Грип: симптоми, лікування, профілактика

Грип: симптоми, лікування, профілактика

Грип – це інфекційне захворювання, причиною якого є вірус. Це одна із найсерйозніших вірусних інфекцій для людини. Незважаючи на достатню вивченість збудника захворювання, вірус грипу досі залишається причиною пандемій, що забирають життя сотні тисяч людей.

Щорічно значна кількість хворих на сезонний грип стикається з численними ускладненнями цього захворювання, а загострення хронічних захворювань або їх поява погіршують і без того слабке здоров’я.

Найбільше грип загрожує людям з ослабленим або несформованим імунітетом: дітям, людям похилого віку, вагітним, а також особам, які страждають на хронічні захворювання або перебувають на тривалій імуносупресивній терапії.

Оособливості будови вірусу

Вірус грипу, як і його хвороботворні здатності, досліджені достатньо глибоко. Відповідальність за реалізацію негативних ефектів на здоров’я людини лежить на двох білках вірусу грипу – гемаглютиніні та нейрамінідазі. Вони дозволяють патогену досягти клітин дихальних шляхів людини, прикріпитися, проникнути всередину, скопіювати мільйонне потомство, яке залишить клітину, щоб повторити цей цикл заново. Саме впливом на гемаглютинін і нейрамінідазу людство намагається боротися з вірусом грипу.

Симптоми грипу

Незважаючи на добру обізнаність про основні симптоми грипу, досить часто перші ознаки захворювання залишаються вчасно не виявленими, що призводить до запізнілого звернення до лікаря, коли починають формуватися ускладнення. Тому необхідно ще раз нагадати про основні симптоми грипу.

Грип характеризується появою таких симптомів:

  • Підвищення температури.
  • Загальна слабкість, розбитість, підвищена стомлюваність.
  • Інтоксикаційний синдром під час грипу проявляється набагато раніше, ніж інші симптоми вірусного захворювання.
  • Головний біль у ділянці чола і надбрівних дуг.
  • Світлобоязнь, сльозотеча і різь в очах з’являються одночасно з головним болем і загальною слабкістю. Можуть супроводжуватися болем в очах, появою неприємних відчуттів при яскравому освітленні.
  • Ломота, біль у м’язах і суглобах.
  • Нежить і закладеність носа. Ці прояви катарального синдрому за часом трохи запізнюються порівняно із загальноінтоксикаційними симптомами, що поряд з незначною їх вираженістю є характерною особливістю захворювання на грип.

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

  • Чхання і кашель. Також можуть бути невираженими в перші дні захворювання на грип. Кашель зазвичай сухий, не супроводжується відходженням мокротиння, але може приводити до посилення болю за грудиною.
  • Першіння і біль в горлі. Виникають при вірусному запаленні горла, посилюючись під час прийому їжі.
  • Біль за грудиною, часте дихання.
  • Носова кровотеча, поява крововиливів на шкірі та слизових вказують на важкий перебіг захворювання на грип.
  • Можливі нудота і блювання.

Таким чином, першими симптомами грипу будуть не кашель, нежить і закладеність носа, як при інших ГРВІ, а прояви інтоксикаційного синдрому. Про це потрібно знати і при їх появі контролювати своє самопочуття, а ще краще – звернутися до лікаря.

Типи грипу

Сьогодні відомо 4 типи вірусів грипу, здатних викликати захворювання у людей, птахів і тварин. З них хвороботворні властивості у людини проявляють лише три: А, В і С. Для людини має значення, яким саме типом або штамом вірусу грипу вона заразилася, оскільки від цього залежатиме, наскільки складний буде перебіг захворювання, і до яких наслідків воно призведе.

Тип А вірусу грипу

Визнано найнебезпечнішим: через зміни (мутації), які відбуваються в його структурах (гемаглютиніні та нейрамінідазі), він стає джерелом появи нових штамів вірусів грипу, що викликають масові захворювання на грип по всьому світу – пандемії, тому вони звуться «пандемічні штами вірусу грипу».

Лікарі зазначають, що вірус грипу типу А має високу антигенну мінливість. Серед найбільш відомих – свинячий грип, до появи якого привели мутації в раніше існуючих штамах вірусу грипу А.

У подальшому пандемічні штами свинячого грипу перейшли в розряд сезонних і стали причиною щорічних захворювань на грип у людей. У всіх на слуху також пташиний грип, який також відноситься до вірусу грипу типу А.

Вірус грипу типу В

Менш схильний до частих мутацій порівняно з грипом типу А, тобто має низьку антигенну мінливість. Однак, він також робить внесок у щорічну захворюваність на грип, інколи викликає локальні епідемічні спалахи захворювання на грип.

Вірус грипу типу С

Легким перебігом з низькою ймовірністю розвитку ускладнень відрізняється вірус грипу типу С. Цей тип вірусу грипу не має антигенної мінливості й не викликає пандемії грипу.

Вірус грипу типу D

Не становить небезпеки для людини. Він викликає захворювання у тварин, зокрема у великої рогатої худоби.

Як передається грип?

Вірус грипу потрапляє в організм людини двома шляхами:

  • повітряно-крапельним

Повітряно-крапельний шлях передачі вірусу грипу відбувається на близькій відстані від потенційного джерела зараження, яким є хворий на грип. Під час розмови, чхання та кашлю в навколишній простір з краплями мокротиння і слизу виділяються мільйони вірусних часток. Ці частки осідають на слизовій і, проникаючи в клітини органів дихання, починають розмножуватися, викликаючи запалення.

Період, який проходить з моменту потрапляння вірусу грипу і появи у людини перших симптомів захворювання (інкубаційний період), у грипу досить короткий і в середньому становить всього 1–2 доби.

  • контактно-побутовим

Контактно-побутовий шлях стає можливим, якщо виділені хворою на грип людиною віруси потрапили на предмети побуту, де вони зберігають здатність викликати захворювання протягом кількох годин і навіть днів. Тому на шкіру рук будь-кого, хто доторкнувся до забрудненої вірусами грипу поверхні, потрапляють вірусні частки. Якщо людина потім торкнулася руками носа або рота, то вона перенесла віруси грипу до вхідних воріт для цієї вірусної інфекції, внаслідок чого у неї з високою імовірністю розвинеться грип.

Діагностика грипу

Часто тяжкий перебіг захворювання на грип та висока частота розвитку ускладнень, особливо при зниженні захисних сил організму, визначають необхідність своєчасної діагностики цієї вірусної інфекції.

Оскільки грип входить до складу ГРВІ, не завжди діагноз грипу очевидний і не викликає сумнівів навіть у фахівця. Тому, щоб бути впевненими на всі 100%, що причиною захворювання у людини є вірус грипу, для постановки діагнозу використовують спеціальні діагностичні методи.

Експрес-методи визначення грипу

Засновані на імунохроматографічному методі. Їх відрізняє швидкість отримання результатів – всього 10–20 хвилин. Це дозволяє в кабінеті лікаря взяти мазок з носоглотки і відразу ж встановити діагноз, призначити необхідне лікування, що дає змогу не тільки прискорити одужання і уникнути розвитку ускладнень, але й запобігти подальшому поширенню вірусної інфекції. Їх істотним недоліком є ​​часте отримання помилкових результатів: діагностика грипу, коли у людини вірусна інфекція іншого походження (хибнопозитивний результат) або заперечення діагнозу грипу при його наявності (хибнонегативний результат). Тому результати проведення експрес-тестів не дають 100% гарантії в правильності отриманого результату.

Серологічні методи діагностики грипу

Включають такі методи, як реакція гальмування гемаглютинації (РГГА) і реакція зв’язування комплементу (РСК). РГГА заснована на визначенні протигрипозних антитіл у крові хворого на грип та полягає у відсутності склеювання (аглютинації) еритроцитів при наявності антитіл. РСК базується на тому, що вірусний антиген і антитіло до нього утворюють імунний комплекс, який зв’язує комплемент, індикатором чого стає відсутність гемолізу, або руйнування клітин крові (еритроцитів).

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Серологічні тести досліджують наростання кількості (титру) антитіл, тому проводяться в розпал захворювання і для порівняння через 1,5–2 тижні (метод парних сироваток). Це означає, що за ними не можна відразу встановити діагноз грипу і призначити необхідне лікування, а самі методи мають ретроспективне значення.

Вірусологічна діагностика грипу

Базується на визначенні генетичного матеріалу вірусу грипу (РНК) за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у взятому від пацієнта матеріалі – виділенні з дихальних шляхів і сироватці крові. Цей вид діагностики грипу є одним із найбільш тривалих за часом.

Що робити, якщо захворів на грип?

Питання правильного лікування захворювання на грип, так само як і дотримання рекомендацій щодо обмеження поширення вірусу грипу, повинні бути в пріоритеті при виникненні цієї вірусної інфекції.

Залишайтеся вдома

Щоб знизити ймовірність передачі вірусу грипу оточуючим, залишайтеся вдома при появі перших симптомів, що вказують на грип. Така поведінка дозволить не тільки не наражати на небезпеку інших людей, але й самому уникнути появи небезпечних ускладнень.

Режим

Дотримуйтесь суворого ліжкового режиму протягом усього періоду хвороби. Не секрет, що ризик важких ускладнень зростає, якщо грип переноситься на ногах і лікування проводиться не відповідно до лікарських рекомендацій, а із застосуванням безрецептурних симптоматичних лікарських засобів.

Дотримуйтеся лікарських рекомендацій

Виконуйте всі призначення лікаря і приймайте препарати, особливо противірусні, виключно за рекомендованою схемою і витримуйте тривалість їх застосування. Необхідно пройти повний курс прийому противірусних препаратів, навіть якщо вам здається, що вже здорові й лікування можна припинити чи зменшити дозу або частоту прийому прописаних ліків. Пам’ятайте, що недолікований грип так само небезпечний, як і нелікований: ймовірність переходу в ускладнений перебіг і в тому, і в іншому випадку дуже висока.

Антибіотики під час грипу

Не займайтеся самолікуванням і не приймайте ліки з недоведеною при грипі ефективністю. Нерідко грип намагаються самостійно лікувати антибіотиками: цього робити не можна. По-перше, антибіотики не мають противірусної активності, по-друге, вони не захищають від розвитку бактеріальних ускладнень. При цьому ймовірність розвитку резистентності (нечутливості) до них бактерій дуже висока, що може знизити ефективність антибактеріальної терапії ускладнень грипу.

Соціальна дистанція

При спілкуванні з іншими людьми дотримуйтесь соціальної дистанції в 2 метри і носіть захисну маску, яку необхідно міняти кожні три години або в міру забруднення виділеннями з дихальних шляхів. Під час кашлю та чхання рот і ніс обов’язково прикривайте одноразовою серветкою або носовою хусточкою. Після використання ці матеріали підлягають утилізації. Якщо виділення потрапили на шкіру рук, їх необхідно зразу ретельно вимити з милом, а до цього не торкатися до предметів побуту, щоб не залишити на поверхні віруси грипу.

Шкідливі звички погіршують перебіг грипу

Відмовтеся від таких шкідливих звичок, як куріння, хоча б на час хвороби. Подразнююча дія продуктів згоряння на запалені слизові лише погіршить перебіг грипу та подовжить терміни відновлення після нього.

Лікування грипу

Починати лікування грипу необхідно з виявлення перших симптомів захворювання і звернення до лікаря. Слід пам’ятати про те, що інфікована грипом людина стає заразною, тобто починає виділяти вірус в навколишнє середовище в останні години інкубаційного періоду, а максимальне вірусовиділення припадає на перші дві доби захворювання, коли найчастіше людина продовжує свою трудову діяльність і зберігає соціальну активність, при цьому будучи джерелом вірусної інфекції.

Поява перших симптомів захворювання

Це привід не тільки залишитися вдома і дотримуватися ліжкового режиму, але й за можливості ізолюватися від домочадців, які через тривалий і близький контакт з хворим, а також постійне знаходження з ним в одному приміщенні опиняються в зоні високого ризику захворювання грипом.

Тому необхідно ізолюватися в окрему кімнату і звести до мінімуму спілкування з близькими, особливо якщо серед них є діти, люди похилого віку або вагітні.

Необхідно регулярно проводити вологе прибирання і провітрювати приміщення, в якому знаходиться хворий на грип, не допускаючи його переохолодження. Температура повітря повинна підтримуватися на комфортних значеннях (20–22 °С), так само як і його вологість, щоб не допускати висихання і ще більшого подразнення уражених вірусним запаленням слизових.

Своєчасне лікування – запорука швидкого одужання

Своєчасне звернення до лікаря і початок лікування грипу призначеними фахівцем противірусними препаратами є наріжним каменем швидкого одужання без наслідків. Відомо, що грип небезпечний своїми ускладненнями. Багато з них виникають через те, що людина зневажливо ставиться до власного здоров’я і переносить грип на ногах. Цього робити в жодному разі не можна, особливо коли є проблеми зі здоров’ям, такі як захворювання серця і легенів.

Питний режим

Рясне тепле пиття необхідно для зниження вираженості симптомів інтоксикації (лихоманка, головний біль, загальна слабкість і втома), оскільки воно сприяє більш інтенсивному виведенню токсичних відходів з організму хворого на грип. Крім того, пиття дозволяє відновити втрату рідини, пов’язану з підвищенням температури тіла, блюванням, рясним потовиділенням. Хворим рекомендовані теплий чай з лимоном, малиною, мед, різні морси, компоти і соки, лужна мінеральна вода – все це відновить порушений при грипі водний баланс.

Лікування грипу противірусними препаратами

Основним вектором у лікуванні грипу є вплив на причину захворювання. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, для лікування грипу застосовують інгібітори нейрамінідази.  Саме такі противірусні препарати здатні діяти на вірус грипу, впливаючи на його розмноження в інфікованих клітинах органів дихання і поширення в них.

Серед вітчизняних препаратів, які відносяться до інгібіторів нейрамінідази, особливий інтерес становлять прямі противірусні препарати на основі флавоноїдів, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Він має подвійну пригнічуючу дію на вірус грипу: по-перше, блокує нейрамінідазу, тим самим не дозволяючи новоствореним вірусним часткам покинути заражену клітину і вразити нові, а по-друге, через вплив на білки розмноження вірусу грипу (РНК-полімерази) зупиняє внутрішньоклітинне утворення нових вірусів грипу. Такий різноспрямований вплив на вірус грипу дозволяє досягти основної мети лікування цього захворювання: зупинити поширення вірусної інфекції на початкових етапах її розвитку і не дозволити вірусному навантаженні досягти критичних значень, при яких захворювання набуває важкого і ускладненого перебігу.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Від того, наскільки своєчасно лікарем буде призначено лікування, а сам пацієнт буде виконувати лікарські рекомендації, будуть пов’язані успіхи або невдачі такого лікування.  Відомо, що противірусне лікування є найбільш ефективним в перші 48 годин від моменту появи перших симптомів захворювання. А це означає, що не варто затягувати зі зверненням за медичною допомогою.

Профілактика грипу

Одним із способів боротьби з грипом є запобігання його розвитку. Особливо важливо це в так званих групах ризику: діти, вагітні, особи похилого віку та люди з хронічними захворюваннями серця, легенів, нирок, а також ті, хто тривалий час приймає препарати, які пригнічують імунітет. Для них профілактика грипу – один із ефективних способів уникнути негативного впливу вірусу грипу на організм і підвищення ризику загострень або погіршення перебігу хронічного захворювання.

Профілактику грипу можна поділити на:

  • специфічну,
  • неспецифічну.

До неспецифічних методів захисту від грипу відносять:

    • Уникнення контакту з людьми, що мають видимі симптоми вірусного захворювання: нездоровий вигляд, кашель, чхання.
    • Скорочення тривалості перебування в багатолюдних місцях, використання захисних масок.
    • Виключення торкання без необхідності немитими руками до носа і рота.
    • Якомога частіше миття рук з милом або користуватися спеціальними дезінфікуючими засобами

  • Здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, достатньо відпочивати, багато часу проводити на свіжому повітрі, приділяти увагу регулярній та посильній фізичній активності, уникати стресових ситуацій.

До методів специфічної профілактики грипу відносять вакцинацію

Вакцинація від грипу

Грип – єдина вірусна інфекція серед ГРВІ, щодо якої розроблено і щорічно проводиться профілактична вакцинація. Склад вакцин проти грипу змінюється щороку – це залежить від циркулюючих сезонних штамів вірусів грипу.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Вакцинація проводиться в першу чергу дітям, починаючи з 6-місячного віку, вагітним жінкам, людям похилого віку та особам з хронічними захворюваннями, а також тим, чия професійна діяльність пов’язана зі щоденним контактом з великою кількістю людей: медичним працівникам, викладачам, учням, працівникам сфери обслуговування і транспорту.

Залежно від складу вакцини проти грипу поділяють на:

  • тривалентні, що забезпечують захист проти трьох циркулюючих штамів сезонних вірусів грипу: вірусів грипу A (H3N2), A (H1N1) і вірусу грипу В.
  • чотирьохвалентні вакцини, що захищають від чотирьох вірусів грипу.

Вакцинопрофілактику проти грипу рекомендується проводити за 1–1,5 місяці до початку сезонного підвищення захворюваності на грип, щоб встигла сформуватися специфічна імунна відповідь.

Вакцини проти грипу бувають двох типів:

  • живі атенуйовані (містять живі ослаблені вірусні частки і вводяться вони виключно інтроназально, тобто через ніс. Цей тип вакцин використовується для здорових дорослих, які не мають серйозних захворювань).
  • інактивовані (містять неживі вірусні частки, тому їх вводять внутрішньом’язово людям, які мають зміни в імунній відповіді: дітям, вагітним жінкам, особам похилого віку та ослабленим хронічними захворюваннями).

Імунітет до грипу

Всупереч поширеній думці про те, що захворювання на грип не викликає тривалого або довічного імунітету, це не так. Основна причина того, що люди щорічно хворіють на грип полягає у високій мінливості самих вірусів. Це означає, що кожен раз імунна система стикається з трохи зміненим, а значить, вже новим для неї вірусом грипу, до якого вірусоспецифічний імунітет відсутній. Поки він виробляється, людина встигає перехворіти грипом. На допомогу може прийти так званий перехресний імунітет, коли сформовані антитіла проти одного штаму вірусу виявляються ефективні відносно іншого штаму того самого вірусу. Таким чином людина отримує частковий захист від вірусної інфекції, що полегшує симптоми захворювання і сприяє швидшому одужанню.

Відомо, що грип пригнічує імунну відповідь організму людини і це є основною причиною розвитку ускладнень, загострення хронічних захворювань і формування нових хвороб.

Ускладнення грипу

Грип відомий своїми численними ускладненнями, які нерідко загрожують життю або погіршують здоров’я людини. Крім того, на тлі грипу загострюються хронічні захворювання, можлива поява нових захворювань, які зачіпають такі життєво важливі органи, як серце, головний мозок, легені та нирки.

Серед найчастіших ускладнень грипу:

  • Запалення легень

Може бути пов’язане як з безпосередньо вірусним ураженням (вірусна пневмонія), так і обумовлюватися приєднанням бактеріальної інфекції, в такому випадку говорять про розвиток бактеріальної пневмонії. У хворого спостерігається різке погіршення самопочуття, з’являються симптоми дихальної недостатності (задишка), виникає біль в грудях, наростає загальна слабкість і підвищена стомлюваність. Пневмонія, особливо вірусна, залишається основною причиною смерті від ускладнень грипу.

  • Ураження ЛОР-органів:

Середні отити, синусити (гайморит, фронтит, етмоїдит, сфеноїдит), тонзиліти також є наслідком приєднання бактеріальної інфекції. Якщо у хворого на грип є хронічні захворювання ЛОР-органів, вони будуть загострюватися при кожному захворюванні на грип через його пригнічуючий вплив на місцевий імунітет.

  • Серцево-судинні ускладнення

Можуть бути пов’язані як з безпосереднім вірусним ураженням, так і виникаючою імунною відповіддю. Ураження серця (вірусний міокардит і перикардит) можуть бути відтермінованими в часі. Сьогодні доведено той факт, що найбільше ризикують в сенсі грипозного міокардиту ті, хто звик переносити грип на ногах і займатися самолікуванням.

  • Ураження нервової системи

Запалення мозку (енцефаліт) і його оболонок (менінгіт), поєднане їх пошкодження (менінгоенцефаліт), а також нейропатії і полірадикулоневрити.

  • Ураження нирок і сечовивідних шляхів включає розвиток гломерулонефритів і циститів.

Весь цей об’ємний перелік ускладнень, які виникають при грипі, пов’язаний зі здатністю вірусу грипу пригнічувати місцевий імунітет дихальних шляхів і вражати судини, що дозволяє патогену швидко і безперешкодно поширюватися по всьому організму, вишукуючи в ньому «слабкі місця» (в майбутньому може послужити основою для появи у перехворілої колись грипом людини нового захворювання). Про це потрібно задуматися, перш ніж займатися самолікуванням.

Зниження захисних сил хворої на грип людини, хоч і тимчасове, створює передумови для активації хвороботворних бактерій, в тому числі тих, що мешкають у вогнищах хронічної інфекції. Це призводить до появи перерахованих вище бактеріальних ускладнень, при яких потрібно призначення антибактеріального лікування, що нерідко проводиться в лікарні. А це тягне для пацієнта додаткові часові та фінансові витрати.

Читайте також: ГРВІ у вагітних. Особливості лікування та профілактика

Таким чином, грип і до сьогодні залишається серйозним випробуванням на міцність всього організму людини. Безумовно, краще не наражати на небезпеку себе, та зберігати здоров’я на довгі роки, дотримуючись профілактичних рекомендацій і щорічно вакцинуючись проти грипу. Якщо зараження уникнути не вдалося, тоді важливо при перших симптомах грипу звертатися за медичною допомогою і суворо слідувати лікарським рекомендаціям щодо прийому прямих противірусних препаратів. І тоді у вірусу грипу не залишиться шансів нашкодити здоров’ю людини. Зостається бути пильними і берегти себе.

Чумак Анатолій