ГРВІ у вагітних. Особливості лікування та профілактика

ГРВІ у вагітних. Особливості лікування та профілактика

Небезпеки ГРВІ при вагітності

Симптоми ГРВІ під час вагітності:

ГРВІ при вагітності 1 триместр

ГРВІ при вагітності 2 триместр

ГРВІ при вагітності 3 триместр

Лікування ГРВІ у вагітних

Харчування вагітних під час ГРВІ

Профілактика ГРВІ під час вагітності

Сучасна вагітна жінка не веде усамітнений спосіб життя, якщо вагітність має нормальний перебіг, майбутня мама зберігає соціальну активність. Тому ймовірність зустріти віруси, що передаються найлегшим і найшвидшим – повітряно-крапельним шляхом, досить висока.

Вагітна жінка вкрай вразлива перед вірусами, що викликають гострі респіраторні вірусні інфекції, або ГРВІ. Тому ризик захворіти на ГРВІ в період виношування дитини істотно зростає. Самими частими винуватцями розвитку захворювання у вагітної з численного сімейства вірусів ГРВІ є риновіруси, вірус парагрипу, аденовірус, коронавірус і респіраторно-синцитіальний вірус.

У період вагітності ці вірусні інфекції, які зазвичай мають легкий і тому часто переносяться “на ногах”, чим  змінюють свій перебіг  й ускладнюються бактеріальними інфекціями. Зазвичай це пояснюється гормональними порушеннями та імунними змінами, які відбуваються у організмі вагітної жінки.

Небезпеки ГРВІ при вагітності

Основні причини, за якими будь-які інфекційні захворювання, і ГРВІ в тому числі, становлять загрозу для вагітної, пов’язані зі зниженням імунітету. Тому він не може ефективно боротися в вірусами, що дає змогу їм швидко і легко розсіюватися по всьому організму і впливати на  плід, що розвивається.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Ступінь ризику негативного впливу  залежить від того, на якому етапі розвитку знаходиться той чи інший орган або система майбутньої дитини, тобто від триместру вагітності.  Віруси здатні пригнічувати відповідь імунної системи, що для вагітної жінки може означати зміни в перебігу вагітності і розвитку різних ускладнень.

Симптоми ГРВІ під час вагітності:

    • Підвищення температури тіла
    • Сльозяться очі
    • Нежить і закладеність носа
    • Чхання і кашель
    • Біль в горлі, може пропадати голос
    • Збільшення лімфатичних вузлів
    • Відчуття розбитості, загальна слабкість, постійна втома

  • Зниження апетиту

Поява таких ознак поганого самопочуття має стати причиною звернення до лікаря.

ГРВІ при вагітності 1 триместр

Будь-яке інфекційне захворювання в 1 триместрі вагітності вважається найбільш несприятливим щодо впливу на вагітність, оскільки в цей період відбувається базове формування внутрішніх органів, при цьому плацента як бар’єр на шляху проникнення шкідливих факторів ще не сформована.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Тому вірусна інфекція, навіть з легким перебігом, в період вагітності може призвести до важких порушень розвитку плода (тератогенна дія вірусної інфекції) і завершитися перериванням вагітності на ранніх термінах або народженням дитини з вадами розвитку з боку внутрішніх органів: серця, легенів, головного і спинного мозку. При цьому може порушуватися нервово-психічний розвиток малюка і виникати інші проблеми зі здоров’ям.

ГРВІ при вагітності 2 триместр

Несприятливий вплив на плід в плані шкідливої дії, однак зростає загроза внутрішньоутробного зараження плода і розвитку внутрішньоутробної інфекції, яка також впливає на будову органів і систем організму майбутнього малюка. У 2, а також 3 триместрі вагітності при ГРВІ зростає загроза розвитку таких станів, як затримка внутрішньоутробного розвитку та внутрішньоутробне інфікування плода, фетоплацентарна недостатність, передчасні пологи з народженням дитини з низькою вагою.

ГРВІ при вагітності 3 триместр

Важливий етап в плані підготовки до пологів. У 3 триместрі вагітності захворювання на ГРВІ може стати додатковим навантаженням на жіночий організм і підготовки до пологів. Захворювання ГРВІ на останніх тижнях вагітності загрожує зараженням новонародженої дитини і розвитком у неї загрозливих життю станів.

Лікування ГРВІ у вагітних

Майбутній мамі потрібно пам’ятати про те, що ГРВІ при вагітності несе подвійну загрозу: здоров’ю жінки і майбутньої дитини. Тому не надання значення самому захворюванню, так само як і його самолікування може призвести до тяжких наслідків. Крім того, існують обмеження по прийому лікарських препаратів, які можуть мати негативний вплив на плід, що розвивається.

Читайте також: Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

Під заборону можуть потрапити навіть жарознижуючі препарати, краплі в ніс і всілякі спреї для горла. Звідси висновок, що поява навіть незначно виражених симптомів захворювання вимагає консультації у лікаря і узгодження з ним лікування і прийнятих лікарських засобів, враховуючи особливості перебігу вагітності та її терміни.

Дотримуватися лікарських рекомендацій

Оскільки безпосередню загрозу для жінки і плоду, що розвивається, представляють віруси ГРВІ, то питання етіотропного спрямованого проти них лікування вкрай важливе. Адже від того, наскільки своєчасно буде встановлено діагноз ГРВІ вагітній жінці і призначені противірусні препарати залежить, як швидко вдасться позбутися  самого вірусу і запобігти його шкідливій дії на плід, а також негативному впливу на перебіг вагітності. Важливою вимогою до призначуваних препаратів є їх безпека, іншими словами вони бути позбавлені негативного впливу на плід.

За перших симптомів ГРВІ лікар може призначити препарати з доведеною ефективністю  прямої противірусної дії, наприклад препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Флавоноїди, що входять до складу такого препарату, пригнічують реплікацію РНК-вірусів ГРВІ та інших. Прямий противірусний ефект препаратів, що містять активну речовину протефлазід, полягає в блокуванні ферментів розмноження, через що вірус не може наростити кількість своїх копій всередині зараженої ним клітини.

Це призводить до того, що вірусне навантаження на організм вагітної жінки істотно знижується і йому в умовах гормональних і імунних змін набагато простіше розправитися з вірусним агресором. Зниження вірусного навантаження сприятливо і для плода. Згідно інструкції препарати, що містять активну речовину протефлазід  можна застосовувати під час вагітності: доклінічні дослідження не показали токсичного, мутагенного  і будь-якого іншого негативного впливу.

Постільний режим

Хворій на ГРВІ вагітній з перших днів необхідно дотримуватися постільного режиму. Їй потрібні повноцінний сон і перебування в добре провітрюваному приміщенні з досить зволоженим повітрям. Не потрібно забувати і про відпочинок, а всі домашні клопоти краще передати найближчим родичам.

Питний режим

Вживання рідини в достатній кількості, особливо при підвищеній температурі і появі таких симптомів, як блювання і розлади кишечника. Корисними будуть неміцний чай з медом, лимоном, морси, компоти. У період вагітності важливо стежити за кількістю випитої рідини, тому що через гормональні зміни організм схильний до накопичення рідини, що може проявитися появою набряків. З огляду на те, що цей симптом може вказувати на розвиток ускладнень вагітності (гестози), майбутній мамі потрібно обговорити це питання з лікарем, який дасть індивідуальні рекомендації.

Харчування вагітних  під час ГРВІ

На період хвороби необхідно стежити за харчуванням і виключити з раціону гострі, солоні і копчені продукти. Лікарі рекомендують молочно-рослинну дієту, що включає кисломолочні продукти: кефір, йогурт, сир, овочі та фрукти, а також нежирні сорти м’яса. При болю в горлі їжа повинна бути протертою (каші, пюре), щоб не травмувати запалену слизову горла.

Застосування препаратів для полегшення самопочуття необхідно попередньо узгоджувати з лікарем. Теж саме стосується і ліків, які приймаються постійно для лікування хронічних захворювань: лікар може відкоригувати дозу або помітити препарат на інший, більш безпечний для дитини.

Профілактика ГРВІ під час вагітності

Як і будь-яку вірусну інфекцію, ГРВІ краще запобігти, ніж лікувати захворювання. Особливо це актуально у вагітних, для яких ризики, пов’язані з ГРВІ, досить високі. Тому жінка повинна знати про основні способи запобігання інфікуванню ГРВІ та незмінно дотримуватися їх. Це стане корисною навичкою, якої згодом можна буде навчити дитину.

Читайте також: Як противірусні препарати впливають на вірус грипу

Способи профілактики полягають в індивідуальному захисті вагітної жінки. У цьому питанні є певні труднощі, так як на сьогоднішній день вакцинопрофілактика існує тільки відносно грипу і не розроблена для інших 200 представників сімейства ГРВІ. Теж саме стосується і зміцнення імунітету, яке не рекомендується проводити в період виношування дитини, так як можна спровокувати викидень.

Ізоляція

Тому основне завдання полягає у виключенні контакту з хворою на ГРВІ людиною, яка при розмові, чханні і кашлі виділяє в навколишній простір на 2 – 3 метри мільйони вірусних часток. Якщо в родині є хворі діти або родичі, їх потрібно ізолювати від майбутньої мами і пролікувати. Лікар може призначити препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід і для профілактики.

Захисна маска

У людних місцях використовувати захисну маску. Лікарі рекомендують уникати місць скупчення людей, особливо в періоди підвищення захворюваності на ГРВІ, коли ймовірність знаходження в натовпі людини, яка хвора на ГРВІ та переносить захворювання на ногах, вкрай висока. Те саме стосується і громадського транспорту.

Свіже повітря

Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, для яких підійдуть міські зелені зони: парки, зони відпочинку, сприятливо позначаться на здоров’ї жінки і підтримають захисні сили її організму.

Розпорядок дня

  • Здоровий спосіб життя, достатній сон, повноцінне і різноманітне харчування необхідні не тільки для нормального виношування вагітності та народження здорової дитини, але і є вагомою підмогою в підтримці імунітету.
  • Дотримання правил особистої гігієни, регулярне миття рук також знижують вірогідність зараження вірусами ГРВІ.
  • Вагітній необхідно одягатися по погоді, уникаючи як переохолодження, так і перегріву.

На закінчення необхідно ще раз підкреслити, що віруси ГРВІ, які традиційно вважаються безпечними, в період вагітності становлять загрозу як самій жінці, так і її дитині. Про це необхідно пам’ятати і робити все можливе, щоб захиститися від них як за допомогою профілактичних заходів, так і негайного звернення за медичною допомогою якомога раніше. Тільки так можна захистити себе і свою дитину від шкідливої ​​дії вірусів ГРВІ.

Вікторія Талько