Що сьогодні відомо про віруси ГРВІ та як з ними боротися?

Що сьогодні відомо про віруси ГРВІ та як з ними боротися?

ГРВІ – це група захворювань, спровокована різними вірусами і характеризуються ураженням верхніх дихальних шляхів, а також загальною інтоксикацією організму. На сьогодні відомо понад 200 вірусів збудників ГРВІ, що утворюють безліч груп (віруси парагрипу, грипу, аденовіруси, риновіруси, ентеровіруси та ін.) Тому скільки цих вірусів насправді – важко підрахувати. А з огляду на той факт, що деякі з вірусів здатні швидко змінюватися, а також заражати тварин і утворювати щоразу зовсім нові типи, очевидно, що вірусів ГРВІ величезна кількість. Відомо, що за все життя людина не може сформувати імунну відповідь до всіх вірусів ГРВІ. Тому люди так багато і часто хворіють на ГРВІ.

Основні віруси, які входять у групу ГРВІ

Серед численного сімейства вірусів ГРВІ є ті, з якими люди стикаються найчастіше. Перш за все, це риновіруси. Вони викликають симптоми ГРВІ в 30-50% випадків і об’єднують до 200 відомих сьогодні типів. Сюди також відносять: коронавіруси, що викликають захворювання ГРВІ в 15% випадків; аденовіруси, яких сьогодні відомо 47 типів і на частку яких припадає близько 5-10% ГРВІ; а також респіраторно-синцитіальний вірус (відомо 2 типу), який викликає ГРВІ в 4% випадків; віруси парагрипу, які об’єднують 4 типи вірусів, і викликають симптоми ураження верхніх дихальних шляхів в 50% випадків; метапневмовіруси, що спричиняють захворювання в 10% випадків і бокавіруси, на частку яких припадає до 4% ГРВІ. На частку вірусів грипу, з яких викликають захворювання у людини типи А, В, С, припадає лише 10-15% випадків ГРВІ. При цьому вірус грипу типу А є причиною розвитку захворювання в 13% випадків, решта 2% припадає на вірус грипу типу В. Однак такий незначний, у порівнянні з іншими вірусами ГРВІ, відсоток, захворювання, викликані вірусами грипу, характеризуються високим ризиком тяжкого перебігу та розвитку ускладнень. У сімейство вірусів ГРВІ також включають ентеровіруси (1% випадків ГРВІ) та реовіруси відомі своєю здатністю вражати  шлунково-кишковий тракт та органи дихальної системи. Цей далеко неповний перелік основних збудників ГРВІ вражає своєю кількістю.

Чому ці віруси об’єднують в одне сімейство ГРВІ?

Різні, на перший погляд, віруси об’єднують за одним критерієм – здатністю вражати дихальну систему людського організму. Симптоми, що виникають при цьому  часто схожі. Йдеться про такі прояви, як кашель, нежить, чхання, закладеність носа, підвищення температури тіла, біль у горлі, головний біль. Також можуть з’являтися так звані симптоми інтоксикації: відчуття розбитості і втомлюваності, м’язові болі, втрата апетиту. Біль в горлі виникає приблизно в 40% випадків, кашель – в 50%, тоді як м’язові болі спостерігаються приблизно в 50% випадків захворювання на ГРВІ.

Читайте також: Чим небезпечний вірусний бронхіт під час застуди, що треба знати

Безумовно, кожен з цих  вірусів викликає характерні для нього прояви. Наприклад, риновіруси через переважне ураження слизової оболонки носа викликають розвиток риніту (нежить) при незначному підвищенні температури тіла і відсутності інших типових для ГРВІ явищ. Аденовіруси частіше  вражають слизову очей (кон’юнктивіт), верхніх дихальних шляхів і мигдаликів (тонзиліт), можливі симптоми запалення кишечника (вірусний ентерит) з появою болів в животі, блювання і проносу. Такі самі кишкові прояви на тлі вірусного ураження верхніх дихальних шляхів виникають, якщо в організм потрапив ентеровірус. Респіраторно-синцитіальний вірус вражає переважно нижні відділи дихальної системи людини і частіше викликає у маленьких дітей і осіб похилого віку бронхіоліти, які супроводжуються задишкою. Підвищення температури тіла до високих цифр (38-39 ° С), відсутність в перші дні нежитю і чхання, сухий кашель більше характерні для захворювання на грип. Вірус парагрипу переважно вражає верхні і нижні дихальні шляхи: гортань (ларингіт) і трахею (трахеїт). У малюків цей вірус є найбільш частою причиною розвитку несправжнього крупу.

Читайте також: Атипова пневмонія. Що треба знати, аби вчасно розгледіти

Незважаючи на вдавану очевидність і простоту розмежування проявів різних ГРВІ, в реальному житті їх важко відрізнити. Адже часто в епідемічний сезон циркулює відразу кілька вірусів ГРВІ, які здатні одночасно заражати одну і ту саму людину і вражати різні відділи дихальної системи. Тому встановити на підставі наявних симптомів зв’язок між ураженим відділом дихальних шляхів і вірусом дуже складно.

Оскільки з усіх вірусів, що викликають ураження дихальних шляхів, саме вірус грипу у всіх на слуху через здатність викликати масові захворювання з важким і ускладненим перебігом, то найчастіше поява будь-яких симптомів ГРВІ незмінно трактується як грип. Однак, як уже було сказано, не всі застудні захворювання – це грип, адже дуже багато вірусів викликають схожі прояви.

З огляду на різноманіття вірусів ГРВІ на перший план виходить питання: як впоратися з численними представниками цього сімейства. Адже якщо для боротьби з вірусом грипу є спеціальні противірусні препарати, то як же впоратися з іншими (а їх більшість!) вірусами?

Безумовно, рішення цього питання краще довірити лікарю, до якого потрібно звернутися при появі перших симптомів ГРВІ. Лікар може призначити препарат з прямою противірусною дією Флавовір. Він пригнічує розмноження вірусів ГРВІ, в тому числі і грипу. Тому не потрібно витрачати час і розбиратися, який саме вірус викликав захворювання. Призначення препаратів з прямою противірусною дією з моменту появи перших симптомів захворювання дає змогу знизити кількість вірусів, які завдяки Флавовіру не  збільшують свою чисельність. Таким чином, зберігається здатність організму людини протистояти вірусній атаці в сезон високої захворюваності і в період епідемій.

Читайте також: Гомеопатія при ГРВІ та ГРИП: безпечно не означає ефективно

Особливо цінний прямий вплив таких препаратів на віруси ГРВІ у дітей. Саме ранній дитячий вік вважається найбільш вразливим у боротьбі з вірусами, в тому числі ГРВІ та грипу. Оскільки імунітет дитини ще не сформований, а всі віруси, з якими він стикаються, йому не знайомі, то без препарату з прицільним впливом на віруси просто не обійтися. Перш за все, це стосується немовлят, імунна система яких ще не готова дати гідну відповідь вірусам. Можливість застосовувати Флавовір від народження істотно полегшує це завдання.

Загалом, віруси ГРВІ завдають людям чимало клопоту. Правильне, своєчасно розпочате лікування за допомогою прямого противірусного препарату Флавовір – гідна відповідь величезній кількості агресивних і мінливих вірусів.

Лариса КУЗНЄЦОВА, лікар-імунолог, педіатр

Більше про грип та ГРВІ читайте на сайті