Чим відрізнятимуться дитячі вакцини COVID-19 від дорослих

Чим відрізнятимуться дитячі вакцини COVID-19 від дорослих

Зараз в світі обговорюється тема необхідності робити щеплення від коронавірусу дітям. Розробники активно взялися за оновлення своїх вакцин – адже ті, що отримають маленькі діти будуть відрізнятися від щеплень, які призначені для підлітків і дорослих, як мінімум, дозою

Імунна система дітей відрізняється від імунної системи дорослих. З огляду на це, фахівці Pfizer провели тестування різних доз на дітях від 5 до 11 років. Виявилося, що у дітей виникає сильна імунна відповідь навіть при низьких дозах. Швидше за все дітям до 12 років призначать дозування вакцини 10 мікрограмів. Звичайна доза вакцини Pfizer становить 30 мікрограм, пише cnn.

«Ми перевірили 10, 20 і 30 мікрограмів на дорослих, – каже доктор Роберт Френк, який очолював випробування. – Виявилося, що у людей віком 18-55 років доза в 10 мікрограмів викликає дуже хорошу імунну відповідь. Але люди від 65 років і старше не реагували на низькі дози. Тому обрали дозу в 30 мікрограмів, як дієва для всіх людей старше 18 років».

Що стосується дітей старшого віку і підлітків – у них доза в 10 мікрограмів викличе імунну відповідь, аналогічну дозі в 30 мікрограмів. Хоча поки перевірених даних у вчених немає. Для найменших дітей, віком до 5 років, тестують дозу вакцини в 3 мікрограма.

До того ж менша доза зводить до мінімуму виникнення побічних ефектів. За словами доктора Френка, вакцина Pfizer безпечна для дітей молодшого віку: «Побічні ефекти у дітей трохи нагадували ті, що були у дорослих. Інді зустрічалися біль в місці ін’єкції. Трохи рідше головний біль і втома. Дуже рідко підвищення тмператури й озноб – тільки у 10-11% дітей. Як і у дорослих, ці побічні ефекти тривали день-два».

Читайте ще: Навчальний рік 2021/22 і штам Дельта: між «дистанційкою» і вакцинацією

Що стосується випадків міокардиту, який іноді спостерігався у дорослих після вакцинації Moderna і Pfizer, доктор Френк пояснив це так: «Міокардит – це набряк м’язів серця. Це був рідкісний побічний ефект після другої дози вакцини Moderna або Pfizer. Рідкісний – це значить ймовірність виникнення раз на 100 тисяч. Все, що ми спостерігали, зустрічалося у хлопчиків-підлітків, і піддавалося помірному лікуванню мотрином (ібупрофеном)».

Єдиними двома побічними ефектами, які не проявилися під час клінічних випробуваннях – рідкісні випадки легко міокардиту і згортання крові, що спостерігалися в основному у літніх жінок після вакцин Johnson & Johnson або AstraZeneca. Але й ці стани піддаються лікуванню.

Вакцину COVID-19 можна отримати водночас з іншими вакцинами і щепленнями. Єдине обмеження – не колоти в один день разом з живими вірусними вакцинами, наприклад, проти вітряної віспи та кору.

Інші “дитячі” вакцини проти COVID-19 знаходяться в стадії розробки. Фахівці Moderna працюють з дитячою групою віком 6-11 років. Очікується, що дані про дітей молодшого віку будуть готові до кінця року. В Johnson & Johnson заявили, що ведуть активні дії щодо плану випробувань на підлітках і дітях.

«Я думаю, що вакцинація дітей вплине на боротьбу з пандемією, – вважає доктор Френк. – Якщо подивитися на кількість захворювань в США за останні пару тижнів, то 30% хворих – це діти до 18 років. А діти до 18 складають близько 20% населення країни».