Як уберегтися від зараження, якщо в родині є хворий на ГРВІ

Восени завжди підвищується рівень захворюваності на застуду та вірусні інфекції, що характеризується  ураженням органів дихання. Джерело інфекції – хвора людина, виділяючи вірус, вона заражає оточуючих людей.

Основний шлях передачі інфекції повітряно-крапельний – вірус передається з дрібними частинками слизу і слини, що виділяються при розмові, кашлі, чханні. Отже, захворів – сиди вдома – головне правило. Але, що робити членам родини, що потрапляють у зону ризику та знаходяться в безпосередній близькості з людиною, що хвора на гостре вірусне ураження дихальних шляхів,  особливо це стосується сімей, де є діти дошкільного віку.

Читайте також: Уроки, які необхідно засвоїти з коронавірусної пандемії

У період карантину діти не відвідують дитячий садочок та школу, тому основним джерелом вірусних інфекцій беруть на себе інші члени сім’ї: працюючий татусь або матуся та соціально активні бабусі та дідусі.

Для членів сім’ї похилого віку з хронічними захворюваннями, майбутніх мам, а також дітей грудного віку така постійна циркуляція вірусів госторого ураження дихальних шляхів та може загрожувати тяжкими наслідками.

Як розірвати це зачароване коло і не дати вірусам постійно інфікувати членів сім’ї?

Перш за все необхідно своєчасно виявити джерело вірусної інфекції, а саме хворого члена сім’ї. Для створення безпечного оточення у родині йому потрібно якомога раніше звернутися до лікаря. Лікар може одразу призначити прийом прямих противірусних препаратів. Адже вони мають здатність пригнічувати розмноження вірусів гострого ураження дихальних шляхів у клітинах людського організму, тим самим зменшуючи вірусне навантаження.

Завдяки цьому знижується вираженість таких проявів гострих вірусних захворювань, як підвищення температури тіла, головні та м’язові болі, ломота в тілі. Додаткова антиоксидантна дія також зменшує ступінь вираженості запальних явищ (кашель, чхання, першіння в горлі, нежить), що знижує інтенсивність виділення вірусів в навколишнє середовище і зменшує ризик захворювання  для найближчих родичів.

Членам сім’ї варто негайно починати проводити профілактичні заходи з метою мінімізації ризику розвитку у них захворювання, тому що всі, хто контактував з хворим, є потенційно хворі на гостре вірусне ураження дихальних шляхів.

Які профілактичні заходи будуть ефективними?

Миття рук

Підтримка чистоти рук є безсумнівною запорукою попередження розвитку захворювання і поширення вірусної інфекції. В першу чергу це стосується хворих членів сім’ї, які в такий спосіб роблять вагомий внесок у переривання зачарованого кола. Привчайте членів сім’ї, особливо дітей, мити руки до і після їжі, особливо після кашлю або чхання. Тривалість миття рук з милом має становити від 15 до 30 секунд.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Придбайте також спиртовмісний гель для рук, і носіть його з собою. Можна скористатися серветками, щоб обробити ручку кошика/візка перед покупками в супермаркеті. Не торкайтеся  рота, носа, очей немитими руками і привчайте до цього дітей.

Дезінфекція приміщення

Не менш важливий захід щодо попередження розповсюдження збудників застуди. Відомо, що віруси, що вражають дихальниі шляхи, можуть зберігати життєздатність на поверхнях в середньому до трьох годин. Тому важливо проводити дезінфекцію у житловому приміщенні, особливо, якщо в ньому перебуває хворий. Особливу увагу необхідно приділяти предметам побуту загального користування: вимикачам, телефонам, дверним ручкам, клавіатурі, поверхням столів. У кожного члена сім’ї мають бути свій посуд, чашка і столові прибори, не кажучи вже про рушники і зубні щітки. Привчайте дітей користуватися тільки особистими предметами гігієни і посудом та не ділитися ними з іншими людьми. Брати чуже також забороняється.

Правильно кашляти і пчихати

Щоб уникнути поширення вірусів, привчайте своїх дітей під час чихання або кашлю користуватися одноразовими серветками і відразу ж викидати їх після використання. В жодному разі не прикривати рот або ніс долонею, а якщо так сталось – необхідно відразу ж добре вимити руки з милом.

Обмежуйте або скоротіть до мінімуму контакти з хворим

Захистіть своїх рідних і дітей, уникаючи тісного контакту з хворими на гостре вірусне ураження дихальних шляхів.  Максимально  обмежте спілкування домочадців з хворим членом сім’ї – бажано виділити йому окрему кімнату, і щодня проводьте вологе прибирання і дезінфекцію в приміщенні.

Подбайте про міцний імунітет всіх членів сім’ї

Здатність імунної системи знищити будь-який хвороботворний агент залежить від стану здоров’я людського організму. Міцна імунна система краще підготована ​​до боротьби з вірусами. В даному випадку корисними будуть і рухливі ігри на свіжому повітрі, і регулярне загартовування всією родиною. Якісний сон, повноцінне і збалансоване харчування, заняття спортом зміцнять захисні сили організму.

Оберігайте своїх близьких від пасивного куріння

Куріння негативно позначається на здатності дихальних шляхів до самоочищення. Тому і активні, і пасивні курці схильні до високого ризику захворювань верхніх дихальних шляхів. В першу чергу це стосується дітей, батьки яких курять: вони частіше хворіють на застуди, захворювання у них триває довше, ніж у тих дітей, які не піддаються пасивному курінню.

Бут Галина