Лімфаденіт і ГРВІ: чому збільшуються лімфатичні вузли

Лімфаденіт і ГРВІ: чому збільшуються лімфатичні вузли

Будь-яке інфекційне захворювання в нашому організмі незмінно супроводжується реакцією імунної системи, яка має на меті позбутися причини хвороби і виробити імунну пам’ять, щоб в майбутньому при повторному потраплянні збудника в організм зустріти його у всеозброєнні. Але говорячи про саму імунній системі, ми часто чітко не уявляємо, про які структури людського організму йдеться і які завдання вони виконують. Тому чимало природних для організму, що бореться, наприклад, з вірусами, змін трактується як небезпечний стан, хоча насправді все відбувається з точністю до навпаки.

 

Реакція імунної системи на віруси ГРВІ та значення лімфатичної системи

 

Одними з важливих утворень, які представляють імунну систему, є лімфатичні вузли. Вони розкидані по всьому організму, і являють собою скупчення спеціальних клітин (лімфоцитів). Лімфатичні вузли можуть мати як незначні розміри (наприклад, в стінці кишечника), так і формувати скупчення (лімфатичні вузли). У нашому організмі налічується понад 600 лімфатичних вузлів. Вони розташовані по всьому тілу, крім мозку і серця. Більшість лімфатичних вузлів утворюють групи в пахвових западинах, паховій ділянці та шиї – тобто в тих місцях, де ймовірність потрапляння в організм інфекційного агента найбільш висока. Зазвичай їх розміри коливаються від 0,5 до 1,5 см в залежності від того, де вони розташовані.

 

Середньостатистичний лімфатичний вузол має розміри горошини. Роль лімфатичних вузлів в боротьбі зі збудниками, що потрапили в організм, вкрай важлива: наприклад, коли віруси ГРВІ проникають в організм і не обмежуються тільки клітинами дихальних шляхів, а починають рухатися далі в кров, то перед цим вони повинні проникнути крізь простір між клітинами. Рідина в цьому просторі дає початок лімфі (аналог крові в нашому організмі, тільки без еритроцитів), яка проходить через лімфатичні вузли і «фільтрується» в них. Віруси, що потрапили в лімфу, «приносяться» в лімфатичний вузол, де на нього вже чекають клітини-захисники, націлені не тільки на винищення вірусу, але і на обмеження його пересування по організму. Нерідко наявної кількості лімфоцитів в лімфатичному вузлі недостатньо, тоді відбувається міграція (переміщення) інших лімфоцитів і клітин, які також виконують захисну функцію. Таким чином, лімфатичний вузол стає ареною, на якій відбувається битва вірусу та імунної системи, у відповідь на яке виникає набряк і запалення вузла. Ми це визначаємо по збільшенню розмірів лімфатичних вузлів, вони стають болючими.

 

Читайте також: Чому вірус грипу агресивний і такий живучий

 

Природою створені кілька бар’єрів на шляху поширення вірусів ГРВІ. Найбільш потужним є лімфоглоткове кільце, представлене мигдаликами, які також, як і лімфатичні вузли, утворені лімфоцитами – стражами і захисниками від збудників захворювань, які потрапляють через ніс і рот. Якщо віруси хочуть «обійти» цей форпост імунної системи і по міжклітинній речовині потрапити в кров, щоб далі розсіятися по всьому організму – їх лімфа забирає в лімфатичні вузли, якими рясно всіяна наша шия. Тобто природою продуманий захист всіх можливих шляхів проникнення загарбників в наш організм. Але якщо вірусних частинок занадто багато або вірус новий і раніше з ним імунна система не стикалася, то йому все-таки вдається прорватися в кров.

 

Про що свідчить збільшення лімфовузлів у дітей

 

Лімфатичні вузли при ГРВІ збільшуються, коли організм бореться з вірусом. Маленькі діти постійно контактують з новими вірусами, тому їх лімфатичні вузли частіше збільшуються у відповідь на них, ніж у дорослих. Тому якщо батьки помітили у дитини, яка хвора на застуду, на шиї або в підщелепній ділянці збільшений лімфатичний вузол, то це є ознакою мобілізації захисних сил організму для контролю вірусної інфекції.

 

Як батькам зрозуміти, що у дитини лімфатичні вузли збільшені?

 

Через вікові особливості – стоншену шкіру, пухкість підшкірно-жирової клітковини – лімфатичні вузли можуть візуалізуватися навіть коли дитина здорова. Вони визначаються як маленькі рухливі грудочки під шкірою. Але якщо вузли стають більше, ніж зазвичай, то це свідчить про те, що дитина захворіла або у неї виник інший стан, який супроводжується реакцію з боку лімфатичних вузлів. Наприклад, якщо у малюка ріжуться зубки – це теж може бути причиною збільшення лімфатичних вузлів. При цьому, крім зміни розмірів вони стають чутливими при їх промацуванні, іноді змінюється їх консистенція через набряк в них.

 

Корисні поради батькам

 

Збільшені у дитини при застуді лімфатичні вузли не вимагають особливого лікування і не є загрозливим станом. При правильному лікуванні ГРВІ та повному позбавленні від вірусу вони самостійно повертатися до нормальних (для них) розмірів, щоб знову нагадати про себе при черговому захворюванні. Оскільки в дитячому віці безперервно відбувається знайомство з величезною кількістю вірусів, то лімфовузли можуть збільшуватися дуже часто. Якщо їх зміни за часом приблизно збігається з застудою у дитини – для хвилювань немає причин.

 

Читайте також: Які у нас є можливості для боротьби з вірусами ГРВІ?

 

Але лікування застуди у дитини краще проводити під наглядом лікаря і неухильно дотримуватися його рекомендацій. Дитячому організму буває непросто впоратися з низкою застуд, тому важливо, щоб вірус надовго «не затримувався» в ньому. У цьому випадку на допомогу прийдуть прямі противірусні препарати, які призначить лікар. Вони перешкоджають розмноженню вірусу в організмі і запобігають їх поширення, що дуже важливо, коли імунній системі потрібен час для формування повноцінної відповіді. З меншою кількістю вірусів їй простіше впоратися, якими обхідними маневрами він не користувався.

 

Читайте також: Готовність номер один: коронавірус зустрічаємо у всеозброєнні