Вчені виявили дивовижний і важливий зв’язок між опіками та серцевими захворюваннями
За даними Асоціації опіків Австралії та Нової Зеландії, щороку в Австралії відбувається близько 50 тис. госпіталізацій у зв’язку із опіками. Навіть незначні опіки можуть стати причиною хронічного болю, появи шрамів та психологічного стресу. На жаль, діти віком до 5 років наражаються на найбільший ризик отримання серйозних опіків. Зазвичай вони трапляються після контакту з гарячими напоями, їжею, жирами та кулінарними оліями, пише medicalxpress.
Вчені університету Західної Австралії виявили, що опіки можуть вплинути на серце. І зараз вони шукають причини. Справа в тому, що у пацієнтів з опіками виявився високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань (закупорка серця, інсульти, проблеми з артеріями та аортою). Навіть невеликі опіки, приблизно 10% тіла, збільшують ризик.
Але пояснити, як опік, наприклад, руки може вплинути на серце через 30 років, допоможуть тромбоцити. Це найменші клітини крові, які контролюють її згортання під час загоєння ран. Живуть вони лише дев’ять днів. Якщо через роки після травми спостерігається дисфункція тромбоцитів, це говорить про те, що щось продовжує їх руйнувати.
Читайте ще: Чому неможливо спрогнозувати вірусні пандемії
Хоча опіки зазвичай не кровоточать, важливою частиною процесу загоєння є звуження прилеглих кровоносних судин. Закриваючи судини, організм ізолює ушкоджені ділянки. А тромбоцити виконують кілька функцій у цьому процесі. Після опіку ушкоджені кровоносні судини виділяють білки, які зв’язують прилеглі тромбоцити. Потім тромбоцити та кровоносні судини викликають запалення. Це привертає моноцити – вони кріпляться до тромбоцитів і, використовуючи їх для проходження через стінку кровоносних судин, перетворюються на пінисті клітини, утворюючи при цьому бляшки. А утворення бляшок – поширена проблема при серцево-судинних захворюваннях.
Порушення кровотоку після опіку може активувати тромбоцити та спричинити накопичення бляшок протягом багатьох років. Або ж рубцювання кісткового мозку призводить до тривалих змін у формуванні тромбоцитів. Подібно до еритроцитів і лейкоцитів, тромбоцити утворюються у кістковому мозку. Біль також може сприяти серцевим захворюванням. Люди, які пережили опіки, відчувають тривалий стрес, біль і психологічну травму. Довге хронічне захворювання робить організм вразливим до інших хвороб.