Лабораторія

Данські вчені хочуть убезпечити людей від підступних вірусів грипу

Що дозволяє вірусам переходити від тварин до людей? Які типи вірусів можуть викликати пандемію, як це сталося з COVID-19? Команда данських вчених намагається відповісти на ці питання в своєму новому дослідницькому проекті «Вірусні фактори зоонозних і пандемічних вірусів грипу А»

Старший науковий співробітник Керстін Сковгаард вивчає, які біологічні фактори сприяють зараженню свиней грипом від людей, а також які біологічні умови потрібні, щоб свині заразили людей, пише technology.

«Ми особливо зацікавлені в свинях, тому що їх дихальні шляхи схожі на людські. Ми знаємо, що вірус грипу як у свиней, так і у людей проникає в клітини верхніх дихальних шляхів через одні й ті ж рецептори на клітинній поверхні », – каже Керстін Сковгаард.

Данське свинарство налічує близько 30 мільйонів свиней, в цій галузі тисячі людей щодня контактують з тваринами. Це робить Данію підходящим місцем для вивчення нових вірусів свинячого грипу.

Читайте ще: Лікар-імунолог розповіла, як правильно вилікувати грип і не допустити ускладнень

Вчені вивчатимуть біологічний матеріал свиней, заражених людським і свинячим грипом. Мета полягає в тому, щоб скласти карту, як імунна система свиней реагує на віруси, і спробувати визначити біологічні умови, необхідні вірусу для обопільного зараження. Потім дослідники визначать властивості імунної системи людини, які відіграють вирішальну роль в поширенні інфекції.

Професор Ларс Ерік Ларсен з університету Копенгагена пояснює, що цей пілотний проект спрямований на пошук нових знань, які дозволять оцінювати ступінь ризику вірусів: «Вірус грипу A (H1N1) широко мутував з 2009 року. Вивчаючи відмінності в характері зараження у тхорів, свиней і людей, ми сподіваємося виявити першопричини. Інакше кажучи з’ясувати, які особливості свиней, яких немає у людей і тхорів, грають роль в зараженні». Після цього вчені спробують внести зміни в вірус, щоб нейтралізувати його здатність переходити на людей.

За останні 20 років кількість підвидів грипу, виявлених у свиней в Данії, значно зросла, включаючи кілька підвидів з сегментами генів, отриманих від людського грипу. «Ці віруси людського грипу обмінюються генними сегментами свинячого грипу, що призводить до появи нових штамів з різним ступенем захворюваності і ймовірністю виникнення пандемії. Виявивши маркери, які мають відношення до захворювання тварин і людей, ми краще зможемо підготуватися до стримування майбутніх спалахів грипу », – пояснив Керстін Сковгаард.