Чим цьогорічний епідсезон відрізнятиметься від попередніх та які «сюрпризи» він готує українцям
За останні два роки ми майже забули про грип. Увесь світ з острахом спостерігав, як планетою поширювався COVID-19.
Але чи зник грип повністю? Очевидно, що ні.
Загроза епідемії грипу нікуди не зникала, тому кожного епідсезону посилюється увага до нових вірусних збудників респіраторних інфекцій та грипу, зокрема.
Втім, торік та позаторік медики, науковці, політики з усього світу спрямували свої сили та пильність на боротьбу з COVID-19.
Однак кількість хворих стрімко зростала не лише на COVID-19, а й на грип. Епідсезон 2021–2022 продемонстрував це повною мірою, навіть попри те, що пандемія COVID-19 змінила світову систему медичної діагностики: випадки грипу виявлялися хоча й поодинокі, проте на всій планеті, на всіх континентах, у кожному куточку.
«Непомічені» хвилі грипу
Ми їх не помітили, але вони були! На європейському континенті лише впродовж одного епідсезону 2021–2022 – щонайменше дві: восени-взимку – у країнах Східної Європи, навесні 2022 року – у Західній та Центральній Європі. В обох випадках найпоширенішим був вірус грипу А (H3N2).
В Австралії той самий грип А розійшовся не на жарт, там зафіксовано найбільший за останні 15 років сплеск захворюваності. Окрім географічних особливостей, це може бути пов’язано з тим, що з початку пандемії COVID-19 країна-континент практично повністю закрила власні кордони, а послабила обмеження – саме перед епідсезоном 2021–2022.
Втім, подібна ситуація спостерігалася і в багатьох інших країнах різних континентів південної півкулі.
Епідеміологи такий лавиноподібний ріст захворюваності на грип пов’язують насамперед з тим, що, зосередившись на посиленні вакцинації від COVID-19, у світі майже повністю знехтували вакцинацією від грипу. Зіткнувшись із новими хвилями грипу, люди не мали імунного захисту, в результаті хворих на грип – в рази більше, ніж у попередні роки.
Який він, грип 2022–2023?
Щороку експерти ВООЗ моніторять усі віруси та збудники, які циркулюють під час чергового епідсезону. 150 лабораторій у 127 країнах світу систематично проводять такі дослідження вже 70 років поспіль.
У висновках цього моніторингу, які публікуються двічі на рік, вказуються рекомендації до складу вакцин.
І ось, власне, у складі вакцин, призначених ВООЗ до використання в сезон грипу 2022–2023, містяться, зокрема, такі штами:
- A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09,
- A/Darwin/9/2021 (H3N2),
- B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria),
- B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).
Якщо спрощено, то під час нинішнього епідсезону ми побачимо (і вже бачимо) декілька вірусів грипу. Прогнозується, що у більшості випадків люди хворітимуть на грип А. До слова, вірус А Victoria H1N1 належить до числа пандемічних. Із перелічених вище два штами поки не зовсім зрозумілі за своїм перебігом, оскільки їх виявили лише у 2021 році.
На думку епідеміологів, цей сезон відрізнятиметься тим, що наприкінці епідсезону люди частіше підхоплюватимуть вірус В, і це станеться саме тоді, коли захворюваність на грип А піде на спад.
Особливість вірусів грипу В полягає в тому, що вони вкрай рідко викликають епідемії – приблизно лише раз на 5 років: за 69 років існування СРСР було тільки дві епідемії вірусу В – навесні 1963-го та 1974-го. Вірус грипу В здатний охопити до 10% населення, порівняно із грипом А він розвивається повільніше.
Читайте ще: Топ-10 корисних лікарських рослин
Читайте ще: Топ-10 корисних лікарських рослин
Вірус А характеризується раннім проявом симптомів: якщо інші віруси можуть виявляти власну присутність за тиждень після зараження – то конкретно А(Н1N1) може заявити про себе вже на другий-третій день.
Інша цікава деталь: лише А з усіх існуючих штамів (A, B, C, D) викликає пандемії, стверджує ВООЗ.
Як вчасно розпізнати грип в епідсезон 2022–2023
Цей епідсезон обіцяє не надто відрізнятися від попередніх, вже підзабутих нами «докоронавірусних».
І вже точно в епідсезон 2022–2023 вас не здивують основні симптоми грипу:
- висока температура,
- нежить,
- біль у горлі,
- головний біль,
- біль у м’язах.
Значно рідше до вищеперерахованого додаються почервоніння очей, кон’юнктивіт, розлади шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, діарея), ускладнене дихання.
Якщо ви належите до групи ризику, то можна також стикнутися із важчими ускладненнями, найчастіше з такими:
- отит, синусит, гайморит;
- порушення роботи серця (міокардит, перикардит, інфаркт);
- первинна вірусна пневмонія;
- дихальна недостатність.
Два останні перелічені ускладнення досить швидко (іноді впродовж доби) можуть призвести до стану, при якому необхідна екстрена шпиталізація з подальшою негайною респіраторною підтримкою та механічною вентиляцією легенів.
І головне тут – не затягувати зі зверненням до лікарів. Саме від оперативності може залежати не просто здоров’я, а інколи навіть життя.
Особливості COVID-19 зразка 2023 року
Ані війна, ані прийдешній грип не змусять нас забути, що пандемія COVID-19 не завершилася й досі.
Звісно, починаючи з оголошення пандемії 11 березня 2020 року, динаміка захворюваності значно сповільнилася, але від серпня 2022 року знову почала брати реванш.
Наразі ми вже стикаємося із новим штамом «Омікрону». Згідно із дослідженнями британських вчених, він у 5 разів заразніший за свого попередника, штам «Дельта», проте переноситься легше. Підваріант штаму «Омікрон» із назвою BQ1 у цьому епідсезоні домінує в Європі. Попередні дослідження показують, що BQ1 має стійку властивість ухилятися від імунної відповіді, а отже бути більш заразним, ніж його попередники. Але немає жодної інформації, що BQ1 переноситься важче, ніж підвиди BA4/BA5, які вже циркулюють.
Читайте ще: Амінокислоти і їхня роль в організмі людини
Читайте ще: Амінокислоти і їхня роль в організмі людини
При цьому експерти попереджають про цьогорічну загрозу твіндемії – одночасну небезпеку циркуляції вірусів грипу і COVID-19.
Як запобігти захворюванню грипом та COVID-19 та не постраждати від ускладнень
Головним гарантом збереження здоров’я (а інколи й життя) була й залишається – вакцинація.
Врятувати вас можуть і такі прості речі:
- гігієна (зокрема, неодноразове миття рук впродовж дня),
- дотримання дистанції у велелюдних місцях,
- носіння медичної маски,
- відмова від шкідливих звичок (паління, алкоголь) і дотримання здорового способу життя,
- зміцнення імунітету та профілактика захворювань.
Останній пункт охоплює і повноцінний сон, і періодичні легкі фізичні навантаження, і здорове харчування, вітаміни, мінеральні елементи.
Наприклад, капсули для підтримки нормального функціонування імунної системи Імунофлазід ПРО, що містять природні флавоноїди, створять оптимальні умови для відновлення, підтримки і нормального функціонування імунної системи та природного захисту організму.
А комплекс метаболічних речовин ВІТАРГІН підвищить витривалість організму та сприятиме відновленню і нормалізації роботи імунної системи. Особливо, коли зважати, що вам належить пройти важкий відновлювальний період після COVID-19.
Заспокійливий препарат ВІТАСЕД, завдяки природним елементам у своєму складі (валеріана, пустирник, глід), поверне до спокійної роботи виснажені грипом або COVID-19 серцево-судинну та нервову системи.
Особливою таку профілактику робить те, що звертатися до неї можна до захворювання, під час перебігу хвороби, а також для відновлення після одужання. Адже виснажений імунітет – легка «здобич» для нових вірусів.
Під час перших проявів захворювання лікарі радять приймати противірусні препарати прямої дії. Важливо обрати для себе дієвий та безпечний захист із натуральних компонентів. Зокрема, флавоноїди, які входять до складу деяких противірусних препаратів, мають доведений механізм противірусної активності.
Нехтувати пересторогами лікарі не радять – важкий перебіг грипу і коронавірусу (або й навіть нашарування двох епідемій) може обійтись здоров’ю надто дорогою ціною.