Успіх дитини залежить від похвали батьків

Успіх дитини залежить від похвали батьків

Коли справа доходить до похвали дитини за якісь її дії, батьки повинні відчувати межі, щоб допомогти і не зашкодити

«Щоб сформувати правильну установку, слід використовувати більше похвали, що ґрунтується на процесах, наприклад, краще говорити: «Відмінна робота» або «Відмінна спроба», «Я бачу, скільки зусиль ти вклав у це», – пояснює Джулія Леонард, доцент кафедри психології Єльського університету. За її словами, не потрібно використовувати похвалу, що формується на особистому досвіді, на кшталт «Відмінно, ти справді добрий художник». Така похвала дає зворотний ефект, пише cnn.

Такі слова посилають невірний сигнал дитині, яка припускає, що вона має якийсь вроджений набір здібностей, тому боїться напартачити. Але водночас похвала набагато краща, ніж нудні нотації. Леонард провела дослідження, яке допомогло визначити, що підбадьорює дітей та заохочує до дій. «Наше дослідження довело, що похвала може бути справді позитивною рисою виховання дітей. Плюс з її допомогою можна легко привчити дітей до здорових звичок», – каже Леонард.

У дослідженні брала участь 81 трирічна дитина. Діти лише вчилися чистити зуби. Батьки мали знімати на відео весь процес спроб чищення зубів протягом 16 днів. Дослідники чітко поділили батьків на дві групи. У першій найчастіше звучали слова похвали на кшталт: «Молодець! Чудова робота! ». А в іншій – більш повчальні слова та такі рекомендації, як «Почисти тильну сторону» або «Гей, не зупиняйся, ти ще не закінчив». Деякі батьки проявили творчий підхід, співали чи розігрували рольові сценки, щоб заохочувати зусилля дітей.

У результаті успіх від чищення зубів дитини безпосередньо залежав від рівня похвали батьків. Дослідження довело, що діти довше чистили зуби тоді, коли батьки більше хвалили, а не вчили.

Ця робота показує, що коливання у похвалі батьків пов’язані з коливаннями у наполегливості дитини. На думку авторів, необхідно перевірити, чи можна застосувати результати цього дослідження до інших завдань, що вимагають від дитини наполегливості. А поки що рекомендують усі батькам просто хвалити дітей – це нормально.