Зайва вага «гальмує» мислення та увагу

Зайва вага «гальмує» мислення та увагу

Як відомо, надмірна вага та ожиріння пов’язані з поганим станом здоров’я серця. Але виявляється це може вплинути на мислення, вважають канадські дослідники

«Наші результати цікаві тим, що показують: жир не тільки збільшує ризик розвитку таких серцево-судинних захворювань, як діабет та високий тиск, але й впливає на когнітивні, тобто розумові здібності», – каже провідний автор дослідження доктор Соня Ананд. Не було виявлено жодного зв’язку між надлишковим жиром та порушенням пам’яті чи словниковим запасом. Дослідники виявили уповільнення швидкості обробки інформації – тобто часу, необхідного для сприйняття, розуміння та реакції на образи, звуки чи рух, пише medicalxpress.

Вчені спостерігали за 9 200 дорослими протягом восьми років. Вік учасник склав від 30 до 75 років, ні в кого в анамнезі не було серцево-судинних захворювань. Усім зробили сканування мозку (МРТ), щоб визначити можливі пошкодження кровоносних судин та виміряли відсоток загального жиру в організмі. Для оцінки мислення учасників використовували тести, які перевіряли навички уваги, концентрації, короткочасної пам’яті, швидкість очей, рук та координації, а також здатність навчатися та обчислювати нову інформацію.

Як й очікувалося, надмірна вага становила загрозу для серця: високий рівень загального та черевного (в зоні живота) жиру підвищує тиск та ймовірність розвитку діабету. Надлишок жиру також підвищує ризик пошкодження мозку, зокрема маркери, що вказують на наявність в анамнезі нерозпізнаних (так званих тихих) інсультів. А ще жир безпосередньо пов’язаний з порушенням мислення, навіть при здоровому серці, мозку та освіті.

Дослідники визначили пряму динаміку: у міру збільшення жирових надлишків люди повільніше обробляли інформацію, начебто їхній мозок справді старів. Зокрема, здатність учасника мислити «старіє» приблизно на один рік на кожні 9% зайвого жиру. Слабішали такі показники, як швидкість обробки інформації та увага. Проте вербальне розуміння та пам’ять не страждали.

Поки що залишається незрозумілим, чи є втрата швидкості, спричинена жиром, постійною, можливо, що схуднення змінить ситуацію. Але в будь-якому випадку є профілактика: активний спосіб життя та правильне харчування.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.