Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?

Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?

З огляду на безліч вірусів, здатних вражати верхні дихальні шляхи, боротьба з ними виявилася досить складним завданням. У всьому світі досі тривають пошуки найбільш ефективних методів запобігання розвитку ГРВІ, а також їх успішного лікування і зменшення ймовірності розвитку ускладнень.

З усіх існуючих методів боротьби з вірусами ГРВІ пріоритетними залишаються лікарські препарати. Починаючи від засобів з суто профілактичною спрямованістю (вакцин) до препаратів з прицільним впливом на віруси, а також регуляторів імунної системи, що застосовуються з метою профілактики захворювань, і закінчуючи засобами симптоматичної терапії. Симптоматичні засоби використовуються для зменшення проявів ГРВІ та полегшення стану хворої людини. Однак всупереч такій великій кількості препаратів, до повної перемоги над вірусами ОРВІ і особливо грипу ще далеко.

Читайте також: Гомеопатія під час грипу та ГРВІ: безпечно не означає ефективно

Протигрипозні препарати прямої дії

Найбільш відомі лікарські засоби, що впливають на вірус грипу – це інгібітори нейрамінідази. Зокрема, Озельтамівір, Занамівір і Перамівір прицільно блокують вірусний фермент нейрамінідазу, що відіграє важливу роль у здатності вірусів викликати ураження дихальних шляхів людини. Вони ефективні проти вірусів, що містять цей фермент, тобто вірусів грипу типу А і В. Оскільки вони «б’ють» в одну мішень, то щодо інших вірусів ГРВІ ці препарати виявляються неефективними.

Створені препарати, що пригнічують вірусний фермент гемаглютинін, за допомогою якого вірус грипу прикріплюється до клітини, при цьому ніяк не обмежуючи вихід утворилися нових вірусних частинок з неї і перешкоджаючи їх поширенню. Суттєвим обмеженням для їх застосування є пригнічення утворення гормонів щитоподібної залози, що при наявності захворювань цього органу може мати несприятливі наслідки.

Читайте також: Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні

Засобами спрямованої дії є і адамантани, зокрема, добре відомий ремантадин. Він блокує білок М2, який знаходиться на поверхні вірусу грипу, завдяки чому РНК вірусу грипу типу А не потрапляє в клітину організму людини. Але, оскільки цей білок присутній тільки у вірусу грипу типу А, то і впливати вказані препарати будуть виключно на нього, тоді як інші типи вірусу грипу (В і С), а також віруси ГРВІ, залишаються поза увагою.

Здавалося б, у нас є всі можливості для того, щоб впоратися з вірусом грипу. Але здатність постійно змінюватися дозволяє йому уникати дії противірусних засобів, які прицільно впливають на нього. Так сталося з ремантадином, який не одне десятиліття широко застосовувався для лікування грипу, часто без лабораторного підтвердження зараження вірусами грипу як причини захворювання. Це призвело до того, що сьогодні віруси грипу типу А стійкі до нього.

Крім того, стійкість до ремантадину поширюється на препарати зі схожою хімічною структурою, що фактично виводить з ладу цілу групу лікарських засобів. Така сама ситуація спостерігається і з інгібіторами нейрамінідази.

Ще в 2009 році, коли весь світ сколихнула пандемія свинячого грипу, вчені знайшли типи вірусів грипу, які виявились стійкими до озельтамівіру. Тому сьогодні для того, щоб не спровокувати зростання в геометричній прогресії нечутливих вірусів грипу, вказані медикаменти мають чітко визначені показання і застосовуються виключно при підтвердженому захворюванні на грип типу А і В.

Читайте також: «Універсальний солдат» проти «майстра маскування»: як відбити вірусну атаку?

Таким чином, незважаючи на те, що у нас є препарати для прицільного впливу на найнебезпечніший з представників ГРВІ – вірус грипу, насправді стримуючих заходів в певний момент виявиться недостатньо, і вони, як і амантадини, здадуть свої позиції.

Тому сьогодні ведуться активні пошуки нових лікарських засобів, які, з одного боку, також прицільно впливали б на вірус, але при цьому не обмежувалися тільки однієї мішенню, а в ідеалі й не одним типом вірусу. Адже для того, щоб проникнути в людський організм, дістатися через захисний покрив дихальних шляхів до клітин, які їх вистилають, прикріпитися до цих клітин, проникнути в них і налагодити виробництво собі подібних часток, а потім вийти з клітини, щоб повторити цей цикл, віруси пускають у дію цілий набір наявних у них засобів, і нейрамінідазою з М2 білком все не обмежується.

Такий препарат сьогодні є – це сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстаркт протефлазід. Крім того, що він блокує вірусну нейрамінідазу, Флавовір ще пригнічує утворення спеціальних вірусних ферментів (білкові молекули, які запускають певні біохімічні реакції) – ДНК- і РНК-полімерази, без яких неможливе утворення нових часток вірусів, що викликають ГРВІ. В такому випадку, при призначенні Флавовіру кількість вірусів, здатних викликати захворювання і підтримувати його, істотно знижується, і організму набагато легше впоратися з ними. Безумовно, до препарату, у якого є кілька цілей для впливу на віруси, набагато важче виробити стійкість. Це значить, що препарат буде ефективним засобом боротьби з ГРВІ і при  повторному використанні в період сезонного підвищення захворюваності.

Читайте також: Що сьогодні відомо про віруси ГРВІ та як з ними боротися?

Ще одним важливим моментом, який істотно впливає на якість лікування захворювання, є переносимість призначених засобів і частота появи побічних ефектів – іншими словами їх безпека. Вона дуже важлива при лікуванні ГРВІ, оскільки люди здатні переносити до 2–3 захворювань на рік, а діти хворіють ще частіше – до 8 разів. Зрозуміло, що якщо при призначенні препарату будуть виникати явища, які важко переносяться хворою людиною, то його використання буде значно обмежуватися.

Для лікування ГРВІ у дітей, особливо малюків, найменше число негативних ефектів поряд з доведеною ефективністю у пріоритеті. Тому багато противірусних препаратів мають вікові обмеження. Флавовір характеризується безпекою навіть при повторному використанні, що пояснюється його рослинним походженням. Згідно  інструкції, Флавовір можна застосовувати дітям від народження.

Противірусні препарати опосередкованої дії

Крім препаратів з прицільним впливом на віруси, існує ціла група лікарських засобів, основною метою яких є імунна система людини. Це препарати інтерферонів та індукторів (стимуляторів) інтерферонів. Їх дія не спрямована на віруси, а полягає в посиленні відповіді імунної системи на вторгнення вірусу.

Ефективність препаратів інтерферонів і їх індукторів, як засобів для лікування ГРВІ та грипу, досі обговорюється в усьому світі.  Через те, що ці засоби опосередковано, через імунну систему, впливають на вірус, то їхня ефективність безпосередньо залежить від стану імунітету.

Читайте також: Крапка у конфлікті між АМКУ та «Екофармом»: Верховний Суд став на сторону виробника «Протефлазіду»

Якщо імунітет у нормі, то і без додаткового стимулювання здатен впоратися з вірусами. Але якщо резерви імунної системи були виснажені, то жодна додаткова стимуляція їй не допоможе, а навпаки, ще більше навантажить. Щоразу визначати стан імунітету перед призначенням ліків при ГРВІ – справа клопітка і в реальному житті малоймовірна. Тому доцільність призначення цих засобів для лікування ГРВІ та грипу досі під питанням.

Препарати, що впливають на віруси ГРВІ

Є препарати, у яких противірусна дія поєднується з імуномодулюючою. При цьому вони впливають не на сам вірус, а блокують внутрішньоклітинні структури (рибосоми), на яких відбувається утворення вірусних білків. Немає відомостей про те, чи стосується таке пригнічення тільки виробництва нового вірусу або порушується синтез на рибосомах білків, необхідних для життєдіяльності самої клітини.

Так само як залишається нез’ясованим питання прицільного впливу виключно на уражені вірусом клітини, не зачіпаючи здорові. З огляду на їх вплив на імунну систему, призначення цих засобів багато в чому залежить від її стану.

Симптоматичні засоби

Вони не впливають на причину захворювання, а використовуються для пом’якшення симптомів ГРВІ. До цієї групи включають жарознижувальні та знеболювальні, протикашльові препарати, краплі для носа із судинозвужувальним ефектом.

Гомеопатичні препарати

У нашій країні широко застосовуються для самолікування гомеопатичні препарати  при простудних захворюваннях. Особливо часто їх застосовують серед дітей, що мотивується відсутністю небажаних ефектів.

Гомеопатичні препарати зазвичай містять кілька компонентів високого розведення, які часто важко визначити за допомогою сучасних приладів. З ними дуже часто плутають препарати на рослинній основі. На відміну від гомеопатичних, рослинні лікарські засоби є офіційно визнаними в усьому світі, оскільки містять дозовану і зазначену в інструкції кількість діючої речовини, яка визначена медициною дію. У цьому  основна відмінність цих засобів, їх в побуті часто плутають.

Читайте також: У чому небезпека препаратів для підвищення імунітету

Якщо уважно вчитатися в інструкцію гомеопатичного препарату, то можна виявити, що бажана багатьма безпека препарату пов’язана з кількістю діючої речовини. Такої кількості діючої речовини недостатньо для будь-якого впливу на вірус, що ставить під сумніви доцільність застосування при ГРВІ і грипі. Сучасна медична наука не може вивчити їх ефекти в залежності від розведення, немає ретельно спланованих, згідно з вимогами доказової медицини, клінічних досліджень. Багато хто вважає, що існує так званий «ефект плацебо».

Отже, незважаючи на здавалося величезні можливості в лікуванні ГРВІ, препаратів, які безпосередньо впливають на вірус і не втручаються в тонкі механізми імунного захисту (надлишкова і часто непотрібна стимуляція яких тільки шкодить, оскільки швидко призводить до їх виснаження), не так вже й багато. Щоб краще розуміти, як саме препарат впливає на вірус – читайте інструкцію до нього, а ще краще – не займайтеся самолікуванням і звертайтеся до лікаря.

 Бут Галина