діти хворіють часто і довго, тому замість робочих днів матусям доводиться йти на лікарняний з хворим малюком, відкладаючи свої кар’єрні амбіції на потім. У такій ситуації нерідко в хід йдуть засоби і методи, що традиційно використовуються в побуті, але насправді як мінімум неефективні, а як максимум – замість усунення вірусів та лікування хворий отримує безліч неочікуваних наслідків.
Які методи лікування неефективні та з чим це пов’язано – розглянемо в статті.
Антибіотики
Це пов’язано з тим, що антибіотики не діють на віруси, тому застосування цих препаратів не полегшує самопочуття хворого і не прискорює одужання. Багато хто вважає, що використання антибіотиків при ГРВІ попереджає розвиток бактеріальних ускладнень, і аргументують це тим, що причиною розвитку цих станів є активація в організмі бактерій. Тому, якщо їх заздалегідь вбити антибіотиками, то ускладнень не виникне. Але при цьому забувають, що разом із потенційно шкідливими мікробами антибіотики вбивають і корисні бактерії, які не дозволяють хвороботворним мікроорганізмам завдавати людині шкоди. При вірусних захворюваннях ці корисні бактерії стримують агресивні бактерії та запобігають розвитку ускладнень.
Крім того, може виявитися, що хвороботворні мікроби не чутливі до застосовуваних з профілактичною метою антибіотиків. Виникає ситуація, коли антибіотик вбив усі корисні бактерії, але агресивних навіть не торкнувся, що останнім тільки на руку. Їх вже нічого не стримує і вони спокійно поширюються організмом хворого, сприяючи розвитку бактеріальних ускладнень.
Тому, якщо ви захворіли на ГРВІ, не варто самостійно приймати рішення про прийом антибіотика. Потрібно звернутися до лікаря, який вирішить вірус чи бактерія стали причиною розвитку захворювання, і призначить правильне лікування, що у разі необхідності буде з антибіотиками.
Гомеопатичні препарати
Вони досить популярні серед батьків, які вважають безпечними гомеопатичні препарати, що начебто не «травлять» організм дитини при повторних захворюваннях ГРВІ. Однак попри безневинність цих засобів у наукових колах ефективність гомеопатії досі під сумнівом. Сучасна медицина багато питань пред’являє до складу гомеопатичних засобів і тому, яким чином мікродози діючих речовин здатні вплинути на ГРВІ. Тому в гонитві за відсутністю побічних ефектів не менш важливим мусить бути прямий вплив на віруси, як основний шлях до одужання дитини. А його можна досягти лише при застосуванні препаратів з дослідженою діючою речовиною, противірусний ефект якої доведено під час клінічних випробувань.
Симптоматичні засоби
Лідером у цьому списку стали жарознижуючі засоби, покликані боротися з найголовнішою причиною поганого самопочуття хворого – підвищеною температурою тіла. Далі в списку незручних симптомів йдуть нежить, кашель, яких хочеться позбутися якнайшвидше. Здається, збили температуру, прибрали «видимі» прояви захворювання (нежить, кашель, почервоніння очей) та самопочуття миттєво покращилося. Однак це не тільки помилково, але і вкрай небезпечно. Адже таким чином ми позбавляємо власний організм здатності боротися із захворюванням, не кажучи вже про те, що можливість поширювати віруси на близьке оточення нікуди не дівається. Обеззброєний організм стає мішенню для зараження іншими вірусами, а його нездатність боротися з ними подовжує терміни захворювання на ГРВІ та ускладнює його перебіг.
Читайте ще: Як уберегтися від захворювань, якщо в родині – хворий на грип
Імуностимулюючі препарати
Ці засоби змушують власний імунітет задіяти всі наявні у нього резерви для боротьби з вірусами на ГРВІ та грипу. На перший погляд – це добра можливість впоратися із захворюванням власними силами і виробити стійкий імунітет проти вірусів ГРВІ. Але на цьому всі аргументи на користь застосування зазначених препаратів закінчуються. Тому що, по-перше, на здатність нашої імунної системи протистояти будь-якій інфекції, в тому числі вірусній, впливає безліч чинників. Тому в конкретний момент її здібностей може виявитися недостатньо для того, щоб впоратися з вірусом. Або цей вірус – новий, відповідно імунній системі потрібен час (до 2-х тижнів), щоб сформувати захисні фактори. А ми, замість того, щоб впливати безпосередньо на вірус і пригнічувати його розмноження, ще сильніше стимулюємо імунітет і виснажуємо його. По-друге, не варто забувати про те, що вірусів ГРВІ існує величезна кількість, тому надмірна стимуляція захисних сил для боротьби з одним вірусом сьогодні може обернутися виснаженням імунітету і повною відсутністю відповіді на інший вірус ГРВІ завтра. А це загрожує розвитком важких вірусних і бактеріальних захворювань післязавтра.
Народні засоби
Такі добре відомі методи лікування, як гарячий чай з лимоном, вживання часнику, досить популярні. Не маючи нічого спільного з безпосереднім впливом на віруси ГРВІ, вони, тим не менше, є важливою підмогою в боротьбі з простудними захворюваннями. Але без прямого впливу на віруси їх одних недостатньо для того, щоб лікування ГРВІ можна було б назвати ефективним на 100%.
Список непродуктивних або з сумнівною ефективністю методів лікування ГРВІ та грипу можна продовжувати до нескінченності. Якими б аргументами не керувався кожен із нас, необхідно пам’ятати, що удавана нешкідливість ГРВІ та грипу – всього лише міф. Навіть якщо застуда закінчилася одужанням, що найчастіше буває, ніколи немає повної впевненості в тому, що вона пройшла безслідно, а підступний вірус не порушив роботу органу або цілої системи організму, що відгукнеться в майбутньому. Адже віруси ГРВІ та грипу страшні не тільки ускладненнями, але й майбутніми наслідки. Тому не варто зневажливо ставитися до власного здоров’я, а тим більше до здоров’я своїх дітей і займатися самолікуванням.
Читайте також: Захворів – сиди вдома, або Чому небезпечно переносити застуду на ногах