Як під час застуди працює імунна система

Як під час застуди працює імунна система

Застуда — це реакція організму на віруси, які атакують слизові оболонки носа, горла чи бронхів. Наш організм створений так, щоб самостійно боротися з такими інфекціями. Розгляньмо, як це відбувається покроково:

1. Перший бар’єр: слизові оболонки та імунні клітини

Перший етап – це момент потрапляння вірусу в організм. Це може статись у будь-який момент. Наприклад, людина протирає очі рукою, якою щойно торкнулась до поверхні, де осіли часточки вірусу. Вірус через слизову оболонку потрапляє до верхніх дихальних шляхів і починає активно прикріплюватися до клітин.

Коли вірус потрапляє в організм, його одразу атакують клітини першого захисту — макрофаги. Вони поглинають віруси та передають сигнал імунній системі про небезпеку.

2. Активація системи захисту

Після сигналу макрофагів організм починає виробляти цитокіни — спеціальні речовини, які “запалюють” місце проникнення вірусу. Ви відчуваєте закладеність носа, біль у горлі чи жар — це ознаки, що організм бореться. Як тільки вірус потрапляє на слизову, вмикається місцевий імунітет. Це швидка реакція, що включає:

  • слиз (дихальні шляхи вкриті шаром слизу, який діє як пастка для вірусів; слиз не лише ізолює віруси, а й допомагає вивести їх через кашель або чхання)
  • циліарний апарат (крихітні вії на клітинах слизової оболонки рухаються як щітки, спрямовуючи слиз із вірусами назовні)
  • місцеві антитіла (імуноглобуліни A (IgA), які містяться в слизу, атакують віруси ще до їх проникнення в клітини).

3. Вироблення антитіл

На допомогу макрофагам приходять лімфоцити. Вони виробляють антитіла, які прикріплюються до вірусів і нейтралізують їх. Цей процес може тривати кілька днів, тому застуда не минає миттєво.

Коли місцевий імунітет не може виправити ситуацію, до справи береться адаптивний, що є більш специфічним і представлений такими «захисниками»:

  • антитіла – спеціалізовані білки, які виробляються лімфоцитами B і прикріплюються до вірусів, нейтралізуючи їх та полегшуючи знищення
  • Т-лімфоцити – це клітини, які розпізнають заражені вірусом клітини та знищують їх, аби запобігти розмноженню вірусу.

Симптоми ГРВІ

Згідно з даними CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань в США), ознаки застуди можуть включати:

  • нежить або закладеність носа
  • кашель
  • чхання
  • біль у горлі
  • головний біль
  • легкі болі в тілі
  • лихоманку (зазвичай невисоку температуру у дітей старшого віку та дорослих).

З них чхання, кашель, підвищення температури – це ознаки активної роботи імунної системи. Наприклад, гарячка створює несприятливі умови для вірусів, уповільнюючи їх розмноження.

Одужання та пам’ять імунної системи

Після того як організм долає вірус, імунна система зберігає інформацію про нього. Цей процес відбувається завдяки клітинам пам’яті, які залишаються в організмі довгий час, а інколи навіть усе життя.

Коли вірус повторно проникає в організм, клітини пам’яті швидко активуються й одразу запускають вироблення антитіл. Ця відповідь значно ефективніша та швидша, ніж під час першого інфікування, оскільки організм вже знає, як із ним боротися.

Варто зазначити, що пам’ять імунної системи може бути специфічною (до конкретного вірусу, наприклад, грипу) та частково перехресною (здатною реагувати на схожі збудники). Це особливо важливо у випадку швидко мутуючих вірусів, таких як грип чи коронавіруси, де широкий імунний захист може зменшити ризик важкого перебігу хвороби.

Окрім антитіл, на допомогу знову приходять Т-лімфоцити, які знищують інфіковані клітини, не залишаючи вірусу шансів для розмноження. Це ефективно запобігає подальшому поширенню інфекції в організмі.

Саме так організм поетапно справляється із вірусами.

Чому потрібні противірусні препарати?

У більшості випадків імунна система справляється самостійно, але в деяких ситуаціях їй потрібна допомога. Особливо це стосується дітей, у яких імунітет ще “навчається” боротися з інфекціями.

Противірусні препарати, що діють на різні типи РНК- і ДНК-вірусів, пригнічують їх розмноження. Тому за перших симптомів ГРВІ варто звернутися до лікаря. Він оцінить загальний стан та перебіг захворювання та може призначити противірусні препарати, щоб запобігти ускладненням. У дітей застуда може швидко перейти у бронхіт чи отит, якщо вірус не нейтралізувати вчасно.

Серед противірусних препаратів із доведеною ефективністю, які діють безпосередньо на вірус, а не просто знімають симптоми та рекомендовані для дітей і не викликають звикання – є сироп Флавовір. Він на рослинній основі та містить флавоноїди, що пригнічують розмноження вірусу та нормалізують показники місцевого імунітету. Вчасно розпочатий прийом Флавовіру може прискорити одужання і  запобігти ускладненням.

 

One thought on “Як під час застуди працює імунна система

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *