Вірус Коксакі, або турецька вітрянка

Вірус Коксакі, або турецька вітрянка

Інфекційні хвороби чатують на нас цілий рік. Якщо взимку це ГРВІ і грип, то влітку – до гострих кишкових інфекцій ще приєднався вірус Коксакі

Віруси є причиною багатьох неприємних хвороб. Вони пристосовані до виживання у будь-яких умовах, тому «підчепити» їх можна де завгодно, адже у теплу пору року люди намагаються менше перебувати у чотирьох стінах, пише moniheal. До розповсюджених літніх недуг (харчового отруєння, застуди, ротавірусної інфекції) додається вірус Коксакі, відомий ще як ентеровірусна екзема або турецька вітрянка. До речі, власна назва пішла не від імені винахідника, а від географічного місця розташування. Коксакі – це невеличке містечко у США, де у 1948 р. були виділені перші представники цього сімейства. Пік «популярності» хвороби припадає на літньо-осінній сезон і часто від Коксакі потерпають діти – відпочивальники морського узбережжя.

 

Де можна заразитися цим вірусом?

 

Всюди, якщо не дотримуватися елементарних правил гігієни. Основними пацієнтами стають діти, оскільки саме вони ігнорують гігієну, звикли до близького контакту та мають ще недостатньо сильний імунітет. Вірус Коксакі, як і будь-який інший, дуже легко передається повітряно-крапельним та фекально-оральним шляхом; тобто від людини до людини, через брудні руки, заражені поверхні, водойми та продукти. Швидко розмножується у кишківнику і шлунку (звідси й відповідні симптоми). Це досить сильний вірус, що здатен прожити декілька діб у водоймі (басейні), поверхні ґрунту, на продуктах і поверхнях.

 

Основні симптоми захворювання і можливі наслідки

 

Часто перші симптоми дуже схожі на сезонні захворювання. Іноді симптоми легкої форми можуть нагадувати алергію або вітрянку. Проте класичні ознаки вірусу Коксакі такі:

  • біль у горлі;
  • висока температура;
  • розлади шлунку і/або нудота, діарея;
  • головний біль або м’язовий;
  • червоні висипання та поява водянистих пухирців у ротовій порожнині, на долонях, ступнях та статевих органах (це безпомилковий симптом, який ще називають «рука-нога-язик»).

 

Недуга вважається відносно безпечною. Ускладнення можуть бути у випадку приєднання вторинної інфекції (нагноєння пухирців, наприклад). І вкрай рідко вірус Коксакі викликає важкі ускладнення (запалення центральної нервової системи, вірусний менінгіт, міокардит тощо).

 

Як не допустити зараження?

 

Оскільки вакцини від вірусу Коксакі не існує, основний захист полягає у профілактиці зі стандартними правилами гігієни. А це:

  • Регулярно мити руки – ефективна порада номер один.
  • Слідкувати, щоб дитина не брала до рота руки та різні предмети.
  • Їсти вимиті фрукти, ягоди та овочі. Пити чисту воду з пляшечок.
  • Акуратно згортати використані дитячі підгузники, викидати у смітник та мити руки.
  • Уникати контакту з хворими та великого скупчення людей.
  • Плавати у морі, а не в басейні або невідомій водоймі.

 

Що робити, якщо дитина захворіла?

 

Загалом хвороба триває один-два тижні. Строгих правил лікування вірусу Коксакі не існує. Все залежить від симптоматики і самопочуття дитини. Важливо пам’ятати, що це захворювання має вірусну природу походження, тому антибіотики вживати не потрібно, вони просто недоречні. Дії батьків, якщо дитина захворіла, такі:

  1. Зниження високої температури тіла за допомогою жарознижувальних засобів. Якщо у приміщенні спекотно, можна дитину роздягнути, обтирати рушником, змоченим водою (ніякого оцту), або прийняти душ з кімнатною температурою води.
  2. Запобігання зневодненню рясним питтям. В ідеалі – води. Але підійде будь-який улюблений напій дитини.
  3. Зменшення інтоксикації, вірусного навантаження та розмноження вірусу. Для цього лікар може порадити сироп Флавовір у дозуванні відповідно до інструкції. Розроблений на натуральній сировині, він підходить як немовлятам від народження, так і підліткам. Пригнічує розмноження вірусів і підтримує роботу імунної системи, чим допомагає організму швидше впоратися з хворобою.
  4. Зняття набряків і свербежу пухирців антигістамінними препаратами відповідно до тяжкості симптомів, місця розташування і віку дитини. Шкіра на цих ділянках має бути сухою і чистою, можна приймати душ, але не терти пухирці. Зменшити біль у горлі допоможуть смузі, холодний йогурт, м’ятні льодяники.
  5. Обмеження контактів хворого на певний час з іншими дітьми та дорослими.