Існує думка, що лікування алкоголем ГРВІ та грипу може дати позитивні результати. Чи правда, що алкоголь – ефективний і безпечний метод боротьби із застудою?
Давно доведено, що систематичне вживання алкоголю негативно позначається на організмі. Фахівці не рекомендують лікувати застудні захворювання за допомогою міцних напоїв. Коли інфікування вже відбулося, спиртне заподіє тільки шкоду. Але за деяких умов алкоголь в невеликих дозах може бути корисний.
Алкоголь при застуді: висновки «проти»
Коли заборонено вживати алкоголь при інфікуванні? Якщо спостерігаються такі симптоми:
- головний біль;
- температура тіла вища 37 ° C;
- гарячка, лихоманка;
- занепад сил;
- сильний кашель;
- закладеність носа.
При таких проявах інфекції алкоголь не дасть ніякої користі, а тільки погіршить стан хворого. Спиртне при застуді додатково дратує запалену слизову. Це підсилює її набряк і прискорює запальний процес. Адже на сухій слизової швидше розмножуються хвороботворні організми.
При одночасному прийомі жарознижуючих засобів, антибіотиків і алкоголю можуть розвинутися дуже небезпечні ускладнення:
- печінкова недостатність;
- хвороби шлунка (виразки і гастрити)
Давно відомо, що міцний алкоголь діє розігріваюче. Але медицина стверджує, що спиртне розширює судини біля шкіри. До неї приливає кров, і людина відчуває помилкове відчуття тепла. Але при цьому прогрівається не весь організм, а тільки шкірний покрив.
Читайте також: Чому вірус грипу агресивний і такий живучий
Після прийому алкоголю шкіра, розігріта, починає посилено віддавати тепло в оточення. Тому відбувається не прогрівання організму, а зниження температури. Це негативно позначається на здатності імунної системи боротися з інфекцією.
Випитий алкоголь знижує чутливість людини до холоду. Тому випивка на морозі може привести до негативних наслідків. Допустиме вживання невеликої кількості алкоголю, тільки якщо людина прийшла з морозу надовго у тепле приміщення.
Чи вбиває алкоголь інфекцію?
Для такого твердження немає ніяких підстав. Спиртовмісні напої не впливають на віруси ніяк. Вони тільки можуть погіршити захисні якості організму, що може привести до ускладнень.
Зловживання спиртним погіршує функціонування багатьох систем організму, негативно впливає на метаболізм, підшлункову залозу. Випивка під час хвороби може призвести до зневоднення внаслідок інтоксикації етанолом. При цьому слизові оболонки стануть сухими і більш уразливими до інфекції. Одужання відбудеться пізніше. Можливо повторне зараження.
Читайте також: Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?
Алкоголь знижує імунітет, тому люди, які вживають багато спиртного хворіють частіше. Спиртне в будь-якій формі може перешкодити організму справлятися з інфекцією. Адже додаткові токсини будуть тільки ускладнювати процес одужання.
Чи можна вживати алкоголь, якщо проявилися симптоми ГРВІ або грипу?
Келих вина або 50 г коньяку можуть надати деяку користь. Вони розширюють судини, стимулюючи кровопостачання внутрішніх органів. Але, швидше за все, якщо інфікування вже відбулося, позитивного ефекту досягти не вдасться. Набагато більшу користь принесуть народні засоби з малиною, медом, імбирем, травами тощо.
Але дослідження показали, що прийом 1-2 келихів червоного вина або 50 г коньяку в день знижує ризик зараження вірусною інфекцією. Етиловий спирт поліпшить кровообіг, що позитивно позначиться на опірності організму збудників. Звичайно, цей метод ефективний, якщо напої якісні, а людина, що їх приймає, не курить. Така кількість випивки ввечері може дати снодійний ефект. Глибокий, тривалий сон – запорука успішного лікування.
Таким чином, алкоголь в невеликих дозах допустимо розглядати як засіб профілактики респіраторних хвороб.
Ймовірно, цей ефект можна пояснити тим, що невелика кількість етилового спирту допомагає збільшити рівень кислоти в плазмі крові. Це активізує вироблення інтерферону (гормону, який допомагає боротися з інфекцією). Підвищення рівня кислотності також покращує проникність клітинних мембран і стінок дрібних судин. В результаті прискорюються обмінні процеси, тканини отримують більше кисню.
Читайте також: Лікування грипу вдома: поширені помилки
Не слід розглядати алкогольні напої в якості засобу для лікування грипу або ГРВІ. Якщо захворювання протікає в гострій формі, випивка просто заборонена. Спиртне можна приймати малими дозами для досягнення деякого профілактичного ефекту. Але це допустимо тільки для дорослих.