Чим небезпечний дитячий кашель: симптоми та лікування

Чим небезпечний дитячий кашель: симптоми та лікування

Кашель – симптом, пов’язаний з багатьма захворюваннями. Він супроводжує звичайну застуду, гострі та хронічні захворювання дихальних шляхів, легень, плеврити і здатний завдати чимало незручностей, як мамі, так і дитині. Часто, не розібравшись, чому дитина так довго кашляє, в хід йдуть всілякі мікстури, сиропи і льодяники від кашлю, адже мамі так хочеться скоріше позбавити свою дитину від набридливого кашлю. Нерідко від такого самолікування кашель у дитини не лише не припиняється, а навпаки посилюється. І тоді, мама і дитина направляються до лікаря.

Що таке кашель, чому він виникає, в яких випадках його треба лікувати і чим, ми розглянемо в цій статті.

Причина  виникнення кашлю

Кашель не є окремим захворюванням. Це один із симптомів, який сигналізує про те, що в людському організмі виникли якісь проблеми. Кашель є захисним механізмом: він очищає дихальну систему від того, чого там не повинно бути (слиз, мокрота, гній, сторонні предмети). Він може виникати внаслідок подразнення рецепторів (нервових закінчень, які стимулюють кашель).

Захворювання при яких найчастіше виникає кашель

І у дорослих, і у дітей в 75 % випадків кашель є симптомом інфекційного захворювання верхніх відділів дихальної системи. Оскільки в структурі збудників захворювань дихальних шляхів провідну роль відіграють віруси, то найбільш частою причиною кашлю, особливо у дітей, є віруси, що вражають респіраторну систему. Як правило, в такому випадку кашель супроводжується іншими типовими для застуди симптомами, такими як лихоманка, головний біль, нежить і чхання. У малюків кашель може бути проявом такого захворювання, як бронхіоліт.

На другому місці серед причин кашлю у дітей є алергія, перш за все бронхіальна астма. Але і в цьому випадку кашель не єдиний прояв захворювання, його часто супроводжують такі симптоми, як чхання, висип і свербіж, сльозотеча, нежить.

Як лікувати кашель

Оскільки причина появи кашлю при застудних захворюваннях є гострий запальний процес у дихальних шляхах викликаний вірусами, що вражають респіраторну систему, стає зрозуміло, що якщо зменшити вираженість запалення, то і кашель не буде таким сильним і дратівливим. На віруси теж потрібно впливати: чим менша кількість вірусів буде викликати запалення, тим менше вираженим буде кашель. Такі властивості має препарат Флавовір (оновлений Імунофлазід) з прямою противірусною дією на віруси, що викликають гострі респіраторні інфекції. Його додаткова антиоксидантна дія дає змогу впливати на вільні радикали – основні винуватці розвитку запального процесу, що викликають кашель. Таким чином, прибирається надмірна стимуляція кашльових рецепторів, що пом’якшує кашель. Одночасний вплив на віруси призводить до зниження вірусного навантаження, тому дитячий організм краще справляється із захворюванням, а  дихальні шляхи швидше очищаються від наслідків запалення. А це, знову таки, зменшує кашель.

 

Засоби проти кашлю у дітей: перед тим, як купити, уважно читаємо інструкцію та консультуємось з лікарем

У розумінні кожного з нас «лікувати кашель» – це повністю його позбутися. Але, перш ніж бігти в аптеку і купувати препарат для лікування кашлю, необхідно розібратися, який у дитини кашель, краще, звичайно, за допомогою лікаря,. Він, як відомо, буває двох видів: якщо виділяється мокротиння – то вологий, якщо виділення мокротиння немає – сухий. Препарати для усунення вологого і сухого кашлю істотно різняться способом дії. Тому, уважно читайте інструкцію перед тим, як купити черговий широко розрекламований засіб від кашлю.

Читайте також: Підвищення температури при ГРВІ: захисна реакція або небезпечний симптом

Пам’ятайте про те, що ліки від кашлю, що відпускаються без призначення лікаря, потрібно застосовувати у дітей з обережністю. Це пов’язано з тим, що для цих засобів існують значні обмеження за віком. Так, FDA не рекомендує використання безрецептурних ліків від кашлю дітям до 2 років. Це пов’язано з тим, що деякі ліки мають серйозні побічні ефекти, такі як вплив на дихання та пригнічення кашльового рефлексу, які можуть бути небезпечним для життя, особливо у немовлят і дітей молодшого віку. Тому важливо знати, коли дитині потрібно приймати ліки, а коли від препарату краще відмовитися. І без лікарської допомоги тут не обійтися.

Пам’ятайте про те, що діти у віці до 6 років не повинні приймати ліки від кашлю, якщо вони не призначені лікарем. А перед тим, як дати засіб від кашлю дитині старше 6 років, уважно ознайомтеся з інструкцією і неухильно дотримуйтесь вказівок щодо дозування.

Якщо безрецептурні ліки від кашлю не дають дитині тимчасового полегшення, вживати їх  не має сенсу. До того ж потрібно відмовитися від їх прийому, якщо самопочуття дитини погіршується.

Дуже часто батьки вважають, що дитині можна дати ліки від кашлю, розраховані для дорослих, просто потрібно зменшити їх дозування. Цього робити ні в якому разі не можна, так як висока ймовірність дати дитині більшу дозу і спровокувати отруєння. Неможливо визначити, скільки активної діючої речовини, що впливає на кашель, міститься в зменшеній кількості таблетки або сиропу. Тому краще зайвий раз не ризикувати і купувати препарати, які підходять для кожного віку.

 

Читайте також: Як уберегтися від зараження, якщо в родині є хворий на гостре вірусне ураження дихальних шляхів

Іноді кашель може затягнутися на кілька тижнів після того, як дитина одужала після перенесеної вірусної респіраторної інфекції. Такий післявірусний кашель зберігається через тривале запалення або підвищену чутливість кашльових рецепторів у дихальних шляхах. Якщо невдовзі дитина знову підхоплює застуду і все починається знову, то у батьків нерідко складається враження, що кашель у їхньої дитини не припиняється ніколи.

Таким чином, якщо ваша дитина довго кашляє – не варто відразу давати ліки від кашлю, що є у вашій домашній аптечці. Будьте розсудливі: спочатку зверніться до лікаря, він визначить причину, що викликала кашель у вашої дитини, а лише потім вирішуйте, як ви з ним будете боротися.

Галина Бут, сімейний лікар