Як лікувати синусит у дітей: причини та ускладнення

Приносові пазухи часто вражаються вірусами респіраторних інфекцій, оскільки вони анатомічно пов’язані з порожниною носа. Наявність такого сполучення призводить до того, що при застуді вони стають зоною додаткової уразливості, а вірусне запалення, що виникає в них, нічим не відрізняється від запального процесу в дихальних шляхах.

Які приносові пазухи є у людини? Чи існують особливості в дитячому віці?

У людини є 4 види пазух або синусів. Приносові пазухи покриті слизовою оболонкою і продукують слиз, який виділяється через спеціальні отвори в порожнину носа і зволожує і захищає її.

Читайте також: Аденоїди у дитини: чому важливо лікувати

Варто зазначити, що в дитячому віці пазухи ще не сформовані. Так, наприклад, лобні пазухи з’являються у віці 7 років. Остаточне формування всіх пазух завершується до підліткового віку, тобто в період статевого дозрівання. Саме тому, діти схильні до розвитку уражень приносових пазух носа (синусів) з раннього віку.

Основні причини розвитку синуситів у дітей

Віруси, пошкоджуючи клітини слизової оболонки носа, викликають запалення в ньому, що супроводжується набряком. При цьому частково або повністю блокується зв’язок між носом і приносовими синусами. Виникаючі при вірусних захворюваннях (грип, парагрип, респіраторно-сінтіціальна і риновірусна інфекція) порушення очисної функції дихальних шляхів і зниження опірності організму слугують додатковими факторами, сприяючи активації бактерій і розвитку гнійного захворювання.

Чим небезпечний синусит у дитячому віці?

Дуже часто прояви вірусного ураження приносових пазух в дитячому віці маскуються під інші, типові для гострих респіраторних вірусних інфекцій, прояви. Тому в більшості випадків вони залишаються вчасно не виявленими, а це загрожує розвитком бактеріального ускладнення або переходу захворювання в хронічну форму. Бактеріальні, або гнійні, ускладнення синуситів дуже небезпечні через близьке розташування органу зору і головного мозку, що збільшує ризик їх пошкодження. Гнійний процес може поширитися на кістки черепа з розвитком остеомієліту.

Які діти найбільш схильні до розвитку синуситів?

Найчастіше до формування синуситів схильні діти з алергічними захворюваннями, так як виникаючі при них набряк і посилення утворення носового слизу можуть перекривати вихід з пазухи і порушувати її вентиляцію. З інших станів до синуситу можуть призводити неправильна форма носа, викривлення перегородки носа, вроджені дефекти, або після травми кісток лицьового черепа. Запущені випадки захворювань верхніх зубів, якщо їх коріння сягає вглиб кістки, можуть сприяти виникненню гаймориту. Сприяють розвитку синуситів аденоїдні розростання, наявність поліпів і кіст в порожнині носа і пазухах, які є причиною тривалого повільного запалення.

Симптоми синуситу: виявляємо проблему вчасно

Якщо у дітей старшого віку прояви синуситів такі самі як і у дорослих, то в ранньому віці вони мають специфіку внаслідок вікових особливостей дитячого організму. Тому батькам важливо знати основні ознаки синуситів, щоб не пропустити початок захворювання.

Найбільш частим симптомом, що вказує на розвиток синуситу у дитини, є безперервний тривалий (більше 10 днів) нежить, одностороння, якщо вражена одна пазуха, і двостороння закладеність носа, важливо! зниження нюху (відчуття запахів). При цьому виділення з носа можуть змінювати колір, ставати більш в’язкими і густими.

Наступним типовим для синуситу симптомом є головний біль. Він має характерну локалізацію: при запаленні верхньощелепної пазухи (гайморит) – в області під очима, при фронтиті (запалення лобної пазухи) – в лобній частині над надбрівними дугами. Ураження гратчастої (етмоїдит) і клиноподібної (сфеноїдит) пазух супроводжується болем в глибині голови, позаду очей і верхньої частини носа.

Ще одним типовим проявом є відчуття розпирання в проекції ураженого синуса. Це пов’язано з тим, що заблокований вихід з пазухи в порожнину носа не дозволяє їй очищуватися від запальної рідини (ексудату), яка накопичується і починає тиснути на стінки пазухи, викликаючи відчуття розпирання. Через те, що рідина може переміщатися при змінах положення голови, дитина може це відчувати при нахилах голови, кашлі і чханні.

Читайте також: В Україні запрацювала електронна платформа онлайн-моніторингу здоров’я

Можлива поява набряків і темних кіл навколо очей, особливо вранці. При етмоїдиті у дитини батьки звертають увагу на почервоніння і набряклість внутрішнього кута ока. Іноді виникає неприємний запах з рота, який збігається з проявами респіраторних вірусних уражень дихальних шляхів. На тлі перерахованих проявів у дитини тривалий час зберігається підвищена температура тіла, що вказує на наявність в його організмі запалення.

Профілактика захворювання

Дуже часто чітко відмежувати синусит від гострих респіраторних вірусних інфекцій буває важко, особливо на початку застудного захворювання. Симптоми можуть накладатися один на одного, а деякі з них, наприклад, лихоманка, типові для всіх запальних захворювань. У такій ситуації лікар оцінює, як перебігає захворювання: чи не погіршується самопочуття дитини, не підсилюється у неї нежить, чи є тенденція до нормалізації температури тіла. Деякі лікарі вважають, що вірусний синусит – це один з етапів ураження при респіраторних вірусних захворюваннях, але проходити він повинен без наслідків.

Читайте також: Герпес у дитини: чим лікувати застуду на губах

Щоб уникнути розвитку синуситу або не дати йому перейти в ускладнення, потрібно вчасно лікувати респіраторні вірусні інфекції у дитини. Своєчасне звернення до лікаря та ранній (протягом перших 48 годин після появи перших симптомів) прийом противірусних препаратів прямої дії, наприклад, сиропу  Флавовір, допоможе дитині впоратися з вірусним навантаженням, сприятиме зменшенню інтоксикації, а також підвищить  неспецифічну резистентність організму до вірусної та бактеріальної  інфекцій. Флавовір призначений для лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в організмі та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим). Препарат дозволений від народження.

Джерело: MedOboz