Гострий бронхіоліт у дітей: рекомендації для батьків

Гострий бронхіоліт у дітей: рекомендації для батьків

У будь-яку погоду діти схильні до вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів. Важливо, вчасно помітити, коли банальна застуда може перерости в захворювання з ускладненнями. Серед частих захворювань легень у малюків є гострий бронхіоліт.  Це в основному стосується дітей у віці до двох років, але найчастіше зустрічається у віці від трьох до восьми місяців. Близько 75% випадків бронхіоліту доводиться на дітей молодше року і 95% – на дітей віком до 2 років.

Гострий бронхіоліт часто супроводжується розвитком дихальної недостатності у дитини, тому госпіталізації уникнути не вдасться.

Які основні прояви цього захворювання, чому воно частіше виникає у малюків, і що робити батькам при появі небезпечних симптомів, розглянемо в цій статті.

Які віруси є причиною розвитку гострого бронхіоліту?

Найпоширенішою причиною розвитку цього стану є респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), який відноситься до сімейства вірусів, що викликають гострі ураження дихальної системи. Він найчастіше призводить до запалення кінцевих відділів дихальних шляхів (бронхіол) і пневмонії у дітей віком до року. РСВ зазвичай викликає близько 75% всіх бронхіолітів. З інших вірусів, здатних викликати гострий бронхіоліт, мають значення риновіруси, аденовіруси, метапневмовіруси, віруси грипу і парагрипу, ентеровіруси.

У чому різниця між бронхітом, бронхіолітом і пневмонією?

Оскільки терміни «бронхіоліт» і «бронхіт» дуже схожі, то часто виникають непорозуміння щодо кожного діагнозу. Різниця між цими двома словами залежить від анатомічної ділянки дихальної системи, яка уражена вірусом. Бронхіоли – це кінцеві гілки бронхів, що відходять від трахеї та закінчуються дихальними мішечками (альвеолами). Запалення в дихальних мішечках називається пневмонією, бронхіол – бронхіолітом, бронхів – бронхітом.

 

У яких дітей висока ймовірність розвитку гострого бронхіоліту?

Найчастіше гострий бронхіоліт розвивається у недоношених дітей (особливо народжених до 29-го тижня вагітності), у немовлят до 12-тижневого віку, а також дітей, які народилися з низькою вагою або перебувають на штучному вигодовуванні. Висока частота захворювання відзначається у малюків з вродженою патологією дихальних шляхів, порушеннями розвитку нервової системи, вадах серця та імунодефіцитних станах. Високий ризик розвитку бронхіолітів у дітей, батьки яких курять.

Читайте також: Як уберегтися від зараження, якщо в родині є хворий на гостре вірусне ураження дихальних шляхів

Симптоми бронхіоліту

Гострий бронхіоліт починається з типових симптомів ураження верхніх дихальних шляхів при гострих респіраторних вірусних захворюваннях: температури, болю в горлі та зниження апетиту. Приблизно через 2-3 дні з’являються симптоми ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіол). Тому батькам потрібно бути дуже уважними, щоб не пропустити перші прояви ураження нижніх дихальних шляхів.

Які прояви вказують на вражені бронхіоли?

Це кашель, прискорене і поверхневе дихання, поява хрипів і задишки з западанням на вдиху міжреберних проміжків та груднини. У немовлят, особливо у віці до 6-ти місяців, можуть з’являтися такі симптоми, які вказують на важкий стан, пов’язані з розвитком дихальної недостатності: синювато-сірий відтінок шкіри, безперервний кашель, через який порушується вигодовування дитини і може розвинутися зневоднення, прогресуюча млявість малюка, підвищена сонливість, підвищення температури тіла понад 38,5°C. Часте дихання у дітей іноді може чергуватися з епізодами апное (припинення дихання).

Профілактика гострого бронхіоліту 

Передусім, необхідно виключати фактори, які можуть негативно позначитися на здоров’ї дитини. Турбота про своє здоров’я під час вагітності та народження дитини в термін, відмова від куріння і грудне вигодовування малюка – необхідні умови для міцного здоров’я дитини.

Не менш важливо попереджати розвиток застудних захворювань і розірвати ланцюг захворюваності вірусними інфекціями в родині. Пам’ятайте про те, що маленькі діти найбільш уразливі до вірусів, що вражають дихальні шляхи. Тому не варто відкладати візит до лікаря при появі перших симптомів простудного захворювання, а особливо, якщо ви помітили у малюка ознаки враження нижніх дихальних шляхів. Лікар може призначити прямий противірусний препарат – Флавовір (оновлений Імунофлазід), застосування якого дозволяється від самого народження. Він пригнічує розмноження всіх вірусів гострих респіраторних вірусних інфекцій в клітинах, що дозволяє не витрачати дорогоцінний час на визначення типу вірусу, який викликав захворювання, а з перших днів приступати до його усунення. Це дозволить зменшити вірусне навантаження і зупинити просування вірусів  дихальними шляхами, тим самим запобігти ураженню бронхіол і попередити розвиток бронхіоліту. Зменшення кількості вірусів дозволить незрілій імунній системи малюка швидше і без наслідків впоратися з ними.

Читайте також: Гострі вірусні захворювання дихальних шляхів у дітей: як усунути причину

Не забувайте зволожувати повітря в приміщенні, де знаходиться хвора дитина, і давати їй часто пити.

Важливо також починати своєчасне лікування застуди хворих членів сім’ї, щоб вони не ставали джерелом вірусної інфекції для дитини. За можливості, необхідно обмежити спілкування або ізолювати малюка від хворих дорослих та інших дітей в сім’ї з гострими вірусними респіраторними захворюваннями . Так само, як і дитину з бронхіолітом, варто тримати подалі від інших дітей і людей, у яких застуда має важкий перебіг (наприклад, з хронічними захворюваннями серця та легень, з ослабленою імунною системою), до того часу, поки у малюка не припиняться задишка і нормалізується температура тіла. Це пов’язано з тим, що віруси, які викликають гострий бронхіоліт, здатні дуже швидко інфікувати оточуючих. Якщо їх імунна система скомпрометована хронічним захворюванням або недостатньо сформована – вони в зоні ризику розвитку важкого захворювання.

Галина Бут, сімейний лікар

Читайте ще: Що треба знати, аби не допустити розвиток пневмонії