Причини втрати слуху
Під час респіраторних хвороб може проявитися багато неприємних і неочікуваних симптомів, наприклад, втрата смаку та нюху, світлочутливість і проблеми зі слухом. У разі впливу інфекції на слухову систему, це необов’язково одразу призведе до втрати слуху.
Все може початися з відчуття закладеності вух, болю і клацання. Як правило, порушення слуху відбувається унаслідок ураження вірусною або бактеріальною інфекцією. При цьому, чим далі просуватиметься інфекція, тим гіршою може бути ситуація із сприйняттям звуків.
Закладенність і біль
Якщо віруси викликають запалення слизової оболонки носа (риніт), носоглотки (ринофарингіт), це може спричиняти незначні ускладнення. Слизова оболонка носоглотки набрякає, що викликає закладення носа. Інколи запалення може дістатися до євстахієвої (слухової) труби – каналу, що з’єднує носоглотку з барабанною порожниною. В ідеалі цей простір лишається заповнений повітрям, яке потрапляє туди при ковтанні. Але через набряк слизової вузький вхід до євстахієвої труби може закритися, що й викликає закладення вух. Проте болю при цьому майже не відчувається.
Просування запалення до ділянок глотки (фарингіт) і мигдалин (ангіна) часто призводить до такого ускладнення ГРВІ, як отит. Це запалення у різних ділянках вуха. При цьому саме гострий середній отит є одним із найпоширеніших захворювань у дітей до року.
Запальний процес порожнин середнього вуха у дітей зумовлений віковими фізіологічними особливостями. Слухова труба у маленьких дітей дуже коротка, проте широка. Тому слиз із носа або горла може потрапити в зону середнього вуха. Далі «за справу» беруться патогенні бактерії.
При середньому отиті може відчуватися біль – пацієнти кажуть, що у вусі «стріляє» та знижується слух. Ці незначні порушення слуху, одначе, потребують швидкого втручання, а отже, необхідно звернутися до лікаря.
Запалення слухової труби і глухуватість
Ускладненням ГРВІ є власне запалення євстахієвої труби, або тубоотит (євстахіїт). Барабанна перетинка спочатку западає, а потім втягується в барабанну порожнину. Це викликає закладеність вуха та відчуття переливання рідини у вусі. Якщо запалення слухової труби не лікувати, це призводить до стійкої приглухуватості.
До втрати слуху може призвести і вірус грипу. Наприклад, одним із наслідків хвороби є грипозний отит. При цьому на слизовій оболонці у вусі можуть утворюватись пухирі. Грипозний отит також супроводжують біль і зниження слуху.
Якщо у людини погана імунна відповідь (знижений імунітет), вірусні інфекції можуть призводити і до сенсоневральної приглухуватості. Це відбувається через вплив вірусу на слуховий нерв. Окрім шуму у вухах, такий стан може супроводжуватись запамороченням. При симптомах сенсоневральної приглухуватості до лікаря слід звертатися негайно, оскільки рецептори внутрішнього вуха та слухового нерву вже можуть не відновитися. Хвороба розвивається досить раптово і при цьому сильного болю не відчувається. Проте слух може не відновитися, якщо до лікаря не звернутися максимум протягом кількох діб від появи симптомів.
Лікування й уникнення ускладнень
Отже, навіть ГРВІ, що викликають лише відносно прості симптоми (нежить і набряк слизової носа) можуть призводити до ускладнень у вигляді відчуття закладеності у вухах. Чим далі інфекція поширюється ЛОР-органами і чим більші ділянки вона охоплює, тим вірогіднішими стають ускладнення, пов’язані з ураженням євстахієвої труби та слухового нерва.
Як і у випадках із іншими ускладненнями ГРВІ та грипу, на появу такого симптому, як втрата слуху, впливає стан імунної системи та її здатність протистояти розмноженню вірусу і його поширенню в організмі. Ще одним ускладненням може стати приєднання бактеріальної інфекції (розвиток гнійного отиту).
Читайте ще: Колектив і діти: як захиститися від вірусів
Проте до втрати слуху при вірусній респіраторній інфекції може призвести неправильне самолікування! Наприклад, надмірне промивання носа, продування і пневмомасаж вух, зловживання судинозвужуючими ліками або антибіотиками – усе це може стати причиною зниження слуху.
Тому слід пам’ятати, що лікування ГРВІ та грипу має бути контрольованим і раціональним. Насамперед лікар може призначити противірусні препарати, щоб не допустити реплікації вірусу та його поширення ЛОР-органами. Для усіх членів родини підходитимуть безпечні препарати на основі природних компонентів, наприклад, флавоноїдів. Це сполуки, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК та РНК різних типів вірусів – грипу, ГРВІ, зокрема і SARS-CoV2.
Нетоксичні противірусні препарати на рослинній основі можна приймати навіть дітям. Флавоноїди сприяють підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник. Також нормалізуються показники місцевого імунітету, оскільки ці сполуки захищають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, не даючи інфекції поширюватись на інші органи і знижуючи таким чином ризик ускладнень.