У ході 13-річного дослідження американські вчені виявили, що проживання вагітних жінок у безпосередній близькості до місць буріння нафтових або газових свердловин негативно позначається на їхньому здоров’ї. Вони частіше страждають на гіпертонію в порівнянні з тими, хто живе далі
Навіть після врахування інших факторів, що впливають на підвищення тиску, виявилося, що у вагітних, що живуть в межах 1 км від майданчика буріння, ймовірність розвитку гіпертонії на 5% вище і на 26% – еклампсії (важкої форми, яка може супроводжуватися судомами і представляє серйозний ризик як матерів, так плода), пише medicalxpress.
«Буріння нафтових та газових свердловин призводить до забруднення повітря, тому було логічно, що ми виявили підвищений ризик поблизу родовищ нафти та газу», – каже дослідник Мері Вілліс. Цьому висновку передував масштабний аналіз народжень 2, 8 млн немовлят, мами яких проживали в радіусі 10 кілометрів від бурових майданчиків у Техасі в 1996-2009 рр. Техас обрали не випадково – тут відбувається найбільша кількість бурових робіт з нафти та газу.
У кожному свідоцтві народження фіксувалися фактори ризику, з якими стикалася майбутня мама, у тому числі гіпертонії та еклампсії. Підвищені шанси гіпертонії та еклампсії зникали в міру віддалення місця проживання від свердловин.
Читайте ще: Грип у вагітних: у чому небезпека і як лікувати
Автори дослідження зазначають, що у масштабах країни – 8% вагітностей супроводжуються гіпертонічною хворобою, а 16% – материнською смертністю, спричиненою ускладненнями від високого кров’яного тиску. У США близько 11,3 мільйона людей живуть у межах 1 км від бурових майданчиків. «У Техасі бурові майданчики можуть розташовуватися на відстані 45 метрів від житлових будинків, – зазначає Вілліс. – Більшість людей думають, що поряд із місцем буріння ніхто не живе. Однак є групи населення, які мешкають у безпосередній близькості від цієї галузі. Це означає, що вони є вразливими до забруднення».
Щоб зрозуміти взаємозв’язок між місцями буріння нафтових та газових свердловин та гіпертонічними розладами вагітних, потрібні додаткові дослідження. Бурові майданчики викликають забруднення повітря тим, що утворюють відкрите вогнище та збільшують інтенсивність дорожнього руху, що призводить до забруднення води, шумом та світлом. Поки що неясно, на якому етапі вагітності ці фактори завдають шкоди.