Всім цікаво, коли закінчиться пандемія

Всім цікаво, коли закінчиться пандемія

Наразі вважають, що COVID-19 назавжди залишиться в тій чи іншій формі, як сезонні коронавіруси, що викликають застуду. Завдяки вакцинам і стійкому імунітету, який багато хто придбав перехворівши, частка населення, захищеного від тяжких хвороб, продовжує зростати

Спираючись на це припущення, експерти з інфекційних захворювань прогнозують, що колись хвороба стане ендемічною – вона циркулюватиме, але перебуватиме під контролем, пише medicalxpress. Усі хочуть якнайшвидше повернутися до нормальної діяльності, ходити до ресторанів, кіно, не користуватися масками. Але з огляду на те, що в більшості країн рівень вакцинації ще низький, поява нових варіантів, настання зими та грипу, світ нескоро повернеться до бажаного життя.

Півтора роки тому Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемією COVID-19. Це означає, що епідемія поширилася кількома країнами і торкнулася великої кількості людей. Адже епідемія є раптовим збільшенням захворюваності серед населення однієї країни або географічної області. А ендемічною називають хворобу, яка досягла постійної або звичайної присутності. Однак, навіть сьогодні важко сказати, коли COVID-19 перейде в ендемічну фазу.

Спочатку COVID-19 вважали якимось грипом, поки не виявилися його тяжкі та серйозніші наслідки. Насправді, це не так. Цього року, попри появу ефективних вакцин, у США смертність від COVID-19 у 10 разів вища від типового щорічного показника смертності грипу.

У випадку з грипом майже всі мають певний рівень базового імунітету. А до COVID-19 ще немає. Також грип має сезонний характер, тобто медики мають час, щоб підготуватися до нового сезону і зрозуміти, які штами грипу циркулюватимуть. З COVID-19 так не виходить.

Читайте також: Противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 – глава Союзу споживачів медичної продукції

Минулої зими грип менше виявив себе, це пояснюють соціальним дистанціюванням та іншими обмеженнями, які були запроваджені через COVID-19. Але деякі інфекціоністи попереджають, що грип повернеться цієї зими, а COVID-19 залишиться агресивно поширеним – тоді виникне так звана твіндемія. Тож розслаблятися ще зарано.

Здається, щомісяця десь у світі з’являється новий варіант коронавірусу. Добре те, що жоден із варіантів не мутував до того, щоб стати невразливим для вакцини. Так, вакциновані люди хворіють, але не тому антитіла та інші захисні механізми не розпізнали дельту або інший варіант коронавірусу, а тому що знизився рівень антитіл. Однак у більшості вакцинованих людей захворювання не переростає у важку стадію COVID-19.

Це тому, що вакцини навчають імунну систему розпізнавати спайк-білок коронавірусу, за допомогою якого вірус проникає в клітини людини. Якщо спайк мутує, то імунна система не може його розпізнати, але водночас мутації призводять до саморуйнування: спайк стає менш здатним проникати в клітини. Експерти в галузі охорони здоров’я стверджують, що єдиний шлях повернення до нормального життя – вакцини.