Пандемія COVID-19 відобразилася не тільки на нашому здоров’ї, але й на багатьох інших сферах життя суспільства, похитнувши давно усталені уявлення про багато речей.
Ще рік тому, коли все тільки починалося, багато далекоглядних людей висловлювали думку про те, що після пандемії світ не буде колишнім, і як би не хотілося, до цих змін доведеться звикати. До того ж, коронавірусна пандемія виявила важливі проблеми сучасного життя людства, на які якщо й звертали увагу, то лише зрідка, і не намагалися їх виправити.
Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19
Сьогоднішня ситуація з COVID-19 багато в чому нагадує змагання: хто кого переграє й перевага поки що не на нашому боці. Які уроки дала нам коронавірусна пандемія і як переосмислити своє життя кожному з нас, щоб вірусний агресор нарешті зменшив свій запал, а ми змогли впевнено дивитися в завтрашній день – обговоримо в статті.
Урок 1. Зміна ставлення до власного здоров’я і здоров’я близьких
Як часто ми уникаємо обговорення питань, що стосуються нашого самопочуття, намагаємося не звертатися зайвий раз до лікарів з переконанням, що крім надуманих діагнозів, ми нічого не отримаємо.
Як показала коронавірусна пандемія, вірус нікого не щадить. У групі ризику занедужати COVID-19 опинилися люди із хронічними захворюваннями, такими як: ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія. Їх розвиток більшою мірою є наслідком сучасного способу життя, неготовності займатися своїм здоров’ям і брати за нього відповідальність. Пандемія COVID-19 ще раз нагадала про те, як важливо піклуватися про себе й близьких.
Урок 2. Медична галузь серед державних пріоритетів
Також як і наявність у країні працюючої санепідслужби, яку не можна скасовувати через упевненість у її непотрібності. Коронавірусна пандемія розкрила всі слабкі місця в системі охорони здоров’я: від відсутності достатньої кількості кваліфікованих медичних кадрів, не кажучи вже про захищеність в умовах роботи, що загрожують їхньому здоров’ю, до рівня розуміння (або нерозуміння) на державному рівні викликів, які несе в собі вчасно не взята під контроль епідемічна ситуація.
Пандемія поставила світову медичну громадськість у непросту ситуацію: коли необхідно приймати відповідальні рішення відносно способів боротьби з вірусною катастрофою, і брати відповідальність за заходи, ефективність яких не завжди можна прогнозувати.
Урок 3. Грамотно побудована інформаційна кампанія для населення
Якщо декілька десятків років тому можна було просто змовчати про якісь ситуації, що загрожують здоров’ю людей у надзвичайних ситуаціях, то сьогодні інформація поширюється дуже швидко, часом випереджаючи інформованість відповідальних служб.
У ситуації, коли вже нічого не приховаєш, державі доводиться змінювати підходи у власній комунікації з населенням. У виграшній ситуації виявляється той, хто правильно вибудовує інформаційну кампанію й у такий спосіб заслуговує довіру співгромадян.
Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду
Там, де держапарат не вважає потрібним пояснювати людям, що відбувається, як і свої дії, виникає паніка, а суспільство, що залишилося один на один зі своїми проблемами, вчиться самостійно їх вирішувати. Причому в більшості випадків це не допомагає вирішити проблему, а навпаки, її поглиблює.
Урок 4. Соціальне дистанціювання, носіння масок і зміна ставлення до вірусних захворювань
Як показала коронавірусна пандемія, і рік по тому не втрачають актуальності дотримання дистанції в громадських місцях, також як і необхідність використовувати індивідуальні захисні засоби (маски) у місцях великого скупчення людей. Поступово змінюється ставлення до співробітників із симптомами вірусної інфекції на робочому місці: ще зовсім недавно це вважалося проявом завзяття до роботи, однак сьогодні такий колега з кашлем і нежитем все частіше розглядається як джерело вірусної інфекції для інших, й така поведінка не вітається.
Урок 5. Зміна ставлення до сучасних можливостей медицини
Коронавірусна пандемія показала необхідність переосмислення наших поглядів на досягнення медичної науки. Міфи, які виникли під час пошуку виходу із ситуації, наприклад, що творці вакцин хочуть нас чіпувати, показали не просто непоінформованість частини суспільства, але й нерозуміння багатьох пов’язаних з питаннями здоров’я темами.
Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?
Кількість паранаукових статей про медицину настільки велика, і вона продовжує збільшуватися, що вже час на державному рівні замислитися про способи вирішення цієї проблеми, щоб люди з головою не потонули в неправдивій інформації.
Те ж саме стосується й оцінки епідемічної ситуації «експертами», які не мають фахової освіти та не компетентні в медичних питаннях, а їхні погляди лише шкодять і ще більше вводять в оману громадськість.
Пандемія COVID-19 ще раз виявила дві болючі точки в медицині: вакцинопрофілактику й противірусні препарати. Кількість налаштованих проти вакцинації як способу профілактики, також як і противірусних препаратів, які сумніваються в необхідності застосування, для лікування вірусних інфекцій, просто зашкалює. При цьому нікого особливо не бентежить використання при вірусних захворюваннях антибіотиків або препаратів для імунітету без розуміння того, що на віруси вони не впливають. А значить і таке «лікування» не можна назвати ефективним.
Тим, хто сумнівається в ефективності противірусних препаратів, звіряють лікарські призначення з «Гуглом» і прислухаються до «голосу народу» у соцмережах варто стежити за відновленнями інформації на сайтах виробників цих препаратів про найсвіжіші результати проведених клінічних досліджень. Так можна довідатися для себе багато нового.
Наприклад, нещодавно в провідних дослідницьких центрах США і Європи була підтверджена ефективність українського противірусного препарату, що містить активну (діючу) речовину рідкий екстракт протефлазід, щодо коронавірусної інфекції. Він володіє комплексним (полімішеневим) впливом на сезонні й пандемічні штами коронавірусів, блокуючи активність РНК-полімерази й головної 3CL протеази, що перешкоджає внутрішньоклітинному розмноженню цих вірусів.
Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет
Зважаючи на те, що коронавірус SARS СoV-2 є РНК-вмісним вірусом, логічно було б припустити, що діюча речовина, антивірусний вплив якої на фермент РНК-полімерази давно вивчено, активна й щодо нового вірусу. Це припущення й було успішно доведено низкою досліджень специфічної противірусної дії на коронавіруси (у тому числі на коронавірус SARS СoV-2, що викликає захворювання COVID-19) у Німеччині, Іспанії й США за період пандемії 2020 року.
Отже, настав час переосмислити цю ситуацію й скористатися власним досвідом. Очевидно, що після COVID-19 наше життя вже не повернеться у звичне русло. Від того, наскільки ми засвоїмо ці уроки, буде залежати життя кожного з нас і суспільства в найближчому майбутньому. І починати потрібно з перегляду ставлення до власного здоров’я, а також переосмислення соціальних навичок, яким раніше не приділялося уваги. Лише таким чином можна впоратися з нинішньою епідситуацією та уникнути її повторення в майбутньому.