Скорочений сон спонукає підлітків їсти більше вуглеводів і доданого цукру, а також пити солодкі напої, ніж коли вони сплять належну кількість годин
Сон життєво важливий для всіх, але особливо для підлітків, оскільки їх організми швидко зростають і формуються за короткий період. Але як виявилося, більшість підлітків не висипаються і сплять менше рекомендованих восьми-десяти годин. Це призводить до змін у їхньому харчуванні, стверджує дослідження Медичного центру дитячої лікарні Цинциннаті, що у США.
«Скорочений сон спонукає підлітків їсти більше вуглеводів і доданого цукру, а також пити солодкі напої, ніж коли вони сплять належну кількість годин», – пояснює лікар Кара Дураччо. Вчені проаналізували режим сну та харчування у 93 підлітків при двох ситуаціях. Перша – при тривалості сну в шість з половиною годин, а друга – в дев’ять з половиною годин. Перевірялася кількість споживаних калорій, вміст макроелементів, види продуктів та глікемічне навантаження, пише medicalxpress.
Результати показали, що коли підлітки спали менше, то їли більше продуктів, які підвищують рівень цукру в крові, тобто з високим вмістом вуглеводів та доданим цукром або пили солодкі напої. Також вони їли менше фруктів та овочів протягом дня у порівнянні з тими, хто спав довше.
«Що цікаво, обидві групи вживали приблизно однакову кількість калорій із їжі. Але ті, хто не досипав, їли більше харчового сміття, – каже Дураччо. – Ми пояснюємо це тим, що втомлені підлітки шукають швидкі джерела енергії, тому й обирають продукти з високим вмістом вуглеводів та доданого цукру».
Дослідження довело, що діти, які хронічно недосипали, вживали щодня на 12 грамів більше цукру. Оскільки більшість із них не висипається протягом навчального року, а це близько 180 ночей, це призводить до 20 кг додаткового цукру на рік.