Чому у дитини збільшуються лімфатичні вузли

Чому у дитини збільшуються лімфатичні вузли

Будь-яке інфекційне захворювання в нашому організмі незмінно супроводжується реакцією імунної системи, яка має на меті позбутися причини хвороби і виробити імунну пам’ять, щоб в майбутньому при повторному потраплянні збудника в організм зустріти його у всеозброєнні.

Одними з важливих утворень, які представляють імунну систему, є лімфатичні вузли. Вони розкидані по всьому організму, і являють собою скупчення спеціальних клітин (лімфоцитів). Лімфатичні вузли можуть мати як незначні розміри (наприклад, в стінці кишечника), так і формувати скупчення (лімфатичні вузли). У нашому організмі налічується понад 600 лімфатичних вузлів.

Лімфатичні вузли при гострих респіраторних вірусних інфекціях збільшуються, бо організм бореться з вірусом. Маленькі діти постійно контактують з новими вірусами, тому їх лімфатичні вузли частіше збільшуються у відповідь на них, ніж у дорослих. Тому якщо батьки помітили у дитини, яка хвора на застуду, на шиї або в підщелепній ділянці збільшений лімфатичний вузол, то це є ознакою мобілізації захисних сил організму для контролю вірусної інфекції.

Читайте також: Гострий бронхіоліт у дітей: рекомендації для батьків

Через вікові особливості – стоншену шкіру, пухкість підшкірно-жирової клітковини – лімфатичні вузли можуть візуалізуватися навіть коли дитина здорова. Вони визначаються як маленькі рухливі грудочки під шкірою. Але якщо вузли стають більше, ніж зазвичай, то це свідчить про те, що дитина захворіла або у неї виник інший стан, який супроводжується реакцію з боку лімфатичних вузлів. Наприклад, якщо у малюка ріжуться зубки – це теж може бути причиною збільшення лімфатичних вузлів. При цьому, крім зміни розмірів вони стають чутливими при їх промацуванні, іноді змінюється їх консистенція через набряк в них.

Корисні поради батькам

Збільшені у дитини при застуді лімфатичні вузли не вимагають особливого лікування і не є загрозливим станом. При правильному лікуванні ГРВІ та повному позбавленні від вірусу вони самостійно повертатися до нормальних (для них) розмірів, щоб знову нагадати про себе при черговому захворюванні. Оскільки в дитячому віці безперервно відбувається знайомство з величезною кількістю вірусів, то лімфовузли можуть збільшуватися дуже часто. Якщо їх зміни за часом приблизно збігається з застудою у дитини – для хвилювань немає причин.

Читайте також: Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?

Але лікування застуди у дитини краще проводити під наглядом лікаря і неухильно дотримуватися його рекомендацій. Дитячому організму буває непросто впоратися з низкою застуд, тому важливо, щоб вірус надовго «не затримувався» в ньому. Важливо зменшити вірусну нагрузку на дитячий організм. Для цього лікар може призначити прямий противірусний препарат – Флавовір (оновлений Імунофлазід), застосування якого дозволяється від самого народження. Він перешкоджає розмноженню вірусу в організмі і запобігають їх поширення, що дуже важливо, коли імунній системі потрібен час для формування повноцінної відповіді. З меншою кількістю вірусів їй простіше впоратися. Флавовір пригнічує розмноження всіх вірусів гострих респіраторних вірусних інфекцій в клітинах, що дозволяє не витрачати дорогоцінний час на визначення типу вірусу, який викликав захворювання, а з перших днів приступати до його усунення. Це дозволить зменшити вірусне навантаження і зупинити просування вірусів  дихальними шляхами. Зменшення кількості вірусів дозволить незрілій імунній системи малюка швидше і без наслідків впоратися з ними.

Терміново до лікаря 

Існують ситуації, в яких зволікати з візитом до лікаря не варто. У яких випадках потрібно обов’язково проконсультуватися з фахівцем:

  • Лімфатичні вузли постійно знаходяться в збільшеному стані (більше 1 місяця).
  • У дитини підвищується температура тіла на фоні лімфаденопатії.
  • Шкіра над утворенням червона, гаряча на дотик, а дотик до вузла заподіює сильний біль.

Що не можна робити, якщо у дитини збільшилися лімфовузли

  • Застосовувати теплові процедури або будь-яке фізіотерапевтичне лікування (тепло не прибирає запалення, а сприяє розмноженню бактерій);
  • Не можна мазати лімфатичні вузли спиртовмісних розчинами;
  • Масаж лімфатичного вузла здатний спровокувати його збільшення і прискорити розрив.

Галина Бут, сімейний лікар

Читайте також: Міг би зберігати людські життя, – Академія меднаук відповіла на кампанію дискредитації українського противірусного препарату