Що на нас чекає після карантину: медицина і бізнес

Що на нас чекає після карантину: медицина і бізнес

Звичайно, 2020 рік уже показав, що будь-яке прогнозування зараз – сумнівне заняття. Хто з експертів хоча б в січні 2020-го передбачив швидкий тотальний карантин майже в усьому світі? Або нафту за копійки. Або, припустимо, зміну прем’єр-міністрів в Україні або Росії?

Проте, спробуємо ризикнути – і розглянувши версії найближчого майбутнього, які зараз друкує кожне світове ЗМІ, виписати найбільш часті припущення експертів.

 

Медицина

Безумовно, головним вигодонабувачем пандемії Сovid-19 cтане державна клінічна і дослідницька медицина. А також фармацевтичні лабораторії, виробники медтехніки та медичних товарів (на кшталт санітайзерів  і масок).

Пандемія виявила нестачу ліжкомісць – безсумнівно, їх кількість всі уряди світу почнуть збільшувати навіть за глибоко профіцитному, закредитованому бюджеті.

Виявилася недооснащенность лікарень апаратурою, незахищеність лікарів – все це буде поліпшуватися. Іноді й ціною позбавлення фінансування всіх інших бюджетних сфер.

Експорт-імпорт медикаментів, їх реєстрація-ліцензування скрізь спростяться. Медичні науково-дослідні інститути епідеміологічного напрямку і академічні НДІ мікробіологічного напрямку збагатяться, роботи і проекти в них активізуються.

Читайте також: Як консультуватися з лікарем, не виходячи з дому, якщо у тебе Covid-19?

Клінічні дослідження стануть дуже масовими. Грошей на них не шкодуватимуть. Вони охоплять сотні мільйонів чоловік – мало кому з пацієнтів найближчих десятиліть не запропонують підписати інформовану згоду на експериментальне дослідження нового препарату або способу лікування.

До лікарів почнуть прислухатися як ні до кого іншого; лікарі почнуть масово виходити за межі професії і публічними виступами визначати суспільні тенденції. Все більше медиків тих спеціальностей, які мають відношення до лікування епідемій, стануть спочатку дуже впливовими медіа-зірками, а потім і соціально значущими особистостями, політиками першого ряду.

Не виключена перемога таких популярних медиків на різного роду виборах. Можливо і засилля лікарів в парламентських рядах багатьох країн.

Чимало медичних професій стануть найкращим соціальним ліфтом – 2020-2030-ті роки стануть епохою лікарів». А значить, абітурієнтський конкурс до медичних вишів і середніх спецустанов медосвіти у всьому світі, і зараз високий, стане ще вище.

Читайте також: Лікар розповіла, як визначити у дитини перші ознаки вірусних інфекцій дихальних шляхів

Самі медичні виші та  коледжі також отримають пильну увагу держав і підвищене фінансування.

Телемедицина теж отримала поштовх до розвитку. Але не в нинішньому форматі онлайн-консультацій час від часу – а в форматі збору в хмарних сховищах big data: повного анамнезу людини, її архівної «медичної картки» з усіма показниками, з яких будь-який лікар при очній або віддаленій консультації зможе, наприклад, побудувати графіки динаміки того чи іншого фізіологічного показника за кілька місяців або років. Саме такий сервіс днями представив український проект Moniheal.com.

Бізнес

І великий, і малий бізнес теж звернуть увагу (і навіть вже звернули) на перерозподіл на користь медицини як державних мільярдів, так і масового попиту.

У тих країнах, де не виробляють, скажімо, апарати ШВЛ – комерційні виробничі підприємства змагатимуться, хто запустить їх виготовлення швидше. А де апарати виробляють – виникне змагання виробників та інженерів-винахідників за їх удосконалення.

Аналогічно і з усім іншим медичним і навколо медичними предметами. Скажімо, медичні маски і навіть респіратори стануть звичним аксесуаром, окремим важливим напрямком матеріалознавчо-винахідницької думки (спрямованої, наприклад, на здешевлення одноразовості масок або на зменшення шкоди шкірі обличчя).

Читайте також: Малюкові потрібно до лікаря: онлайн-консультації у педіатрії

Подіуми вже зустріли перших моделей в масках, зрозуміло, нестандартних; цей тренд у дизайні одягу буде триматися довго.

Сфера розваг і громадського харчування, з одного боку, зверне більшу увагу на онлайн – щоб до наступного карантину підійти у всеозброєнні.

З іншого боку, попит на офлайнові, реальні кафе, театри, кінотеатри, шоу після карантину буде протягом багатьох місяців набагато більше стандартного. Громадське харчування, що вижило і рекреації зберуть знатний «урожай». Люди засиділися вдома, онлайн-концерти, умовний «нетфлікс» вдома і доставка піци додому набридли. А ближче до зими почнуть закрадатися побоювання про нову епідемію і новий карантин – що змусить людей активніше відвідувати реальні точки розваг і харчування.

Якщо до липня-серпня 2020 року готелі на курортах і поблизу інших туристичних об’єктів відновлять роботу без особливих, що заважають відпочинку обмежень – у багатьох не дуже теплих країнах, наприклад, в Україні вони побачать незвичне кількість внутрішніх туристів. Абсолютна більшість жителів країни не зможе цього літа виїхати за кордон (або через нестачу коштів, викликаного карантином; або тому, що карантин не знято «у нас» або «у них»; або тому, що карантин влітку знімуть так пізно, що запланувати поїздку за кордон можна буде тільки на осінь, а хочеться у відпустку і влітку) і відпочиватимуть в своїй країні.

Читайте також: Як розпізнати перші симптоми вірусних інфекцій дихальних шляхів

При цьому важко уявити на пляжі у Затоці або на Бердянській косі ще більше людей, ніж в минулі роки – там влітку і так завжди був зайнятий кожен квадратний кілометр. З цього випливає логічний висновок, що по саму зав’язку  заповняться внутрішніми туристами і менш відомі курорти, а також позакурортні  туристичні точки. Тоді багато хто з них теж стануть вигодонабувачами від пандемії; сезон літо-осінь-2020 стане зоряним часом і поштовхом до розвитку для багатьох готелів, якщо карантин для них знімуть.