Чому вакцина від туберкульозу одна й та сама вже 100 років

Чому вакцина від туберкульозу одна й та сама вже 100 років

Туберкульоз – одне з найстаріших інфекційних захворювань в історії людства. Більшість людей, хворих на туберкульоз, живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходів, там це захворювання є однією з основних причин смерті

Нині існує лише одна вакцина проти туберкульозу. І їй уже 100 років.

Першу вакцину Бацили Кальметта-Ґерена (БЦЖ) ввели у 1921 році. Відтоді до її складу не вносили жодних змін. Вакцину БЦЖ розробили на основі штаму бактерій, які називаються Mycobacterium bovis. Ці організми дуже схожі на бактерії Mycobacterium tuberculosis, що викликають туберкульоз у людей, і вони зазвичай зустрічаються у тварин, які страждають захворюванням туберкульозного типу – передає medicalxpress.

Вакцину створювали протягом 13 років (з 1908 по 1921 рр.) двоє французьких учених Альбер Кальметт і Каміль Ґерен, звідси і назва – Bacillus Calmette-Guérin. Тоді вони не могли й уявити, що ця вакцина стане найзастосовуванішою в історії людства.

БЦЖ захищає від розвитку туберкульозу. Оскільки туберкульоз раніше вважався захворюванням бідних, на розробку нових версій протягом століть фінансових коштів не інвестували. Сьогодні БЦЖ залишається єдиною вакциною від туберкульозу.

Мобілізація, проявлена ​​для розробки вакцини проти COVID-19, за короткий період показала, що світ має можливості для швидкого створення вакцин. Однак новою вакциною від туберкульозу не займалися через погане фінансування, слабкі ресурси й відсутність волі.

Вакцина для лікування туберкульозу потребує оновлення, позаяк захист з часом слабшає. Але розробка вакцин – неймовірно дорогий захід, що вимагає проведення багатоцентрових клінічних випробувань протягом декількох років, а отже, мільярдних витрат.

Читайте також: Штам Epsilon вірусу SARS-CoV-2: чи варто боятися

БЦЖ зазвичай роблять новонародженим. Вона викликає імунну відповідь, яка захищає від важких форм туберкульозу. Зокрема, від розвитку дисемінованих (розсіяних, поширених) форм захворювання.

Однак із віком імунітет потроху слабшає. Захист від БЦЖ у дорослих сильно коливається – від 0% до 80% в залежності від країни і навколишнього середовища. Причини такої різниці поки малодосліджені. Натомість останнім часом докладено багато зусиль для розробки біомаркерів, які дозволяють визначити, які вакцини врешті-решт дадуть стійкий імунітет.

Поява нової вакцини від туберкульозу перебуває в стадії розробки. Серед перспективних є дослідження, згідно з яким повторна вакцинація БЦЖ забезпечує надійний захист від туберкульозу. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, то використовувати цей метод – розгорнути кампанію масової ревакцинації то ю ж БЦЖ – буде простіше, ніж почати прищеплювати новою вакциною.

Також на підході друга розробка – нова вакцина GSK (M72 / AS01E) – яка в умовах клінічних випробувань показує хороший захист. У 2020 році ця вакцина для продовження розробки отримала ліцензію Медичного науково-дослідного інституту Білла і Мелінди Ґейтсів.