Поширення нового коронавірусу, яке призвело до загибелі десятків тисяч людей, викликало тривогу у всьому світі. Стрес відчувають батьки і діти. У той же час сезонний грип щорічно викликає важкі захворювання у 3-5 мільйонів чоловік. При цьому в світі від нього гинуть сотні тисяч людей.
Чим пояснюється паніка під час коронавірусу по всьому світу? Можна виділити наступні причини.
Складно відрізнити
Перше, що потрібно зрозуміти, це те, що поява нового коронавірусу не є рідкісною подією. Швидше, це продукт еволюції; з 1970-х років в світі було виявлено близько 40 нових інфекційних захворювань, при яких патогенні мікроорганізми часто передаються людям від тварин.
Виявлення інфікованих цим новим вірусом стає ключовою проблемою громадської охорони здоров’я, яка ускладнюється, тому зараз завершується сезон іншого вірусу – грипу. А в Україні відчувається брак лабораторій, здатних проводити тестування на коронавірус, а також самих тестів.
Читайте також: Нова онлайн-система моніторингу здоров’я допоможе виявити хвороби на безсимптомних стадіях
Грип, навпаки, більше знайомий лікарям і тому більш передбачуваний. Якщо під час епідемії сезонного грипу виникає нове захворювання, що має інші ознаки, то його легше виявити і відстежити. Однак, якщо симптоми перекриваються, як це відбувається з грипом і COVID-19, виявлення стає набагато важчим для медичного персоналу та непрофесійного населення.
COVID-19 викликає симптоми, схожі на грип, що ускладнює їх диференціацію. Коронавірус може викликати високу температуру, кашель, біль у тілі, втому, іноді, блювоту і діарею. І грип, і COVID-19 можуть викликати пневмонію.У будь-якому випадку, перш за все телефонуйте до лікаря.
Якщо ви зареєстровані в системі моніторингу здоров’я Moniheal, ви можете пройти тест-опитування на наявність характерних симптомів коронавірусної інфекції: covid19.moniheal.com.
Швидкість розповсюдження
Однією з найбільших відмінностей між сезонним грипом і COVID-19 є інкубаційний період, тобто час від впливу до прояву ознак і симптомів. Для сезонного грипу інкубаційний період коливається від 1 до 4 днів, в деяких випадках – до 5-7 днів. Інкубаційний період COVID-19 коливається від 2 до 14 днів, що в три рази довше, ніж у грипу.
Крім того, COVID-19 є більш заразним, ніж сезонний грип. Загалом, людина, навіть з легкими симптомами, може передати хворобу більш ніж двом людям. Смертність від сезонного грипу змінюється з року в рік, але становить близько 0,1%, в порівнянні з приблизно 2% для COVID-19. В результаті катастрофічної епідемії грипу 1918 року, відомої як «іспанка», рівень смертності склав близько 2,5%.
Безсимптомне інфікування
Це одна з найбільших проблем COVID-19. Люди, інфіковані вірусом, можуть передавати інфекцію, але у них самих немає ніяких ознак захворювання. Це являє собою проблему, тому що важко ідентифікувати людей, яких треба перевіряти.
Читайте також: Уроки пандемії: хлорохіновая істерія, питання без відповідей і хто врятує потопаючих
Для COVID-19 немає вакцини
Докладаються зусилля з розробки методів лікування COVID-19, але поки нічого не затверджено. Вакцина від COVID-19 буде готова в кращому випадку через кілька місяців.
Як зберегти психологічне здоров’я під час коронавірусу?
Як пов’язані коронавірус і психологія? З поширенням вірусу SARS-CoV-2 по всьому світу, і збільшенням хворих COVID-19 тривога, пов’язана зі спалахом, також зростає.
Поради психолога: як уникнути стресу під час карантину
Почуття тривоги у відповідь на загрозу є нормальною людською реакцією. Стрес може псувати сімейні відносини, вносити особливості в спілкування з людьми похилого віку. Як заспокоїтися самому і не нервувати оточуючих? Психологи пропонують такі методи релаксації:
- Бути терплячим до невизначеності. Люди, що стикаються з невідомим, частіше відчувають тривогу. Треба намагатися змінити свою поведінку. Почати з малого – скоротити читання новин про спалах.
- Вирішити парадокс тривоги. Згідно Карла Юнга, занепокоєння зростає пропорційно тому, наскільки ви хочете від нього позбутися. Боротьба з тривогою приймає різні форми. Люди намагаються більше випити, з’їсти, постійно шукати підтримку у сім’ї, друзів або експертів, дослідити новинні потоки. Така поведінка здатна полегшити моментально стан, але посилить занепокоєння в довгостроковій перспективі. Замість цього, треба дати волю своїм тривожним думкам.
- Подолати страх перед незрозумілим. Загроза здоров’ю викликає страх смерті, який лежить в основі всіх страхів. Необхідно спробувати задуматися над метою вашого життя і найбільшими цінностями. Приступити до чогось важливого, що ви відкладаєте роками. Зосередження уваги на цьому допоможе впоратися з тривогою.
- Не переоцінювати нестійкість людей. Багато хто боїться, як вони або рідні впораються з собою, якщо вірус буде виявлений у місті, на роботі, у школі.
- Не переоцінювати загрозу. Ймовірність смерті від коронавірусу 1,4-2,3%. Перебільшення незнайомих загроз сприяє ескалації почуття небезпеки. Краще обмежити читання новин про коронавіруси.
- Забезпечити правильний спосіб життя. Необхідно спати достатню кількість часу, робити щодня зарядку і правильно харчуватися. Це не тільки зміцнить імунну систему, а й підвищить психологічне благополуччя.
- Звернутися за професійною допомогою, якщо це необхідно.
Почуття страху, невпевненості, зневіри і занепокоєння можна і потрібно перемагати! Зміцнюйте розум і тіло!
Читайте також: Як безпечно відправити дитину до дитсадочка після карантину