Уроки пандемії: хлорохіновая істерія, питання без відповідей і хто врятує потопаючих

Всесвітній дослідницький проект «Як протималярійний препарат допоможе нам побороти коронавірус» зазнав невдачі. 15 червня FDA опублікувала звіт про те, що хлорохін і його аналоги більше немає сенсу рекомендувати як засіб для лікування COVID-19 з урахуванням того, що важкі наслідки його застосування істотно перевищують переваги щодо впливу на захворювання, викликані коронавірусів. Про це повідомляє MedOboz.

Іншими словами, ідея застосування хлорохіну для лікування COVID-19, запущена з Twitter американського президента і підтримана ВООЗ, яка навіть ініціювала для цього міжнародне дослідження SOLYTARITY, показала свою безпідставність. І головне – наочно продемонструвала, що буває, коли за рішення медичної проблеми беруться люди, які не мають до медицини ніякого відношення.

 А ВООЗ і нині там

Поки деякі світові лідери активно прагнули якомога швидше впровадити «чарівну протималярійну пігулку» локально, в своїх країнах, коронавірус продовжував викликати важкі ускладнення і забирати життя людей по всьому світу. Можливо, саме хлорохінова істерія на час уповільнила пошук дійсно ефективних тактик боротьби з коронавірусом.

Що в підсумку? Як у відомій байці про лебедя, рака і щуку: незважаючи на всі потуги і зусилля в лікуванні COVID-19, ВООЗ і нині там – на початку пандемії.

Читайте також: Українська історія Плаквенілу: швидка й небезпечна

Розвиток ГРВІ проходить певні стадії: від інфікування до важкого перебігу захворювання. Він реально залежить від величини вірусного навантаження в організмі: чим вона вища, тим важча стадія захворювання. І до сих пір не вирішена дуже важлива проблема: придушення розмноження коронавірусів з перших годин попадання в організм, щоб запобігти розвитку захворювання від легких форм до важких стадій, які вимагає госпіталізації і реанімації.

Чим лікувати хворих при наступному підйомі захворюваності COVID-19, лікарі як не знали, так і не знають. Всі чекають панацею у вигляді вакцини, але вже сьогодні ясно, що поки вона з’явиться, велика частина населення світу встигне перехворіти. Тобто, або сформує імунітет природним шляхом, і вакцина буде не актуальна, або цей коронавірус зміниться (що є досить типовою ситуацією для вірусів сімейства ГРВІ), і тоді розробку чергової вакцини потрібно буде починати заново.

Порятунок потопаючих

У ситуації повної невизначеності, один на один зі своїми проблемами, виявилися медики. І в першу чергу, без чіткої відповіді на питання: «Як і чим лікувати реальних пацієнтів з COVID-19?». В тому числі тих, хто хворіє не важко (такі теж, виявляється, є, просто про них забули!), і до них, швидко прийнятий національний протокол з лікування коронавірусної інфекції,  де червоною ниткою проходить все той же хлорохін, не докладеш.

У зв’язку з цим гостро постало питання й захисту самих медичних працівників від зараження коронавірусом. Ситуація почала розвиватися за типовим для нашої країни сценарієм: порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих.

Читайте також:  Пандемія стала сприятливим періодом для тіньових гравців фармринку та їхніх політичних лобістів, – Анатолій Новик

Вирішувати проблему захисту вітчизняних медиків взявся український виробник лікарських препаратів – компанія «Екофарм». Не відволікаючись на піднятий хейт від «фахівців» в області чорного піару, і, не дочекавшись відповіді з МОЗ України, компанія на прохання медустанов, які працюють з COVID-19, почала поставляти в якості гуманітарної допомоги препарат c діючою речовиною протефлазід. До цього, компанія провела дослідження на базі Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України діючої речовини протефлазід щодо коронавірусу і отримала переконливі докази його ефективності за впливом на вірус. Тобто на початок пандемії препарат c діючою речовиною протефлазід, на відміну від багатьох інших, які були включені в національний протокол, вже показав здатність блокувати розмноження РНК коронавірусу (вірус трансміссивного гастроентериту свиней).

Питання ефективності

Станом на 16 червня 2020 року «Екофарм» направила гуманітарну допомогу за запитом у більш ніж 100 медичних установ України. У списку – Асоціація неонатологів України, Київський міський центр перинатальної та репродуктивної медицини, Департамент охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міськради, Чернівецька обласна клінічна лікарня, Запорізька обласна клінічна лікарня, Центри первинної медико-санітарної допомоги Києва, Вінниці, Рівного, Хмельницького, Харкова, Кривого Рогу, Луцька та інших медичних установ.

Всього за період з 21 лютого по 16 червня 2020 року компанія «Екофарм», в якості гуманітарної допомоги, передала більше 25 000 флаконів прямого противірусного препарату c діючою речовиною протефлазід.

Читайте також: Часті вірусні захворювання у дітей: тренування чи виснаження імунітету?

А що з ефективністю? Кращою відповіддю на це питання є масові повторні запити від медустанов на надання допомоги додатковими поставками препарату. Тому що на тлі прийому противірусних препаратів c діючою речовиною протефлазід не було зареєстровано жодного випадку смертельного результату при COVID-19. І це – в більш ніж сотні клінік!

Парадокси пандемії

Парадоксально, але факт – ідея медицини, заснованої на доказах, в умовах пандемії несподівано була відсунута на задній план її затятими прихильниками. Почалося повальне експериментаторство, в той час як вже отримані дані про ефективність лікарських засобів стосовно коронавірусу, чомусь не бралися до уваги. Як результат: ще раз підтверджені тяжкі побічні ефекти «панацеї» у вигляді хлорохіна і його аналогів… В тому числі їх пригнічуючий вплив на імунітет, який при коронавірусній пневмонії призводить до плачевного результату, оскільки, по суті, «добиває» імунну систему.

Які заходи будуть вжиті в майбутньому, коли доведеться ще не раз зіткнутися не тільки з коронавірусом, а й з іншими вірусними прибульцями? Досвід «першої хвилі» коронавірусної атаки показав, що передбачити логіку авторів національних протоколів лікування, неможливо. Але хотілося б, щоб боротьба за життя хворих в подальшому проводилася препаратами, які показали свою ефективність в клінічній практиці, а не за методичкою з Twitter.

Читайте також: Онлайн-система моніторингу стану здоров’я Moniheal може збільшити тривалість життя українців