Штам Epsilon вірусу SARS-CoV-2: чи варто боятися?

Штам Epsilon вірусу SARS-CoV-2:  чи варто боятися?

Штам Епсилон коронавірусу, що спричиняє COVID-19, ось уже рік поширюється переважно у США та сусідніх країнах. Але поодинокі випадки є й у багатьох країнах Європи і Близького Сходу

 Чим відрізняється Епсилон?

Офіційні назви цього штаму – CAL.20C або B.1.427 / B.1.429. Останнє подвійне позначення означає «гібрид» між двома лініями мутацій вірусу.

Штам вперше зафіксували в США ще в липні минулого 2020 року і майже рік називали «каліфорнійським» штамом. Назву Epsilon variant йому присвоїла ВООЗ наприкінці травня 2021 року, коли всім значущим варіантам коронавірусу дали імена у вигляді грецьких літер.

Варіант має п’ять визначальних мутацій, три з яких – у коді знаменитого спайкового білка-шипа корони коронавірусу (він відповідає за впровадження генетичного матеріалу вірусу в клітину).

Де він вже зафіксований?

Абсолютна більшість (97%) виявлених випадків інфікування варіантом Епсилон походять з території США (у половині випадків зі штату Каліфорнія), а також із сусідніх Канади та Мексики.

За межами Північної Америки звертає на себе увагу понад 100 випадків у Південній Кореї. Можливо, це непрямий «ефект технічної просунутості»: у Кореї дуже високий відсоток секвенування геномів вірусу SARS-CoV-2 (геном на липень-2021 розпізнали у 90 тисяч пацієнтів із 180 тисяч хворих, тобто у 50% випадків). Тоді як в інших розвинених країнах геном секвенують у 2%–5% випадків виявлення коронавірусу. А в країнах, що розвиваються і в бідних країнах – менш, ніж у 1% випадків.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Назагал кількість зафіксованих випадків варіанту Епсилон в інших країнах очевидно мала, і очевидно не спостерігається тенденцій до збільшення. У більшості країн, де виявлення цього штаму відбулося в листопаді-2020–квітні-2021, потім за травень–липень цього року геном Епсилона більше не виявлявся.

Поширюється так само швидко, як Альфа і Дельта?

Вчені припустили, що Епсилон програє конкурентну боротьбу штаму Альфа, до травня 2021 року відомому як «британський штам», він же VOC-202012/01 або B.1.1.7.

Так, у США, на батьківщині штаму Епсилон, на нього до кінця весни-2021 припадало лише 3,2% секвенованих геномів, тоді як на «британську» Альфу – 67%; а вже в липні-2021 більшість секвенованих у США геномів належали штаму Дельта.

В інших країнах всі штами коронавірусу в травні-липні 2021 року теж уже, схоже, витіснені штамом Дельта.

Вакцини на Епсилон діють?

У статті, опублікованій 1 липня в журналі Science, американські вчені повідомили результат дослідження штаму Епсилон: три мутації, що містяться в спайк-білку, помітно «знижують нейтралізуючі властивості антитіл, індукованих природною інфекцією SARS-CoV-2» (інших штамів), і антитіл, що виробляються після вакцинації.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

«Виявилося, що порівняно з класичним циркулюючим штамом (D614G) варіант Епсилон у 2,4 рази менше нейтралізується антитілами, виробленими після щеплення вакциною Moderna, й у 2,3 рази менше антитілами, виробленими вакциною Pfizer/BioNtech, – пишуть вірусологи. – Таке зниження активності має той самий порядок величини, що й з варіантами Бета (у 4,4 рази нижче) і Гамма (у 3,3 рази нижче)».

Чи можуть заразитися Епсилоном ті, хто раніше інфікувався іншими штамами SARS-CoV-2?

Ті ж дослідники повідомили: нейтралізуючі властивості антитіл, що містяться в плазмі пацієнтів, які перенесли COVID-19 навесні 2020 року, через рік після цього у 3,4 рази менш ефективні щодо варіанту Епсилон, ніж щодо еталонних штамів D614G і A222V.

Втім, дослідники зробили ці висновки, як і попередні висновки про вакцини, використовуючи генну інженерію: штучним шляхом надавши спайк-білку коронавірусу, відмінного від SARS-CoV-2, ті самі мутації, що й у варіанта Епсілон.

Їм довелося це зробити через нестійкість справжнього штаму поза живими клітинами. Вірус надто «рано» інактивувався, й експеримент було важко провести у пробірці.

З точки зору доказової медицини, всі ці цифри з досліджень на штучній вірусній продукції генетиків не вважаються достовірними. Вони лише виявляють деяку можливість, але тепер вона потребує повторного вивчення з реальним Епсилоном, як мінімум, на тваринах.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Проти цих сумнівів є свій контрвисновок: мутація L452R, наявна в Епсилона, є також у штаму Дельта, для якого вже доведено клінічними спостереженнями за хворими людьми, що це «мутація втечі» (часткової) з-під розпізнавання клітинами пам’яті імунної системи і з-під своєчасної імунної відповіді.

Логічно припустити, що на цю мутацію і в Епсилона імунна система реагує аналогічно, тобто слабким «впізнаванням».

Що ж стосується антитіл до штамів Альфа і Дельта, вони, за даними тих самих учених, нейтралізують і Епсилон (імунна система прекрасно запам’ятовує спільну для них мутацію L452R). Можливо, на цьому і заснований ефект витіснення одного штаму іншим – багато інфікованих індійським або британським штамами (Дельтою або Альфою) вже вкрай рідко заражаються Епсилоном.

Симптоми і властивості варіанта Епсилон

Завдяки вдосконаленню механізму прикріплення вірусу до клітин слизової дихальних шляхів – трансмісивність (швидкість передання) цього штаму, згідно з даними американського регулятора СDC, на 20% вища, ніж у початкових класичних варіантів вірусу SARS-CoV-2.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Однак важкість симптомів захворювання, навпаки, в Епсилона виявилася помітно нижчою.

Ще в березні 2021 року Саміра Фафе-Кремер, керівник вірусологічної лабораторії університетських лікарень Страсбурга, заявила про цей штам, який тоді ще називали каліфорнійським: «Нам не варто турбуватися про нього, а просто розглядати його як інший варіант SARS-CoV-2, з тих, що передаються дуже легко, але не обов’язково викликають занепокоєння».

Французькі лікарі повідомили, що імунна система справляється з цим штамом, як зі звичайним ГРВІ. Вона припустили, що якісь із наявних у цьому штамі мутацій знизили ймовірність імунопатологічних реакцій, збоїв роботи імунітету. А саме такі збої у первинного та деяких інших штамів є частиною механізму важкого перебігу COVID-19.

У штаті Каліфорнія спостереження за даним штамом поки не зафіксували у зв’язку з ним таких загальновідомих синдромів COVID-19 як втрата нюху, ГРДС, порушення коагуляції (згортання крові), мультисистемний Кавасакі-подібний постковідний синдром.

Таким чином, відповіддю на найпопулярніше запитання «Які симптоми варіанту Епсилон?» буде: «Найчастіше спостерігалися стандартні симптоми звичайних сезонних ГРВІ, тяжкість яких залежить від стану імунної системи та організму в цілому».

Інфікування дітей та підлітків цим штамом фіксується так само рідко, як і у первинних варіантів коронавірусу – і багаторазово рідше, ніж у варіантів Альфа, Бета, Гамма і Дельта.

ВООЗ зробила висновок: Епсилон не страшний

І ось закономірне резюме від Всесвітньої організації охорони здоров’я. 6 липня 2021 року, всього через півтора місяці після того, як ВООЗ запропонувала термін Epsilon variant і через 4 місяці після того, як ця сама організація визнала каліфорнійський штам «варіантом вірусу SARS-CoV-2, що викликає інтерес», ВООЗ видалила цей штам із цього списку.

Іншими словами, Епсилон визнаний хоч і не тупиковою гілкою еволюції коронавірусу (все-таки порівняно з первинними варіантами підвищена його трансмісивність), але looser-варіантом. З огляду на те, що незабаром після виникнення Epsilon variant з’явилися значно «вдаліші» штами Альфа і Дельта, у Епсилона на їх тлі залишилося мало шансів поширитися.

Олег Кочевих

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.